18-02-2023 18:30

Α2 γυνακών: «Πάρτι» του Ηρακλή Κηφισιάς 3-0 τον Ιωνικό και άλμα δεύτερης θέσης

Πολύ εύκολα ο Ηρακλής Κηφισιάς επικράτησε του Ιωνικού Νίκαιας με 3-0 (25-15, 25-18, 25-17) στο ντέρμπι τετράδας της 15ης αγωνιστικής της ‘Α ζώνης της Α2 γυναικών.

Οι νικήτριες με το τρίποντο αυτό έπιασαν τον σύλλογο της Νίκαιας στην δεύτερη θέση με 36 πόντους, ενώ εξαιτίας του σετ που ειχαν πάρει στον Ά γύρο (3-1 ήττα), έστειλαν τον αντίπαλο τους στην τρίτη θέση.

Στις 21.00 το βράδυ ο πρωτοπόρος Μίλωνας υποδέχεται την τρίτη Αργυρούπολη και από το αποτέλεσμα του δεύτερου ντέρμπι θα ολοκληρωθεί η κατάταξη της τετράδας. Αγωνιστικά ο Ηρακλής ήταν ανώτερος από την αρχή του ματς, πίεσε πολύ στο σερβίς, χάλασε εύκολα την υποδοχή του Ιωνικού, κυριάρχησε στο φιλέ, βρήκες λύσεις από πολλές παίκτριες και είχε την πασαδόρο Μοντέρο να οργανώνει εκπληκτικά και να δίνει ρυθμό στην ομάδα.

Από την άλλη ο Ιωνικός, παρουσιάστηκε κάκιστος για ένα ντέρμπι κορυφής, με πολλά λάθη, χωρίς διάθεση και ενέργεια ήταν αδύνατο να πάρει κάτι από αυτό τον πολύ δυνατό και παθιασμένο Ηρακλή του Κώστα Ταμπουρατζή.

Στο πρώτο σετ οι ομάδες ήταν μαζί μέχρι το 14-14, εκεί ο Ηρακλής με φοβερό σερί 10-1 από σερβίς της Μαραθοκαμπίτου «καθάρισε» το σετ με 25-15.

Στο δεύτερο το αρχικό 12-11 του Ηρακλή εκτινάχτηκε σε 17-13, 21-16 με Παπαδοπούλου, Κορναράκη, Τζαλαλή και το σετ τελείωσε πανεύκολα ο σύλλογος της Κηφισιάς με 25-18.

Τέλος στο τρίτο σετ το 9-9 με ξέσπασμα του Ηρακλή, έγινε 19-10, ο Ιωνικός  προσπάθησε να μειώσει  προσωρινά  αλλα ο Ηρακλής κυρίαρχος με 20-13, 23-17 επικράτησε οριστικά με 25-17 και ολοκλήρωσε το θρίαμβο του με 3-0,

Διαιτητές: Ονόπας, Οικονομοπούλου.

Τα σετ 3-0 (25-15, 25-18, 25-17)

Το υπόλοιπο πρόγραμμα της 15ης αγωνιστικής της Ά ζώνης

Νέο Κορυδαλλού, 18.00: Α.Γ.Σ. Άρτεμις - Γ.Σ. Πετρούπολης, Διαιτητές: Χατζηβασιλείου, Μέκιος Α..

Αγ. Δημητρίου, 20.00: Γ.Σ. Αστέρας Αγ. Δημητρίου - Α.Ε. Αγ. Παρασκευής, Διαιτητές: Λιδωρικιώτη, Κατσιάρας.

«Κροίσος Πέρσης», 21.00: Α.Ο.Ν.Σ. Μίλων - Α.Ο.Ν. Αργυρούπολης, Διαιτητές: Προκοπίου, Παπαθανασίου.

Κυριακή 19 Φεβρουαρίου 2023

«Μ. Μερκούρη», 16.00: Ν.Ο.Π. Ρεθύμνου - Α.Ε. Αμπελοκήπων, Διαιτητές: Τραχαλάκη, Κουνδουράκη.

Απόλλωνος, 17.00: Α.Σ.Π. Απόλλων - Γ.Σ. Ηλιούπολης, Διαιτητές: Πετούσης, Γκόλφης.