12-12-2022 00:48

A2 γυναικών: Δύσκολη νίκη του Ηρακλή Κηφισιάς 3-1 τον ΓΣ Ηλιούπολης (Αποτελέσματα-βαθμολογίες)

Τρίτη σερί νίκη για τον Ηρακλή Κηφισιάς, καθώς για την Α ζώνη της Α2 γυναικών επικράτησε δύσκολα 3-1 (25-10, 23-25, 25-21, 25-17) του πολύ μαχητικού ΓΣ Ηλιούπολης.

Με το τρίποντο αυτό η ομάδα του Κώστα Ταμπουρατζή παρέμεινε σταθερά τρίτη στη βαθμολογία, με 16 βαθμούς πίσω από τον Ιωνικό και τον Μίλωνα. Αντίθετα οι παίκτριες του Βασίλη Κατωπόδη έμεινε στην όγδοη θέση με 8 πόντους.

Αγωνιστικά ο Ηρακλής έκανε περίπατο στο πρώτο σετ με 25-10, στο δεύτερο η μεταμορφωμένη Ηλιούπολη ανέβασε την απόδοση της και ισοφάρισε σε 1-1 με 23-25. Στο τρίτο σετ οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες μέχρι το 20-20 αλλα στους τελευταίους πόντους, ο Ηρακλής με σερί 5-1 πήρε το σετ με 25-21 και πήρε προβάδισμα με 2-1

Στο τέταρτο σετ οι φιλοξενούμενες προηγήθηκαν με 8-10 αλλα ένα επιμέρους σερί με 9-1 εκτόξευσε την διαφορά στο 17-11 για τις γηπεδούχες, οι οποίες κυριάρχησαν στη συνέχεια και πήραν και το τρίτο σετ με 25-17. Από τις νικήτριες ξεχώρισαν Μοντέρο, Παρισάκη, Κορναράκη, Μαραθοκαμπίτου, από τις ηττημένες Παυλίδου, Παναγιωτίδου, Χαύτα.

Διαιτητές: Οικονόμου Μ- ΚατσιάραςΤα σετ 3-1 (25-10, 23-25, 25-21, 25-17)

Ηρακλής Κηφισιάς (Ταμπουρατζής): Μοντέρο, Κορναράκη, Τζαλαλή, Παρισάκη, Παπαγιαννοπούλου, Μαραθοκαμπίτου, Κοκίου (λ), Κατσίκα, Καλύβη

ΓΣ Ηλιούπολης (Κατωπόδης): Μαρκάκη, Παυλίδου, Παναγιωτίδου, Χαύτα, Πασσά, Σταμπολίου, Κουλοπούλου Ελ (λ), Κουλοπούλου Κ., Συμεωνίδου, Κίσσα, Καλαφάτη, Οικονομοπούλου (λ), Τζέτσιακ

Αμετάβλητη η πρώτη τετράδα στην Α ζώνη, συνεχίζει αήττητη η Πρέβεζα στην Β’

Στην υπόλοιπη αγωνιστική, ο πρωτοπόρος Ιωνικός συνέχισε το αήττητο σερί του καθώς επικράτησε δύσκολα εκτός έδρας των Αμπελοκήπων με 1-3 και έκανε το 7/7. Με νίκη προχώρησε και ο δεύτερος Μίλωνας με 3-0 κόντρα στην Αγ. Παρασκευή ενώ στην τετράδα παρέμεινε ο Αστέρας Αγ. Δημητρίου που επικράτησε της Πετρούπολης. Νίκη ανάσα για την Αργυρούπολη στο Ρέθυμνο ενώ ο Απόλλωνας Πάτρας πήρε το ντέρμπι ουραγών με την Άρτεμις.