11-12-2022 21:03

Απόδραση του Απόλλωνα Πάτρας απο τον Κορυδαλλό, 2-3 την μαχητική Άρτεμις

Τη πρώτη νίκη  πήρε η ομάδα βόλεϊ του Απόλλωνα Πάτρας, καθώς επικράτησε εκτός έδρας, με 2-3 (21-25, 23-25, 25-18, 25-21, 13-15) της δυνατής Άρτεμις Κορυδαλλού, στο ντέρμπι ουραγών για την 7η αγωνιστική της Α’ ζώνης της Α2 γυναικών.

Το παιχνίδι σημαδεύτηκε από τα πολλά λάθη των δύο ομάδων και επίσης τα πάρα πολλά χαμένα σερβίς. Οι δύο ομάδες ισοβαθμούν στις δύο τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας με 2 βαθμούς.

Αρχικά η ομάδα της Ελένης Καγιαλή με λιγότερα λάθη, συγκέντρωση, και πολύ καλές τις Χριστιάνα Μπρούμα, Κουδουνά , Πελεκούδα, Δόμβρου, πήρε προβάδισμα με 0-2 σετ (21-25, 23-25).

Στη συνέχεια η ομάδα της Πάτρας, έδειξε σημάδια κόπωσης και η Άρτεμις πέρασε στην αντεπίθεση. Στο τρίτο σετ οι δύο ομάδες βρέθηκαν ισόπαλες μέχρι το 18-18. Εκεί η ομάδα του Γιώργου Σαραντέα ξέσπασε και με σερί 7-0 πήρε το σετ με 25-18 και μείωσε σε 1-2.

Μεγάλη μονομαχία είχαμε και στο τέταρτο με τις γηπεδούχες να ξεφεύγουν με 10-6, τις φιλοξενούμενες να περνούν μπροστά με 13-14, οι δύο ομάδες βρέθηκαν ισόπαλες μέχρι το 20-20, εκεί με σερί 5-1 η ομάδα του Κορυδαλλού πήρε το σετ (τελευταίος πόντος απο άσσο της Μπρουκς) με 25-21 και ισοφάρισε σε 2-2.

Στο τάι μπρέικ οι δύο ομάδες πήγαν πόντο πόντο μέχρι το 11-11, η ομάδα της Πάτρας ξέφυγε με 11-13, η Αρτεμις ισοφάρισε σε 13-13, αλλά στις λεπτομέρειες οι παίκτριες της Ελένης Καγιαλή κατάφεραν να επικρατήσουν  με 13-15. Μάλιστα στην τελευταία φάση υπέστη διάστρεμμα η κεντρική της Άρτεμις, Ραφαέλα Ζωγράφη.

Από τις νικήτριες ξεχώρισαν η 16 χρονη διαγώνια Χριστιάνα Μπρούμα, και οι Δόβρου, Κουδουνάρη, Πελεκούδα ενώ από την Άρτεμις μορφή η 17 χρονη πασαδόρος, Αναστασία Καλλιντεράκη και πολύ κοντά Γκιόκα, Κανταρτζή, Μπρουκς.

Διαιτητές: Χαμπιλού, Καντλή

Τα σετ 2-3 (21-25, 23-25, 25-18, 25-21, 13-15)

Άρτεμις Κορυδαλλού ( Γιώργος Σαραντέας): Σουβαλιώτη, Γκιόκα, Μπρουκς, Ζαγαλίκη, Κανταρτζή, Ζωγράφη, Καλλιντεράκη Δήμητρα (λ) Καλλιντεράκη Αναστασία, Αναργύρου, Μιχαηλίδη

Απόλλωνας Πάτρας (Ελένη Καγιαλή) Μπρούμα Χριστιάνα, Τσακμακίδη, Δόβρου, Πελεκούδα, Κουδουνά, Ηλιοπούλου, Κουραχάνη (λ) Κούρκουλου, Πόλλη Μ., Μπρούμα Ηρώ