26-11-2022 17:56

A2 Γυναικών: Ανώτερος ο Ηρακλής Κηφισιάς 3-0 την Πετρούπολη

Eπέστρεψε στις νίκες ο Ηρακλής Κηφισιάς, καθώς για την 5η αγωνιστική της Α’ ζώνης της Α2 γυναικών, νίκησε την Πετρούπολη με 3-0 (26-24, 25-8, 25-16) και με 10 βαθμούς, ανέβηκε προσωρινά στην τρίτη θέση της βαθμολογίας, αφού η αγωνιστική θα ολοκληρωθεί την Κυριακή 27/11.

Οι νικήτριες πήραν δίκαια το καθαρό τρίποντο μετά από δύο σερί ήττες με Αμπελόκηπους και Ιωνικό Νίκαιας , ήταν ανώτερες αγωνιστικά, πίεσαν στο σερβίς, κυριάρχησαν στο μπλοκ και είχαν αποτελεσματική επίθεση. Από την άλλη η Πετρούπολη πάλεψε μόνο στο πρώτο σετ το οποίο έχασε στις λεπτομέρειες με 26-24 ενώ στα δύο επόμενα ήταν κάκιστη. και έδωσε την ευκαιρία στον Ηρακλή να κάνει περίπατο.

Αγωνιστικά στο πρώτο σετ, οι ομάδες ηταν κοντά στο σκορ μέχρι το 19-18. Εκεί ο Ηρακλής με σερί 5-1 πήρε προβάδισμα με 24-19 αλλα δεν μπόρεσε να τελειώσει το σετ. Η Πετρούπολη απάντησε με νέο σερί 5-0 με Ευθυμιοπούλου, Κοτσαμπά και λάθη των γηπεδούχων και ισοφάρισε σε 24-24. Οι παίκτριες του Ταμπουρατζή κατάφεραν με ψυχραιμία, και δύο καθοριστικές επιθέσεις της Μαραθοκαμπίτου να πάρουν το σετ με 26-24.

Στα δύο επόμενα ο Ηρακλής κυριάρχησε απόλυτα με 25-8 και 25-16 και «κλείδωσε» το τρίποντο. Από τον Ηρακλή ξεχώρισαν Παρισάκη, Μοντέρο, Τζαλαλή, Μαραθοκαμπίτου, από την μέτρια Πετρούπολη, Ιωάννου, Ευθυμιοπούλου, Κοτσαμπά.

Το πρόγραμμα της 5ης αγωνιστικής:

Α2 Γυναικών - Α' Ζώνη

Σάββατο 26 Νοεμβρίου

Γ.Σ.Κ. Ηρακλής - Γ.Σ. Πετρούπολης,3-0 (26-24, 25-8, 25-16)

Απόλλωνος, 17.00: Α.Σ.Π. Απόλλων - Α.Ε. Αγ. Παρασκευής, Διαιτητές: Λάμπρου Ι., Γκόλφης.

Νέο Κορυδαλλού, 18.00: Α.Γ.Σ. Άρτεμις - Α.Ο.Ν. Αργυρούπολης, Διαιτητές: Μαλκοπούλου, Σαμοθράκης.

Μίλωνα, 19.30: Α.Ο.Ν.Σ. Μίλων - Γ.Σ. Ηλιούπολης, Διαιτητές: Τουμπανάκης, Τριανταφυλλόπουλος.

Αγ. Δημητρίου, 20.00: Γ.Σ. Αστέρας Αγ. Δημητρίου - Α.Ε. Αμπελοκήπων, Διαιτητές: Παπαθανασίου, Ρηγόπουλος.

Κυριακή 27 Νοεμβρίου

Μ. Μερκούρη Ρέθυμνο, 16.00: Ν.Ο.Π. Ρεθύμνου - Α.Ο. Ιωνικός, Διαιτητές: Σπαντιδάκη, Κουνδουράκη.