07-11-2022 01:11

Α2 Γυναικών: Δραματική νίκη του Ιωνικού Νίκαιας λύγισε με 3-2 τον Μίλωνα, 2/2 για Ηρακλή Κηφσιάς, Αργυρούπολη, Πετρούπολη

Απίθανο ματς στη Νίκαια όπου σε μεγάλη μονομαχία για τη 2η αγωνιστική της Α ζώνης της Α2 γυναικών, ο ψυχωμένος Ιωνικός έκανε την έκπληξη και λύγισε με 3-2 (13-25, 27-25, 25-17, 24-26, 15-11) το Μίλωνα, ο οποίος είναι το μεγάλο φαβορί για άνοδο. Εκτός απο το πάθος των γηπεδούχων, το ματς κρίθηκε στο σερβίς όπου οι νικήτριες ηταν εντυπωσιακές και δημιούργησαν τεράστια προβλήματα στην υποδοχή της ομάδας της Ν. Σμύρνης.

Το παιχνίδι ήταν ένα πολύ μεγάλο θρίλερ με τον Μίλωνα να μπαίνει στο «Σελεπίτσαρι» φουριόζος και να παίρνει το πρώτο σετ, περίπατο με 13-25. Στη συνέχεια οι γηπεδούχες με την βοήθεια των φιλάθλων ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοδη τους και με όπλο το σερβίς, είχαμε τεράστιο ντέρμπι.

Οι Ιωνικός προηγήθηκε 24-22, ο Μίλωνας ισοφάρισε σε 24-24, και έφτασε σε σετ μπολ 24-25 με την Κουβανέζα Σάντος, ο Ιωνικός ισοφάρισε σε 25-25 και με δύο άσσους της εκπληκτικής Σαρακατσάνη, επικράτησε με 27-25 και ισοφάρισε 1-1.

Με τον ιδιο ρυθμό και πάθος η ομάδα της Νίκαιας ηταν καταιγιστική και στο τρίτο. Με αιχμή τη Γούνου ξεφυγε με 18-8, 21-13, ο Μίλωνας πλησίασε σε 22-16 αλλά οι «μπλέ» πήραν και αυτό το σετ με 25-17 και έκαναν το 2-1.

Χιτσκοκικό ήταν το τέταρτο, καθώς ο Ιωνικός πήρε σοβαρό προβάδισμα με 20-13 αλλα ο Μίλωνας με αντεπίθεση διαρκείας και σερί 3-9 έφτασε στον πόντο με 23-22. Οι νικήτριες πήραν κεφάλι με 24-22, στην εξέλιξη ένα απίθανο πλασέ της Δορμπαράκη και καρφί της Σάντος ισοφάρισε σε 24-24. Ακολούθησε λάθος του Ιωνικού και άσσος της πασαδόρου Μανώλαινας, και οι παίκτριες του Δεναξά επικράτησαν 24-26 και ισοφάρισαν σε 2-2.

Τεράστιο θρίλερ είχαμε στο τάι μπρέικ, καθώς οι γηπεδούχες με Γούνου, Καρακατσάνη προηγήθηκαν με 11-8. Ο Μίλωνας επέστρεψε με ‘ασσο της Δορμπαράκη μείωσε σε 11-10 , ο Ιωνικός πήρε νέο προβάδισμα με 12-10 και 13-11, η Σάντος κάρφωσε έξω και έδωσε ματς μπολ με 14-11, ενω η Βενεκέ με πλασέ έγραψε το τελικό 15-11 και 3-2 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

Κορυφαίες από τις νικήτριες Κοντούδη, Σαρακατσάνη, Γούνου, κατά διαστήματα η Σάντος, πάλεψαν Μανώλαινα και Δορμπαράκη.

Α2 Γυναικών - Α' Ζώνη - 2η αγωνιστική

Σάββατο 5 Νοεμβρίου 2022

Α.Ε. Αγ. Παρασκευής - Ν.Ο.Π. Ρεθύμνου, 3-2 (17-25, 21-25, 25-13, 25-23, 15-12).

Α.Ε. Αμπελοκήπων - Α.Γ.Σ. Άρτεμις,  3-2 (25-23, 22-25, 25-15, 18-25, 15-08)

Γ.Σ. Πετρούπολης - Α.Σ.Π. Απόλλων, 3-0 (25-23, 25-14, 25-15)

Α.Ο.Ν. Αργυρούπολης - Γ.Σ. Ηλιούπολης, 3-0 (25-23, 25-14, 25-15)

Γ.Σ. Αστέρας Αγ. Δημητρίου - Γ.Σ.Κ. Ηρακλής1-3 (21-25, 25-20, 22-25, 18-25)

Κυριακή 6 Νοεμβρίου 2022

Ιωνικός Νίκαιας - Α.Ο.Ν.Σ. Μίλων, 3-2 (13-25, 27-25, 25-17, 24-26, 15-11)

Α2 Γυναικών - Β' Ζώνη - 2η αγωνιστική

: Ε.Α. Λαρίσης - Α.Σ. Αργώ Βόλου, 3-0 (25-07, 25-10, 25-22)

Φοίνικας Αλεξανδρούπολης - Α.Σ. Γιάννενα,.3-2 (22-25, 25-19, 25-17, 21-25, 19-17)

Μ.Α.Σ. Νέα Γενεά - Ε.Ο. Σταυρούπολης, 3-0 (25-08, 25-12, 25-22)

Π.Α.Σ. Γιάννενα - Φ.Γ.Σ. Πρέβεζας 0-3 (23-25, 18-25, 15-25)

Π.Α.Σ. Ίκαρος Έδεσσας - Γ.Σ.Γ. Νίκη, 0-3 (22-25, 22-25, 14-25)

Ο.Π.Α.Θ. Περσέας - Φιλαθλητικός Λαρισαϊκός 3-0 (25-10, 25-10, 25-16)