16-03-2022 22:42

Α2 Γυναικών: Με εμφάνιση πρωταθλητή ο Απολλώνιος ανέβηκε και μαθηματικά στην Πρι Λιγκ

Στην Πρι Λιγκ και μαθηματικά είναι εδώ και λίγες ώρες ο Απολλώνιος Κερατσινίου, Η ομάδα της Κάταλιν Κις πέρασε με εμφατική νίκη από την Αργυρούπολη με 1-3 (17-25, 25-19, 18-25, 18-25) για την 5η αγωνιστική των πλέι οφ ανόδου (Γ όμιλος) αν και ήθελε ένα σετ, και με 5/5 έφτασε τους 15 βαθμούς, μία αγωνιστική πριν τη λήξη του τουρνουά.

Από την άλλη η ομάδα της Αργυρούπολης αγωνίστηκε φιλότιμα, πήρε ένα σετ αλλα μέχρι εκεί ενώ μετά την νίκη του Μίλωνα μέσα στην Πετρούπολη, υποχώρησε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας

Αγωνιστικά στο πρώτο σετ ο Απολλώνιος μπήκε πολύ δυνατά και πολύ γρήγορα έφτασε στο 7-20 με Σιδεράτου, Ριπνάγια, Δίκη, Ευθυμιάδη. Οι φιλοξενούμενες χαλάρωσαν και ο ΑΟΝΑ με σερί 9-1 πλησίασε στο 16-21. Τελικά η ομάδα του Κερατσινίου ανεβασε την απόδοση της και με δύο άσσους της Λάβδα και δύο πόντους από Ριπνάγια και Σιδεράτου, επικράτησε με 17-25 και «καθάρισε» την άνοδο.

Στο δεύτερο σετ ο Απολλώνιος κατέβασε ταχύτητα και έδωσε την ευκαιρία στον ΑΟΝΑ, με όπλο το καλό μπλοκ να ισοφαρίσει σε 1-1 με 25-19. Στο τρίτο ο Απολλώνιος επέστρεψε και πήρε πάλι το προβάδισμα με 6-10, η ομάδα της Αργυρούπολης μείωσε σε 13-15 αλλα με νέο σερί ξέφυγε με 17-23 και επικράτησε με 18-25 κάνοντας το 1-2. Κόντρα είχαμε και στο τέταρτο σετ μέχρι τα μέσα οπου η ομάδα της Δήμητρας Λυκογιάννη είχε προβάδισμα με 14-13.

Με ξέσπασμα της Σιδεράτου οι φιλοξενούμενες έτρεξαν σερί με 7-0 και εκτίναξαν την διαφορά στο 14-20. Στην εξέλιξη ο ΑΟΝΑ τα παράτησε και ο Απολλώνιος με 18-25 ολοκλήρωσε την σπουδαία εμφάνιση του, ενώ διατήρησε και το αήττητο σερί του με 15-0 από την αρχή της περιόδου.

Τα σετ 1-3 (17-25, 25-19, 18-25, 18-25)

Αργυρούπολη (Λυκογιάννη) : Ιωάννου, Κυπαρίσση, Νίκα, Ευθυμιοπούλου, Αναγνωστοπούλου, Μαθιουδάκη (λ), Μουγιεζιν, Παπασπυροπούλου

Απολλώνιος (Κις): Δίκη, Λάβδα, Ριπνάγια, Ευθυμιάδη, Σιδεράτου, Βλαχοπούλου, Τουλγαρίδη (λ) Γιαννατσή