27-02-2022 21:09

Α2 Γυναικών: Ακάθεκτος ο Απολλώνιος και στην Πετρούπολη, εξαιρετιικός Μίλωνας «άλωσε» την Αργυρούπολη με 1-3

Μεγάλη νίκη πέτυχε και ο Μίλωνας στο κορυφαίο ντέρμπι της 3ης αγωνιστικής των πλέι οφ ανόδου, καθώς επικράτησε με 1-3 (21-25, 21-25, 25-20, 19-25) στην Αργυρούπολη του ΑΟΝΑ, και ουσιαστικά «ψαλίδισε» σχεδόν όλες τις ελπίδες των γηπεδούχων για διεκδίκηση ανόδου στην Πρι Λιγκ.

Πλέον ο Μίλωνας θα παίξει τα ρέστα του στα δύο επόμενα ματς, καθώς θα υποδεχτεί τον Απολλώνιο και την Πετρούπολη σε εξ΄αναβολής ματς με στόχο το 2/2 που θα τον φέρει στην κορυφή της βαθμολογίας της Α ζώνης.

Από την άλλη και ο Απολλώνιος με κορυφαίες τις Ριπνάγια, Πάτα, Τουλγαρίδου και χωρίς την τραυματισμένη αρχηγό Δίκη Κάλλη, πέρασε εντυπωσιακά από την Πετρούπολη με 1-3 (24-26, 25-22, 20-25, 17-25). Πλέον η ομάδα της Κάταλιν Κις παρέμεινε πρώτη και αήττητη στον όμιλο των πλέι οφ με 9 βαθμούς και 3/3 τρίποντα.

Όσον αφορά τον ομίλο των πλέι άουτ, ο ΝΟΠΕΡ με ανατροπή ψυχής επικράτησε με 2-3 στην Κηφισιά κόντρα στον Ηρακλή που ποηγήθηκε με 2-1 ενω η Αγ. Παρασκευή επικράτησε 3-1 των Αμπελόκηπων.

Η εξέλιξη του ντέρμπι Αργυρούπολης-Μίλωνα 1-3

Αγωνιστικά στην Αργυρούπολη η γηπεδούχος ομάδα που δεν ειχε στην συνθεση της την Ειρήνη Αγγελοπούλου, προηγήθηκε 23-18 και 24-21 με την Ευθυμιοπούλου αλλα ο εκπληκτικός Μίλωνας έβγαλε μέταλλο και γύρισε το σετ. Αρχικά ισοφάρισε σε 24-24 με την Γεωργακοπούλου, πέρασε μπροστά 24-25 από λάθος της Ευθυμιοπούλου και με την Λακασά πήρε το σετ με 24-26 (0-1), κάνοντας συνολικά σερί 1-8!

Στο δεύτερο σετ ο ΑΟΝΑ μπήκε αποφασιστικά και κατάφερε να πάρει μεγάλη διαφορά και να προηγηθεί με 20-13. Στη συνέχεια χαλάρωσε και ο Μίλωνας με νέ αντεπίθεση και ισοφάρισε σε 22-22 με την Θώδη. Τελικά ο ΑΟΝΑ κατάφερε με την Κυπαρίσση και αουτ της Γεωργακοπούλου να πάρει το σετ με 25-22 και να ισοφαρίσει σε 1-1.

Κυρίαρχος ήταν ο Μίλωνας στο τρίτο σετ καθώς πήρε το προβάδισμα από την αρχή και με καλό σερβίς και αποτελεσματικό μπλοκ ξεκίνησε με 7-14, 14-20, 16-22, 19-23 και με 20-25 επικράτησε με 1-2.

Τέλος στο τέταρτο σετ ο Μίλωνας με ηθικό στα ύψη , ξαναμπήκε πολύ δυνατά πήρε διαφορά στο σκορ με 9-15, 11-18, 14-20, 15-23 και 17-25 με πλασέ της Δορμπαράκη τελείωσε το ματς με 1-3 και έφυγε με το «χρυσό τρίποντο». Κορυφαίες των νικητριών Θώδη, Γεωργακοπούλου, Αντουβά, Δορμπαράκη.