09-11-2021 17:50

Α2 Γυναικών: Πρώτη και αήττητη η Πρέβεζα στον Β' όμιλο της Β Ζώνης

Την 3η συνεχόμενη νίκη του πέτυχε ο Φιλαθλητικός για τον β όμιλο της Β Ζωνης στην Α2 Γυναικών , καθώς επικράτησε εκτος έδρας στη Λάρισα επι της ΕΑΛ με 3-1 ( 25-17,20-25,25-15,25-20 ) και έμεινε μόνη πρώτη στη βαθμολογία με 9 βαθμούς.

Η ομάδα του Π.Παπαδόπουλου έπιασε πολύ καλή απόδοση σε όλο τον αγώνα ,εκτός του 2ου σετ που έδειξε σημάδια χαλάρωσης, Στο 1ο σετ η ομάδα του Φιλαθλητικού μπήκε πολύ δυνατά και με πίεση στο σερβίς «χάλασε» την υποδοχή της ΕΑΛ, και κατέκτησε το σετ 25-17. Στο 2ο σετ ο Φιλαθλητικός έδειξε σημάδια επιπολαιότητας και χαλάρωσης, γεγονός που εκμεταλλεύτηκε η ΕΑΛ και ισοφάρισε τον αγώνα με 1-1.

Στα υπόλοιπα 2 σετ,ο Φιλαθλητικός ανέβασε ξανά κατακόρυφα την απόδοσή του σε άμυνα και επίθεση, και παρά την φιλότιμη προσπάθεια της ΕΑΛ, επικράτησε με άνεση 25-15 και 25 -20 κερδίζοντας και τον αγώνα με 3-1 σετ..Η ομάδα της Πρέβεζας με αυτό το διπλό πλέον απέκτησε αισιοδοξία και ψυχολογία για τη συνέχεια του πρωταθλήματος.

Τα σετ 1-3 (17-25, 25-20, 15-25, 20-25)

ΕΑΛ(Παπαδημητρίου Βασίλης ) Τίκα (Αρχηγός), Παπακώστα, Μαργαριτοπούλου, Δικαστοπούλου, Μανδραβέλη, Βελεσιώτη , Ριχλίεβα , Ζαφειρίου , Καφφέ , Βελεσιώτη , Μαργαριτοπούλου, Τσάμογλου. Σιώμου

ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΟΣ(Παπαδόπουλος Πέτρος - Τσουμάνης Βασίλης)  Κοσμίδου,Σιούλα ,Γκίμπερτ , Parshyna , Θεοδωράκη, Κούκα , Ρίτσα , Πατακιάρα , Αγόρου, Σάμπου