07-11-2021 02:48

Τρίποντο ανατροπής για τον ψυχωμένο Απολλώνιο στην Κηφισιά (vid)

Τεράστια βαθμολογική και ψυχολογική νίκη πέτυχε ο Απολλώνιος ο οποίος επικράτησε με 1-3 (25 - 23 ,  20 - 25 ,  8 – 25., 18 – 25) του Ηρακλή Κηφισιάς στο ντέρμπι της πρεμιέρας του Α ομίλου της Α2 Γυναικών στην Α ζώνη στο Ζηρίνειο.

Οι παίκτριες της Κάταλιν Κις αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 1-0 (25-23), κατάφεραν να αντιδράσουν, βελτιώθηκαν πολύ στην υποδοχή , στο μπλοκ και με τις Ριπνάγια, Σιδεράτου προηγήθηκαν με 9-20 και 11-23. Στη συνέχεια χαλάρωσαν και οι γηπεδούχες με τρομερή αντεπίθεση έκαναν σερί 9-0 χάρις στις Παρισάκη, Τζανάκη, Κουκούτση και έφτασαν στο 20-23. Τελικά στο φιναλε ο Απολλώνιος «ξεκόλλησε» και με την Ριπνάγια κατάφερε να πάρει το σετ με 20-25 και να ισοφαρίσει σε 1-1.

Στο τρίτο η ομάδα του Κερατσινίου ήταν καταιγιστική, πήρε μεγάλο προβάδισμα , ο Ηρακλής παράτησε το ματς και ο Απολλώνιος έκανε «πάρτι», επικρατώντας με 8-25 και 1-2. Στο τέταρτο σετ, και πάλι ο Απολλώνιος με την ψυχολογία στα ύψη ήταν αυτός που πήρε και το τέταρτο σετ με 18-25 και εξασφάλισε το καθαρό τρίποντο που ήθελε ενόψει του νέου ντέρμπι με τον Μίλωνα σε 15 μέρες.

Απο τις νικήτριες ολες ξεχώρισαν αφού ειχαν πολυ καλή απόδοση και γωνίστηκαν με τρομερό πάθος, ενω απο τον Ηρκλή που φανηκε μόνο στα δύο πρώτα σετ, Πατέλη και Παρισάκη.

Tα σετ1-3 (25 - 23, 20 - 25, 8 – 25. 18 – 25