10-03-2020 23:12

Ανατροπή παραμονής για τον Ασκληπιό Τρικάλων

Άλλη μια νίκη, με ανατροπή μάλιστα, για την ομάδα των γυναικών. Παρ΄όλο που βρέθηκε να χάνει με 0-1 απ΄ τον ΑΣ Γιάννενα μέσα στο Κλειστό της Κατσιμίδου, κατάφερε να ανατρέψει την κατάσταση και με αντεπίθεση διαρκείας να πάρει ένα καθαρό τρίποντο, πλησιάζοντας ακόμη πιο κοντά στο στόχο και στην παραμονή στο β όμιλο της Α2 γυναικών.

Στο πρώτο σετ τα Γιάννενα μπήκαν πιο δυνατά και μετά το αρχικό 11-11 εκμεταλλευόμενα κάποια λάθη του Ασκληπιού, πήραν προβάδισμα στο σκορ 14-19, 19-23 για να πάρουν το σετ με 21-25.

Ίδια εικόνα αρχικά και στο δεύτερο σετ όπου μετά το 8-8 τα Γιάννενα πέρασαν μπροστά με 8-11 και 11-16. Απ το σημείο αυτό η εικόνα άλλαξε με τον Ασκληπιό να ισοφαρίζει σε 18-18 και στη συνέχεια να γίνεται μεγάλη μάχη για την κατάκτηση του σετ με τις ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο, μέχρι το 23-23. Στις λεπτομέρειες η ομάδα των Τρικάλων πήρε το σετ με 25-23 και ισοφάρισε σε 1-1.

Το τρίτο σετ ήταν παράσταση για ένα ρόλο με τον Ασκληπιό να κάνει με συνοπτικές διαδικασίες το 7-1 και 17-9 και να φτάνει εύκολα στην κατάκτηση με 25-14.

Στο τέταρτο σετ οι δύο ομάδες ήταν κοντά μέχρι το 4-4. Από το σημείο αυτό ο Ασκληπιός άρχισε να ανοίγει την διαφορά, 9-6 και 18-8 φτάνοντας εύκολα στην κατάκτηση του σετ με 25-13

Τα σετ 3-1 ( 21-25, 25-23, 25-14, 25-13)

Α.Σ Ασκληπιός (Πλιάκα Β.) Βουλγαράκη, Παναγιώτου, Καπέλου, Λάιου, Τζήκα, Χατζηχριστοδούλου, Γερολυμάτου, Μπρουσιάκη, Σούλκο, Ταρατόρα, Γιόλα, Κακαλιάρη, Μπουρλή, Κόκκαλη.

Γιάννενα ΑΣ (Τσιούπης ) Ντέρου, Παππά, Μπόζιου, Νταγκοπούλου, Κοσμίδου, Κουρτουμανίτη, Σαρλή, Τικμανίδου, Μάντη, Κατσόγιαννου, Ζαγαλίκη, Ηλία.