08-03-2020 02:13

Τρίποντο ανόδου για τον Απόλλωνα Καλαμάτας που έχασε Κορακιανίτη (αποτελέσματα-βαθμολογίες)

«Πρι Λιγκ ήρθαμε» φωνάζουν από χθες οι παίκτριες του Απόλλωνα Καλαμάτας, οι οποίες πέρασαν με «καθαρό» τρίποντο από την Αργυρούπολη 0-3 (17-25, 22-25, 21-25) για την 18η αγωνιστική του Α ομίλου της Α2 γυναικών και με 52 βαθμούς, σε ισάριθμες νίκες, πήραν πανάξια και μαθηματικά την πολυπόθητη άνοδο στην μεγάλη κατηγορία, τέσσερις αγωνιστικές πριν το τέλος.

Οι παίκτριες του Μυτσκίδη που κυνηγούν πολλά ρεκόρ μέχρι την λήξη του πρωταθλήματος , έγραψαν ιστορία καθώς μετά από 36 χρόνια κέρδισε άνοδο σε ψηλότερη κατηγορία από την Α2, Μεσσηνιακή ομάδα. Μελανό σημείο για τον Απόλλωνα ο τραυματισμός στο γόνατο της Ελισαβετ Κορακιανίτη στο δεύτερο σετ, η οποία θα υποβληθεί σε εξετάσεις , ώστε να διαπιστωθεί το μέγεθος του τραυματισμού της.

Αγωνιστικά το παιχνίδι κρίθηκε στον τομέα σερβίς-υποδοχή, όπου ο Απολλώνας ,πίεσε πολύ την υποδοχή της Αργυρούπολης κυρίως με την Καρακύκλα, ενώ έκανε λιγότερα λάθη από τις γηπεδούχες και στα κρίσιμα σημεία των σετ, είχε συγκέντρωση και ψυχραιμία. Από την άλλη η ομάδα της κ.Λυκογιάννη, έκανε πολλά λάθη, έχασε αρκετά σερβίς και τα περίμενε όλα από τη Φιλντ ενώ υποχώρησε στην έβδομη θέση με 28 βαθμούς.

Στο πρώτο σετ η Καλαματιανή ομάδα πήρε προβάδισμα με 12-16, 15-20 άσσο της Καρακύκλα, 17-23 με την Κορακιανίτη και με άουτ επίθεση της Φιλντ, πήρε το σετ με 17-25.

Στο δεύτερο σετ είχαμε ντέρμπι με τις δύο ομάδες να παλεύουν πόντο με πόντο μέχρι το 22-22 που η Κορακιανίτη μετά από προσπάθεια για σερβίς, έπεσε κάτω σφαδάζοντας από τους πόνους ενώ στη συνέχεια αποχώρησε υποβασταζόμενη από τις συμπαίκτριες της. Το σοκ της απώλειας της Κορακιανίτη, δεν κλόνισε την ομάδα του Απόλλωνα που πέρασε μπροστά με 22-24 με Κόλλια και Καρακύκλα ενώ με λάθος της Αργυρούπολης πήρε το σετ με 22-25 και έκανε το 0-2.

Στο τρίτο σετ είχαμε κόντρα μέχρι τα μέσα του σετ , όπου οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες με 14-14. Στην εξέλιξη οι φιλοξενούμενες ξέφυγαν με την Καρακύκλα με 17-21, η Κόλλια ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 18-22, ο ΑΟΝΑ με την Πάτα μείωσε σε 19-22, αλλά οι παίκτριες του Μυτσκίδη κατάφεραν με συγκέντρωση να πάρουν το σετ με 21-25 και να σφραγίσουν το ιστορικό τρίποντο 0-3.

Απο τον Απολλωνα, δεν υστερησε καμία αθλήτρια,ολες έπαιξαν με μεγάλο παθος και αποφασιστικότητα για τη νίκη, απο την Αργυρούπολη τα αναφέραμε όλα στον πρόλογο.

Τα σετ 0-3:(17-25, 22-25, 21-25)

Αργυρούπολη (Λυκογιάννη): Φιλντ, Αρβανίτη, Χατζησοφρωνίου, Βελούδου, Αθνασοπούλου,Πάτα, Καλογεροπούλου (λ), Καπάτου, Μπαλάσκα

Απόλλων Καλαμάτας ( Μυτσκίδης): Καραμούντζου, Κόλλια, Καρακύκλα, Μουρατίδη, Αποστολοπούλου, Κορακιανίτη, Δεδούση (λ), Γάκη (λ), Σακελλαρίου

Αποτελέσματα 18ης αγωνιστικής

Α2 Γυναικών - Α' όμιλος

Γ.Α.Σ. Μεσσαράς - Α.Ε. Αγ. Παρασκευής 3-0 (25-19, 25-21, 26-24)

Α.Ο.Ν. Αργυρούπολης - Απόλλων Καλαμάτας 0-3 (17-25, 22-25, 21-25)

Α.Ε. Αμπελοκήπων - Ένωση Βύρωνα 3-0 (25-08, 25-18, 25-14)

Μεσσηνιακός - Ηρακλής Κηφισιάς 3-0 (25-22, 25-19, 25-11)

Ο.Φ.Α. Απολλώνιος - Γ.Σ. Πετρούπολης 0-3 (22-25, 23-25, 17-25)

Τετάρτη 11 Μαρτίου

Λίντο 20.30: Γ.Ε. Ηρακλείου - Α.Θ.Λ.Ε.Σ. Ηρακλείου, Διαιτητές: Κόκκας, Καραπουλάκης.