17-11-2019 20:24

Βουλκίδης και Φίνγκερ «πλήγωσαν» τον Φοίνικα, 3-0 ο Ολυμπιακός στη Σύρο

Με σερβίς και μπλοκ που του απέφερε συνολικά 25 πόντους, ο Ολυμπιακός νίκησε τον Φοίνικα Σύρου στην Ερμούπολη με 3-0 σετ και έκανε το 3Χ3 στη Volley League ανδρών.

Μία εβδομάδα μετά το διπλό στον Άγιο Θωμά, ο Φοίνικας Σύρου τα βρήκε σκούρα απέναντι στην ομάδα του Φερνάντο Μουνιόθ και δεν μπόρεσε να βρει λύσεις στην υποδοχή από τα σερβίς των αντιπάλων του, δεχόμενος 13 άσσους. Ο διεθνής κεντρικός του Ολυμπιακού Θοδωρής Βουλκίδης είχε 6 άσσους απέναντι στην πρώην ομάδας του και ήταν από τους κορυφαίους της αναμέτρησης από τη γραμμή των εννέα μέτρων. Ο Μίχαλ Φίνγκερ με 14 πόντους οδήγησε τους νικητές στο σκοράρισμα, με τον αρχηγό Γιώργο Πετρέα να προσθέτει 7 με 5 μπλοκ.

Για τον Φοίνικα Σύρου ο MVP της 2ης αγωνιστικής Νίκος Μήλης ήταν ο πρώτος σκόρερ με 9 πόντους.

Ο Φοίνικας βρέθηκε σε κακή μέρα στην υποδοχή και παρότι είχε προβάδισμα στο 2ο σετ με 20-15 και 24-23 δεν κατάφερε να ισοφαρίσει. Πολύ καλή εμφάνιση έκανε ο κεντρικός Δημοσθένης Λινάρδος με το εξαιρετικό σερβίς του, ενώ πριν τον αγώνα βραβεύτηκε ο Νίκος Μήλης ως MVP Bίκος Cola της 2ης αγωνιστικής.

Ο Ολυμπιακός έκανε επίδεξη ισχύος στο 1ο σετ και με δύο μεγάλα σερί από τα σερβίς του Γκέργκι και του Βουλκίδη επικράτησε 25-10 που είναι και η μεγαλύτερη σε έκταση σκορ σε κατάκτηση σετ στα παιχνίδια των δύο ομάδων. Μάλιστα ο Φοίνικας προηγήθηκε 5-3, ο Ολυμπιακός απάντησε με σερί 10-0 για το 13-5 χάρις τα σερβίς του Γκέργι. Ακολούθως στο 9-18 ο Βουλκίδης πήρε 4 άσσους και εκτόξευσε τη διαφορά στο 9-24 μ συνολικό σερί 6-0.

Στο 2ο σετ ο Φοίνικας ισορρόπησε τον αγώνα και με τον Λινάρδο στο σερβίς προηγήθηκε 5-0 και όταν ο Ολυμπιακός μείωσε στην επόμενη περιστροφή πάλι το σερβίς του Λινάρδου έκανε τη διαφορά για το 14-9. Ο Μήλης με δύο άσσους συντήρησε την διαφορά στο 17-13. Ο Φοίνικας προηγήθηκε 20-15 κι εκεί έγινε η μεγάλη ανατροπή. Ο Ολυμπιακός με Γκέργκι, Χουσάι και Φίνγκερ έκανε σερί 4-0 και μείωσε 20-19 και ισοφάρισε 22-22 με τον Φίνγκερ. Οι συριανοί με το μπλοκ του Σβετιτσιάνιν έφτασαν στο 24-23 αλλά ο Ολυμπιακός ισοφάρισε με τον Γκέργκι και τελείωσε το σετ 26-24 με δύο άσσους του Φίνγκερ.

Στο 3ο σετ ο Ολυμπιακός έχοντας και τη ψυχολογία με το μέρος του επιβεβαίωσε την κυριαρχία του. Ξεκίνησε με προβάδισμα από την αρχή χάρις την υποροχή του στο μπλοκ και στο σερβίς και έφτασε δίκαια στη νίκη.