10-11-2019 04:05

Α2 γυναικών: Απόλλων Καλαμάτας απο... μέταλλο 3-2 την ΑΕ Αμπελοκήπων

Ο Απόλλωνας Καλαμάτας ήταν ο μεγάλος νικητής του δραματικού ντέρμπι στο Γουδί για την 4η αγωνιστική της Α2 γυναικών, καθώς μετά από ένα μεγάλο θρίλερ, και με κατάθεση ψυχής ειδικά στο τάι μπρέικ, «λύγισε» τις μαχητικές γηπεδούχες της ΑΕ Αμπελοκήπων με 2-3 (24-26, 21-25, 27-25, 25-19, 15-17), και παρέμεινε στην κορυφή αήττητος με 11 βαθμούς όσους έχει και ο Απολλώνιος.

Ο σύλλογος του Κερατσινίου είχε αναπάντεχη απώλεια βαθμού αφού επικράτησε δύσκολα, 3-2 του ουραγού Ηρακλή Κηφισιάς που έχει ένα μόνο πόντο, αλλά παρέμεινε αήττητος με 4χ4.

Το παιχνίδι κρίθηκε στο τάι μπρέικ, όπου αρχικά οι παίκτριες του Λιγνού προηγήθηκαν 5-1, ο Απόλλωνας αντέδρασε και με την ασταμάτητη Κορακιανίτη , πέρασε μπροστά με 9-13. Εκεί υπέστη διάστρεμμα η πασαδόρος της Μεσσηνιακής ομάδας, Δανάη Μουρατίδη, η οποία έπεσε κάτω σφαδάζοντας από τους πόνους και στη συνέχεια αποχώρησε υποβασταζόμενη για να τις παρασχεθούν οι πρώτες βοήθειες.

Μετά από αυτό το σοκ, οι παίκτριες του Μυτσκιδη έχασαν την συγκέντρωση τους και οι Αμπελόκηποι με την Βασιλειάδου μείωσαν σε 12-13. Η Μουρατίδη όμως έσφιξε τα δόντια και με μπαταρισμένο πόδι ξαναγύρισε στο ματς, δίνοντας θάρρος στις συμπαίκτριες της. Η αρχηγός Καραμούντζου και η Κόλλια με κρίσιμους πόντους, έγραψαν το 15-17 και σφράγισαν την νίκη και το πολύτιμο δίποντο.

Αγωνιστικά στο πρώτο σετ ο Απόλλωνας ξέφυγε με 18-21, οι Αμπελόκηποι ισοφάρισαν με 23-23 αλλα στις λεπτομέρειες οι φιλοξενούμενες επικράτησαν με 24-26.

Στο δεύτερο πάλι η ομάδα της Μεσσηνίας έιχε προβάδισμα με 13-17, οι Αμπελόκηποι με ξέσπασμα πέρασαν μπροστά με 18-17 αλλά και πάλι οι Καλαματιανές πήραν κεφάλι στο σκορ με 21-24 και κατέκτησαν το σετ με 21-25, κάνοντας το 0-2.

Στο τρίτο σετ οι Αμπελόκηποι αποδείχτηκαν πολύ σκληροί για να χάσουν. Πήραν το προβάδισμα 22-21 και έφτασαν σε σετ μπολ με 24-23, ο Απολλωνας ισοφάρισε σε 24-24 αλλά και παλι οι γηπεδούχες κατάφεραν με πολύ αποφασιστικό τρόπο να επικρατήσουν με 26-24 και να μειώσουν σε 1-2

Στο τέταρτο σετ η αθηναϊκή ομάδα ήταν καταιγιστική, πήρε από νωρις διαφορά στο σκορ, ο Απόλλωνας έδειξε μεγάλη αγωνιστική κάμψη και οι νεοφώτιστες με 25-19 ισοφάρισαν εύκολα σε 2-2. Στο τάι μπρέικ κρίθηκαν τα πάντα όπως αναφέρουμε στον πρόλογο .

Τα σετ 2-3 (24-26, 21-25, 27-25, 25-19, 15-17),

Αμπελόκηποι (Ν. Λιγνός): Καλιαφεντάκη, Βασιλείου, Κετρόι, Τσιγαρίλα, Κατρή, Αντωνίου, Παναγοπούλου, Κατραμάδου, Γιαννίκη, Βασιλειάδου, Υφαντή-Κατρή, Βακαλοπούλου, Παπαδάκη, Στρατίκη.

Απόλλων Καλαμάτας (Μπάμπης Μυτσκίδης-Μαρία Κωστοπούλου): Ειρ. Σακελλαρίου, Τζούλου, Αποστολόπουλου, Κόλλια, Πετροπούλου, Μουρατίδη, Κορακιανίτη, Γάκη, Καρακύκλα, Κ. Σακελλαρίου, Καραμούντζου, Δεδούση.

Στα υπόλοιπα ματς η Μεσαρά εκανε νέο διπλό εκτόέδρας καθώς κέρδισε τον κάκιστο στην υποδοχή Μεσσηνιακο στην Καλαμάτα με το εντυπωσιακό 0-3, η Αγ.Παρσκευή «έσπασε το ρόδι» στην κατηγορία με επίσης μεγάλη νίκη με 1-3 κόντρα στην απογοητευτική και ασταθέστατη Αργυρούπολη.

Επίσης ο ΓΣ Πετρούπολη επικράτησε σε τριτο ματς με ανατροπή , καθώς αν και έχανε με 1-2, επικράτησε με 3-2. Στο β’ όμιλο προχώρησαν με νίκες οι πρωτοπόροι Πεύκα και Ελπίδα, καθώς επικράτησαν με 3-1 και 0-3 της ΜΕΝΤ και της Νίκης Αλεξανδρούπολης αντίστοιχα.

Τα αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής και

Α2 Γυναικών - Α' όμιλος - 4η αγωνιστική

Σάββατο 9 Νοεμβρίου

ΓΣ Μεσσηνιακός - ΓΑΣ Μεσσαράς 0-3 (20-25, 22-25, 18-25), Διαιτητές: Καραγιαννόπουλος, Κανελλίδης.
ΓΣ Πετρούπολης - ΑΘΛΕΣ Ηρακλείου 3-2 ( 25-18, 16-25, 19-25, 25-15, 15-13), Διαιτητές: Μάλφας, Τερζίδου.
ΑΕ Αμπελοκήπων - Απόλλων Καλαμάτας 2-3 (24-26, 21-25, 27-25, 25-19, 15-17), Διαιτητές: Προκοπίου, Μόσιαλος.
ΟΦΑ Απολλώνιος - ΓΣΚ Ηρακλής 3-2 (21-25, 25-17, 25-15, 25-27, 15-09), Διαιτητές: Τουμπανάκης, Καντλή.
ΑΟΝ Αργυρούπολης - ΑΕ Αγ. Παρασκευής 1-3 (20-25, 25-23, 19-25, 15-25), Διαιτητές: Μαλλιαρά, Παπαστάμος.

Κυριακή 10 Νοεμβρίου

ΔΑΠΚΗ Πατελών 16.00: ΓΕ Ηρακλείου - Ένωση Βύρωνα, Διαιτητές: Κόκκας, Κληματσίδα

.Α2 Γυναικών - Β' όμιλος - 4η αγωνιστική

ΑΣ Ασκληπιός - Φοίνικας Αλεξανδρούπολης 3-1 (25-11, 22-25, 25-14, 25-18), Διαιτητές: Κουτσής, Βήτας.
ΕΑ Λαρίσης - ΜΑΣ Νέα Γενεά 3-0 (25-18, 25-12, 25-22), Διαιτητές: Παπαγεωργίου Αχ., Αντωνούλης.
Ακαδ. Πρωταθλητών Πεύκων - ΜΕΝΤ 3-1 (25-23, 25-15, 22-25, 25-19), Διαιτητές: Κουκουμάκας Ν., Μπουκουβάλα.
ΓΣΓ Νίκη - ΑΣ Ελπίς 0-3 (20-25, 16-25, 24-26), Διαιτητές: Παπαχρήστου, Σταματόπουλος.
ΑΟ Καβάλας - ΑΣ Γιάννενα 3-1 (24-26, 25-18, 25-20, 25-22), Διαιτητές: Παπαβασιλείου, Κωστόπουλος.

ΕΑΚ Σταυρούπολης 18.00: ΕΟ Σταυρούπολης - Φιλαθλητικός Λαρισαϊκός, Διαιτητές: Γιωγιού Αλκ., Μπέλλος Ι.