26-10-2019 18:30

Α2 γυναικών: Η Μεσσαρά χόρεψε «πεντοζάλη» την Αργυρούπολη

Μεγάλη έκπληξη στο κλειστό της Αργυρούπολης, όπου για την 2η αγωνιστική του Ά ομίλου της Α2 γυναικών, η Μεσσαρά χόρεψε «πεντοζάλη» τον ΑΟΝΑ με 0-3 (22-25, 20-25, 22-25) και πήρε την πρώτη της νίκη στην κατηγορία.

Οι νικήτριες πίεσαν στο σερβίς, αξιοποίησαν την κάκιστη υποδοχή της Αργυρούπολης, είχαν συγκέντρωση, ρυθμό, έκαναν λιγότερα λάθη και με το εκπληκτικό δίδυμο της Πολωνής πασαδόρου Σιμάνσκα και της Κωνσταντίνας Τσοπούλου που βρέθηκε σε μεγάλη μέρα, κατάφεραν να φύγουν με το σπουδαίο τρίποντο και να ρεφάρουν την ήττα της πρεμιέρας από τον Απολλώνιο.

Από την άλλη η Αργυρούπολη έκανε συνολικά κακή εμφάνιση, είχε σοβαρά προβλήματα στην υποδοχή και στην επίθεση και μόνο στο τρίτο σετ κατάφερε να αντιδράσει και αυτό προσωρινά.Από τον ΑΟΝΑ  διασώθηκε μόνο η Αθανασοπούλου.

Στο πρώτο σετ οι φιλοξενούμενες αιφνιδίασαν τον ΑΟΝΑ και ξέφυγαν με 11-18, οι γηπεδούχες πλησίασαν στο 21-23 και 22-24 αλλά οι Κρητικές κατάφεραν και το πήραν με 22-25. Στο δεύτερο και πάλι η Μεσσαρά, μπήκε δυνατά, πήρε προβάδισμα με 8-14, 15-21, 20-24 και 20-25 έκανε σχετικά εύκολα το 0-2

Μάχη είχαμε στο τρίτο σετ όπου οι φιλοξενούμενες προηγήθηκαν με 6-12 αλλα η Αργυρούπολη με ένα μεγάλο ξέσπασμα που μεταφράζεται σε 14-5 σερί πέρασε μπροτά με 20-17 με την Αθανασοπούλου. Και πάλι όμως δεν κατάφερε να δώσει συνέχεια σε αυτή την ανατροπή, καθώς οι παίκτριες του Ιωάννου, έδειξαν χαρακτήρα, απάντησαν με νέο σερί 6-1 απο Τσοπούλου-Αλεξάκη και πέρασαν μπροστά με 21-23.

Στο φινάλε και πάλι η Τσοπούλου ήταν αυτή που με δύο καθοριστικές επιθέσεις «καθάρισε» το σετ με 22-25 και σφράγισε το εντυπωσιακό 0-3.

Τα σετ: 0-3 (22-25, 20-25, 22-25)

Αργυρούπολη: (Λυκογιάννη): Παπαγεωργίου, Ζώρζου, Αθανασοπούλου, Χατζησοφρωνίου, Γούλα, Βελούδου, Καλογεροπούλου (λ), Πάτα, Σαρακατσάνη, Οικονόμου(λ)

ΓΑΣ Μεσσαρά (Ιωάννου): Σιμάνσκα, Τσοπούλου, Μπριλάκη, Τσελάνη, Αλεξάκη, Τσαβολάκη, Κωνσταντάκη (λ), Νικόλοβα, Τζωρτζακάκη