1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer
04-05-2019 00:45

Άνοδος για τη ΜΕΝΤ, κοντά στην Α2 η Αργυρούπολη με σούπερ νίκη επί των Αμπελοκήπων

Στην Α2 Εθνική Γυναικών θα αγωνίζεται από τη νέα σεζόν η ΜΕΝΤ. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης με 3 νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια στο τουρνουά ανόδου στα Γρεβενά εξασφάλισε ένα από τα τρία εισιτήρια που οδηγούν στην Α2.Για τα υπόλοιπα δύο εισιτήρια θα γίνει μάχη ανάμεσα σε Αστέρα Γρεβενών, Φιλαθλητικό, Φοίνικα.

 

Η πρωταθλήτρια ΕΣΠΕΔΑ, Αργυρούπολη, ηταν η νικήτρια του μεγάλου αθηναϊκού ντέρμπι, της 3ης αγωνιστικής του τουρνουά ανόδου για την Α2 γυναικών, καθώς στο κλειστό της ΕΑ Πατρών, επικράτησε 3-1 (25-27, 23-25, 25-22, 16-25) των Αμπελοκήπων.

Οι παίκτριες της Δήμητρας Λυκογιάννη πιο φρέσκιες, προηγήθηκαν με 0-2 σετ και παρά τον τραυματισμό της κεντρικής Καπάτου και την μείωση του σκορ από την πρωταθλήτρια ΕΣΠΑΑΑ σε 2-1, κατάφεραν να πάρουν το τέταρτο σετ και την νίκη που ισοδυναμεί με άλμα παραμονής, δυο αγωνιστικές πριν την λήξη του τουρνουά. Πλέον με μια νέα νίκη κόντρα στην ΓΕΗ, ολοκληρώνουν και τυπικά το όνειρο της ανόδου.

Έκπληξη στο άλλο παιχνίδι της ημέρας, καθώς η ΕΑΠ ηττήθηκε στην εδρα της από την ψυχωμένη ΓΕΗ με 1-3 (25-19, 19-25, 25-8, 25-21) και θέλει πλέον συνδυασμό αποτελεσμάτων και ισάριθμες ήττες της Κρητικής ομάδας για να ελπίζει για το ένα από τα τρία εισιτηρια ανόδου.

Το πρόγραμμα στην Πάτρα (κλειστό ΕΑΠ) 

Τετάρτη 1 Μαΐου

ΑΕ Αμπελοκήπων - ΓΕ Ηρακλείου 3-0 (25-12, 25-12, 25-14)
ΓΣΠ Ερμής - ΕΑ Πατρών 0-3 (11-25, 27-29, 26-28)

Πέμπτη 2 Μαΐου

ΑΟΝ Αργυρούπολης - ΓΣΠ Ερμής 3-0 (25-11, 25-22, 25-08)
ΕΑ Πατρών - ΑΕ Αμπελοκήπων 1-3 (26-24, 21-25, 17-25, 24-26)

Παρασκευή 3 Μαΐου

ΑΕ Αμπελοκήπων - ΑΟΝ Αργυρούπολης 1-3 (25-27, 23-25, 25-22, 16-25)
ΓΕ Ηρακλείου - ΕΑ Πατρών 3-1 (25-19, 19-25, 25-8, 25-21)

Σάββατο 4 Μαΐου

17.00: ΓΣΠ Ερμής - ΑΕ Αμπελοκήπων
19.00: ΑΟΝ Αργυρούπολης - ΓΕ Ηρακλείου

Κυριακή 5 Μαΐου

11.00: ΓΕ Ηρακλείου - ΓΣΠ Ερμής
14.00: ΕΑ Πατρών - ΑΟΝ Αργυρούπολης

Βαθμολογία (3 αγώνες)

1. ΑΟΝ Αργυρούπολης 6β. (6-1)
2. ΑΕ Αμπελοκήπων 6β. (7-4)
3. ΓΕ Ηρακλείου 3β. (3-4)
4. ΕΑ Πατρών 3β. (5-6)
5. ΓΣΠ Ερμής 0β. (0-6)

Το πρόγραμμα στα Γρεβενά (κλειστό ΔΑΚ Γρεβενών)

Τετάρτη 1 Μαΐου

ΜΕΝΤ - Φιλαθλητικός Λαρισαϊκός 3-1 (20-25, 25-19, 25-07, 25-11)
ΑΣ Αστέρας Γρεβενών - ΑΣ Ελπίς Ιωαννίνων 3-1 (22-25, 25-19, 25-17, 25-20)

Πέμπτη 2 Μαΐου

ΑΣ Ελπίς Ιωαννίνων - ΜΕΝΤ 0-3 (16-25, 18-25, 11-25)
Φοίνικας Αλεξανδρούπολης - ΑΣ Αστέρας Γρεβενών 3-2 (26-24, 12-25, 13-25, 25-12, 17-15)

Παρασκευή 3 Μαΐου

ΜΕΝΤ - Φοίνικας Αλεξανδρούπολης 3-0 (25-14, 25-14, 25-18)
Φιλαθλητικός Λαρϊσαϊκός - ΑΣ Ελπίς Ιωαννίνων 3-1 (26-24, 20-25, 25-16, 25-08)

Σάββατο 4 Μαΐου

18.00: Φοίνικας Αλεξανδρούπολης - Φιλαθλητικός Λαρισαϊκός
20.00: ΑΣ Αστέρας Γρεβενών - ΜΕΝΤ

Κυριακή 5 Μαΐου

14.00: ΑΣ Ελπίς Ιωαννίνων - Φοίνικας Αλεξανδρούπολης
16.00: Φιλαθλητικός Λαρισαϊκός - ΑΣ Αστέρας Γρεβενών

Βαθμολογία (3 αγώνες)

1. ΜΕΝΤ 9β. (9-1)
2. ΑΣ Αστέρας Γρεβενών 4β. (5-4)
3. Φιλαθλητικός Λαρισαϊκός 3β. (4-4)
4. Φοίνικας Αλεξανδρούπολης 2β. (3-5)
5. ΑΣ Ελπίς Ιωαννίνων 0β. (2-9)


Φωτό: Δημήτρης Αντωνάκης

 

Σχετικά άρθρα

Find us on Facebook

ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ