1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer
03-05-2019 00:18

Α2 γυναικών: «Μπρέικ» ανόδου για τους Αμπελόκηπους, δεύτερη νίκη για τη ΜΕΝΤ, δίποντο ελπίδας από τον Φοίνικα

Σπουδαίο «μπρέικ» ανόδου πέτυχαν οι Αμπελόκηποι, οι οποίοι επικράτησαν 1-3 της γηπεδούχου ΕΑΠ στην Πατρα για την δεύτερη αγωνιστική του τουρνουά ανόδου γυναικών στο Νότο.

Οι πρωταθλήτριες ΕΣΠΑΑΑ, αν και βρεθήκαν πίσω στο σκορ με 1-0, κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή και να διπλασιάσουν τις νίκες τους. Με το δεξί μπήκε στο τουρνουά και η Αργυρούπολη που επικράτησε 3-0 του Ερμή.

Μάλιστα σήμερα οι δύο πρωταθλήτριες της Αθήνας θα αναμετρηθούν σε ντέρμπι κορυφής (18.00) που θα κρίνει πολλά ενώ για την γηπεδούχο ΕΑΠ η νίκη κόντρα στην ΓΕΗ είναι μονόδρομος, αν θέλει να παραμείνει ζωντανή στην διεκδίκηση της ανόδου.Την άνοδο στην Α2 Εθνική κατηγορία θα πάρουν οι 3 πρώτοι της βαθμολογίας από κάθε όμιλο.

Στο άλλο τουρνουά ανόδου στα Γρεβενά, η πρωταθλήτρια ΕΠΕΣΘ, ΜΕΝΤ, διπλασίασες τις νίκες της με 3-0 κόντρα στην Ελπίδα Ιωαννίνων και με τρίτη σερί νίκη απέναντι στον Φοίνικα, «κλειδώνει» την άνοδο στην Α2.

Νικη-θρίλερ για τον Φοίνικα Αλεξανδρούπολης που επικράτησε 3-2 του γηπεδούχου Αστέρα Γρεβενών και διατήρσε ακέραιες τις ελπίδες ανόδου που εχει. Ανοιχτές παραμένουν οι δύο απο τις τρεις θέσεις ανόδου, και τα αποτελέσματα που θα φέρουν τις επόμενες μέρες, Αστέρας, Φοίνικας και Φιλαθλητικός, θα κρίνουν ουσιαστικά τις ομάδες που θα επακολουθήσουν την ΜΕΝΤ.

Το πρόγραμμα στην Πάτρα (κλειστό ΕΑΠ)

Τετάρτη 1 Μαΐου

ΑΕ Αμπελοκήπων - ΓΕ Ηρακλείου 3-0 (25-12, 25-12, 25-14)

ΓΣΠ Ερμής - ΕΑ Πατρών 0-3 (11-25, 27-29, 26-28)

Πέμπτη 2 Μαΐου

18.00: ΑΟΝ Αργυρούπολης - ΓΣΠ Ερμής 3-0 (25-11, 25-22, 25-8)

20.00: ΕΑ Πατρών - ΑΕ Αμπελοκήπων 1-3 (26-24, 21-25, 17-25, 24-26)

Παρασκευή 3 Μαΐου

18.00: ΑΕ Αμπελοκήπων - ΑΟΝ Αργυρούπολης

20.00: ΓΕ Ηρακλείου - ΕΑ Πατρών

Σάββατο 4 Μαΐου

17.00: ΓΣΠ Ερμής - ΑΕ Αμπελοκήπων

19.00: ΑΟΝ Αργυρούπολης - ΓΕ Ηρακλείου

Κυριακή 5 Μαΐου

11.00: ΓΕ Ηρακλείου - ΓΣΠ Ερμής

14.00: ΕΑ Πατρών - ΑΟΝ Αργυρούπολης

Βαθμολογία (2 ματς)

1. ΑΕ Αμπελοκήπων 6β. (6-1)

2. ΑΟΝ Αργυρούπολης 3β. (3-0)

3. ΕΑ Πατρών 3β. (4-3) 4. ΓΣΠ Ερμής 0β. (0-6)

5. ΓΕ Ηρακλείου 0β. (0-3)
Τ

Το πρόγραμμα στα Γρεβενά (κλειστό ΔΑΚ Γρεβενών)
Τετάρτη 1 Μαΐου
ΜΕΝΤ - Φιλαθλητικός Λαρισαϊκός 3-1 (20-25, 25-19, 25-07, 25-11) ΑΣ Αστέρας Γρεβενών - ΑΣ Ελπίς Ιωαννίνων 3-1 (22-25, 25-19, 25-17, 25-20)

Πέμπτη 2 Μαΐου

ΑΣ Ελπίς Ιωαννίνων - ΜΕΝΤ 0-3 (16-25, 18-25, 11-25)

Φοίνικας Αλεξανδρούπολης - ΑΣ Αστέρας Γρεβενών 3-2 (26-24, 12-25, 13-25, 25-12, 17-15)

Παρασκευή 3 Μαΐου

16.00: ΜΕΝΤ - Φοίνικας Αλεξανδρούπολης

18.00: Φιλαθλητικός Λαρϊσαϊκός - ΑΣ Ελπίς Ιωαννίνων

Σάββατο 4 Μαΐου
18.00: Φοίνικας Αλεξανδρούπολης - Φιλαθλητικός Λαρισαϊκός

20.00: ΑΣ Αστέρας Γρεβενών - ΜΕΝΤ

Κυριακή 5 Μαΐου
14.00: ΑΣ Ελπίς Ιωαννίνων - Φοίνικας Αλεξανδρούπολης

16.00: Φιλαθλητικός Λαρισαϊκός - ΑΣ Αστέρας Γρεβενών

Βαθμολογία

1. ΜΕΝΤ 6β. (6-1)

2. ΑΣ Αστέρας Γρεβενών 4β. (5-4)

3. Φοίνικας Αλεξανδρούπολης 2β. (3-2)

4. Φιλαθλητικός Λαρισαϊκός 0β. (1-3)

5. ΑΣ Ελπίς Ιωαννίνων 0β. (1-6)

 

ΦΩΤΟ Δημητρης Αντωνάκης

 

Σχετικά άρθρα

Find us on Facebook

ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ