17-03-2019 06:01

Α2 γυναικών: Καλπασμός τίτλου από τις Αμαζόνες, σπουδαία νίκη του Απολλώνιου στον Βύρωνα

Καθοριστική νίκη που τις φέρνει μια ανάσα από την κατάκτηση του φετινού πρωταθλήματος και της ανόδου στην Πρι Λιγκ, πέτυχαν οι Αμαζόνες στην Καλαμάτα στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής του Ά ομίλου της Α2 Γυναικών.

Οι παίκτριες του Στέλιου Ατσιδαύτη αν και έχασαν το πρώτο σετ μετά από μεγάλη μάχη με 27-25 από τον γηπεδούχο Μεσσηνιακό, κατάφεραν με αντεπίθεση διαρκείας να επικρατήσουν εύκολα στα επόμενα τρία σετ (27-25, 17-25, 14-25, 20-25) και να «κλειδώσουν» το πολύτιμο τρίποντο.

Παράλληλα κατάφεραν να διατηρήσουν το νικηφόρο σερί των 11 αγωνιστικών που έχουν από την μοναδική τους ήττα που ήταν από τον Μεσσηνιακό στον πρώτο γύρο ενώ ξέφυγαν στο +8 από τον δεύτερο Απόλλωνα Καλαμάτας(55-47β) που παίζει την Κυριακή στην Πάτρα αλλά και τον αντιμετωπίζουν την επομένη αγωνιστική ξανά στην Καλαμάτα. Στα υπόλοιπα παιχνίδια ο Απολλώνιος μετά από ντέρμπι θρίλερ απέδρασε από τον Βύρωνα με 2-3 αν και προηγήθηκε με 1-2 ενώ επικράτησε στο τάι μπρέικ με 15-17 αν κα ήταν πίσω 11-8.

Η ομάδα του Κερατσινίου με αυτό το διπλό πέρασε στην τρίτη θέση, δύο πόντους πίσω (45) από τον δεύτερο Απολλωνα Καλαματας(47) που έχει έναν αγώνα λιγότερο. Στην έκτη θέση ανέβηκε η ΑΘΛΕΣΗ που επικράτησε 3-1 της Πετρούπολης.