04-03-2019 10:00

Α2 γυναικών: Σημαντικό τρίποντο του Ασκληπιού κόντρα στη Νίκη Αλεξανδρούπολης

Σπουδαία εμφάνιση και πολύ σημαντική νίκη πέτυχαν οι γυναίκες του Ασκληπιού με 3-1 επί της Νίκης Αλεξανδρούπολης για την 18η αγωνιστική του Β΄ομίλου της Α2 γυναικών. Η ομάδα των Τρικάλων βρίσκεται πλέον στην έβδομη θέση του ομίλου με 24 βαθμούς και η Νίκη στην πέμπτη θέση με 37.

H ομάδα των Τρικάλων αξιοποίησε με τον καλύτερο τρόπο όλα τα αδύνατα σημεία της αντιπάλου της, πίεσε στο σερβίς είχε καλές επιθετικές επιλογές και πήρε σχετικά άνετα την νίκη που χρειαζόταν για να σιγουρέψει την παραμονή της.

Στο 1ο σετ οι ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο μέχρι το 5-5 .Από εκεί και πέρα ο Ασκληπιός πάτησε γκάζι,πήρε κεφάλι στο σκορ 10-5, 15-7, 19-9, 22-16 ,για να πάρει τελικά το σετ με 25-18.

Στο 2ο σετ ο Ασκληπιός προηγήθηκε 22-16 στη συνέχεια χαλάρωσε, η ομάδα της Αλεξανδρούπολης κατάφερε να μειώσει την διαφορά χωρίς όμως να μπορέσει να απειλήσει περισσότερο και το σετ κατέληξε και πάλι στον Ασκληπιό με 25-22.

Στο 3ο σετ οι ομάδες [ηγαν πόντο πόντο μέχρι το 15-15. Απο κει και πέρα οι φιλοξενούμενες πήραν προβάδισμα 8 πόντων 15-23 και πήραν τελικά το σετ 20-25.

Στο 4ο σετ και οι δυο ομάδες έδωσαν μεγάλη μάχη. οι φιλοξενούμενες προηγήθηκαν,11-14 χωρίς αλλά ο Ασκληπιός αντέδρασε και με όπλο το σερβίς ,ισοφάρισε σε 16-16, 19-19 και στις λεπτομέρειες επικράτησε 25-21.

Διαιτητές:Χλωρός, Αθανασόπουλος, Παπαδήμα

Τα σετ: 25-18, 25-22, 20-25, 25-21

ΑΣ Ασκληπιός(Γεροβάιος): Βουλγαράκη, Γεωργοπούλου, Αθανασοπούλου, Χατζηχριστοδούλου, Βογιατζόγλου, Σκέμπη, Κοτσίρα (λ), Ραντόμσκα, Λάιου,Γεωργίου, Γκιούρκη(λ), Τζίκα, Μπρουσιάκη.

Νίκη Αλεξανδρούπολης (Ανδρεάδης): Λυμπεροπούλου, Σιδερίδου, Ντίτσα, Πεπονή, Παρισάκη, Τζήλα, Φλαμουρίδου, Παπάζογλου, Καρακύκλα, Νικολαίδου, Μαραθοκαμπίτου, Δημητροπούλου.