05-02-2019 23:57

Η Ελπίδα Αμπελοκήπων πρωταθλήτρια νεανίδων ΕΠΕΣΘ (φωτό)

Μετά από φοβερό παιχνίδι, η Ελπίδα Αμπελοκήπων νίκησε με 3-2 σετ τον ΠΑΟΚ στο κλειστό της Μίκρας και κατέκτησε το πρωτάθλημα νεανίδων ΕΠΕΣΘ μετά από τρία χρόνια!

Ο Δικέφαλος που προκρίθηκε για πρώτη φορά στον τελικό της διοργάνωσης πήρε τη δεύτερη θέση, τη τρίτη ο Ναύαρχος Βότσης και εκτός μεταλλίων αλλά και πανελληνίου πρωταθλήματος έμεινε ο δις πρωταθλητής Ελλάδας Άρης!

Η Ελπίδα Αμπελοκήπων που κατέκτησε το 4ο πρωτάθλημα νεανίδων ΕΠΕΣΘ (2014, 2015, 2016) βρέθηκε πίσω με 0-1 σετ από τον ΠΑΟΚ, προηγήθηκε με 2-1 και έχασε το τέταρτο στις λεπτομέρειες. Στο τάι μπρέικ, οι «ασπρόμαυρες» προηγήθηκαν με 8-6 αλλά οι αθλήτριες του Γιώργου Χρυσομαλλίδη έκαναν την ανατροπή για το τελικό 12-15.

Διαιτητές: Αβραμίδης, Μπέλλος Ε, Πασπαλά Μ.

Τα σετ: 2-3 (25-21, 22-25, 21-25, 26-24, 12-15)

ΑΣ ΕΛΠΙΣ (Χρυσομαλλίδης): Σουπιώνη, Αρμουτσή, Αθανασιάδου, Γκόλτσιου, Παπαδοπούλου, Ράντοβιτς / Ευγενίδου (λ), Ιασωνίδου (λ), Πατίκα.
ΠΑΟΚ (Χαριτωνίδης): Κλέπκου, Κυπαρίσση, Ηλιοπούλου, Τσώνη, Πιλιτσίδου, Λεονταρίδου / Σανιώτη (λ), Λώλη (λ).

MVP η Μαρία Κλέπκου

Η ακραία του ΠΑΟΚ Μαρία Κλέπκου αναδείχθηκε MVP του φάιναλ-4 νεανίδων ΕΠΕΣΘ. Τη βράβευση έκανε ο παγκόσμιος πρωταθλητής Απόστολος Χαριτωνίδης, ο οποίος έχει κατακτήσει τη κορυφή του κόσμου Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Μεταμοσχευμένων και το Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα στίβου ΑΜΕΑ.

Η διοργάνωση αφιερώθηκε στην ευαισθητοποίηση του κόσμου για τη δωρεά μυελού των οστών και την Τράπεζα Εθελοντών που διατηρεί ο σύλλογος «Όραμα Ελπίδας».

klepkou mvp1

Στο Πανελλήνιο ο Ναύαρχος Βότσης, αποκλεισμός για Άρη

Την τρίτη θέση στο πρωτάθλημα Νεανίδων ΕΠΕΣΘ κατέκτησε ο Ναύαρχος Βότσης, νικώντας στον μικρό τελικό τον Άρη με 3-1 σετ (21-25, 25-23, 25-15, 25-22) και εξασφάλισε τη συμμετοχή του στα προκριματικά του Πανελληνίου πρωταθλήματος. Ο Άρης που για δύο σερί χρονιές κατέκτησε το πρωτάθλημα Ελλάδας στις νεάνιδες, φέτος βγήκε 4ος στην ΕΠΕΣΘ και αποκλείστηκε από το Πανελλήνιο πρωτάθλημα.

Διαιτητές: Μαυρίδης, Δημητρίου, Πασπαλά Μ.

Τα σετ: 1-3 (25-21, 23-25, 15-25, 22-25)

ΑΡΗΣ (Τσαϊρέλης): Ζωϊδου, Μπάκα, Παπαδοπούλου, Κωνσταντίνου, Βάνη, Βασιλείου / Πετρινόλη (λ), Μπρουκς, Νταντούλα, Αλμπάνη, Λιούνη, Μιχαηλίδου, λ Ναζιρίδου.
ΝΑΥΑΡΧΟΣ ΒΟΤΣΗΣ (Δεληγιάννη): Σαλαγκούδη, Αντύπα, Μιχελάκη, Πετροπούλου, Τριανταφύλλου, Κυριακίδου / Παπουτσή (λ), Αγιομαμίτου (λ), Γαροφαλάκη, Μπαλλογιάννη.