03-12-2018 09:28

Ίδρωσαν για να κερδίσουν οι Αμαζόνες την ΑΘΛΕΣ Ηρακλείου με 3-1

Την έβδομη σερί νικη τους στο πρωτάθλημα της Α2 γυναικών στον Α΄ ομιλος, πέτυχαν οι Αμαζόνες καθώς επικράτησαν της Άθλεσης Ηρακλείου με 3-1.

Οι παίκτριες του Στέλιου Ατσιδαύτη με αυτό το τρίποντο, έμειναν μόνες στην κορυφή, διατήρησαν το αήττητο και ξέφυγαν τρεις πόντους από τον δεύτερο Απόλλωνα Καλαμάτας και πέντε από τον Μεσσηνιακό που έχασε με 3-2 από τον Απόλλωνα Πάτρας.

Οι νικήτριες στηρίχτηκαν στην εμπειρία των μονάδων τους, στο καλό μπλοκ και στην πίεση στο σερβίς, ενω η φιλοξενούμενη ομάδα με ενθουσιασμό και αυτοπεποίθηση, πάλεψε τα τρία από τα τέσσερα σετ του παιχνιδιού.

Αγωνιστικά οι Αμαζόνες, μπήκαν δυνατά, στο πρώτο σετ. πίεσαν πολύ΄στο σερβίς κα πήραν περίπατο με 25-12 το σετ.

Στο δεύτερο η χαλαρότητα των Αμαζόνων και η κακή υποδοχή εδωσαν την ευκαιρία στην ομάδα της Κρήτης να ανεβασει κατακόρυφα την απόδοση της, να λιγοστέψει τα λάθη της και με τις Μονάϊ, Μαυρέα, Νοικοκυράκη να βρίσκουν λύσεις στην επίθεση και να ισοφαρίσουν με 22-25 σε 1-1

Μεγάλη μάχη έγινε στο τρίτο σετ όπου η ΑΘΛΕΣ Ηρακλείου προηγήθηκε 9-12, οι γηπεδούχες με την Βαρουδάκη και από το σερβίς της Δανάη Κωστοπούλου και πρώτους χρόνους της Τσακουμή εκαναν σερί 11-4, πήραν προβάδισμα με 20-16 και τελείωσαν το σετ με 25-17 και πήραν προβάδισμα με 2-1 σετ.

Το ίδιο σενάριο είχαμε και στο τέταρτο σετ όπου οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες μέχρι το 19-19, εκεί οι γηπεδούχες με συγκέντρωση,καθαρό μυαλό έκαναν σερί 6-1 και κατάφεραν να «κλειδώσουν» το σετ με 25-17 και 3-1., με ενθουσιασμό και αυτοπεποίθηση, πάλεψε τα τρία από τα τέσσερα σετ του παιχνιδιού.

Aπο τις νικητριες ξεχώρισαν Χρυσομάλλη, Παπαδεδε, Τσακουμή, Αγραβάνη απο τις φιλοξενούμενες Μονάϊ, Μανωλάκη, Μαυρέα, Νοικοκυράκη,

Τα σετ: 25-12, 22-25, 25-17, 25-20

ΑΜΑΖΟΝΕΣ (Ατσιδαύτης) Τσακουμή, Παπαδέδε, Αγραβάνη, Καραμπάγια, Χρυσομάλη, Μ άγγελ, Ιωσηφίδη(λ), Γκιαούρη (λ) Κωστοπούλου, Μερσιάδη, Βαρουδάκη. Δόσπρα

ΑΘΛΕΣΗ (Μανωλάκης) Αλεξάκη, Μαυρέα, Μανωλάκη, Μονάϊ, Νοικοκυράκη, Ρουπάκη, Παπακώστα (λ), Γραζανάκη (λ, Καλουτσάκη, ), Δόσπρα, Γενειατάκη, Ράνου.

Τα αποτελέσματα της 7ης αγωνιστικής

ΓΣ Πετρούπολης - Ένωση Βύρωνα 1-3 (16-25, 25-22, 17-25, 24-26)
ΑΕ Αγ. Παρασκευής - ΓΣ Αστέρας Αγίου Δημητρίου 2-3 (20-25, 18-25, 25-22, 25-16, 10-15)
Απόλλων Καλαμάτας - ΑΟ Ποσειδών Λουτρακίου 3-0 (25-21, 25-19, 25-15)
ΑΟΝ Αμαζόνες - ΑΘΛΕΣ Ηρακλείου 3-1 (25-12, 22-25, 25-17, 25-20)
ΟΦΑ Απολλώνιος - ΑΣ Νηρέας Χίου 3-0 925-18, 25-11, 25-16)
ΑΣΠ Απόλλων - ΓΣ Μεσσηνιακός 3-2 (25-19, 15-25, 25-22, 21-25, 16-14)