22-10-2018 17:25

Η φάση που κόστισε έναν βαθμό στην Αγία Παρασκευή (video)

Οι Αμαζόνες πήραν το ντέρμπι με την Αγία Παρασκευή με 3-1 σετ για το πρωτάθλημα Α2 γυναικών αλλά η φιλοξενούμενη ομάδα έχει παράπονο για καθοριστική φάση που έγινε στο 4ο σετ.

Το σκορ ήταν 25-24 υπέρ της Αγίας Παρασκευής και η διαγώνια των Αμαζόνων καρφώνει καθαρά άουτ. Οι διαιτητές δεν βλέπουν την φάση και ο πρώτος αποφασίζει επανάληψη. Αντί το σκορ να γίνει 26-24 και να οδηγηθεί ο αγώνας στο τάι μπρέικ η Αγία Παρασκευή έχασε το πολύτιμο προβάδισμα και τελικά το σετ 28-26 και οι Αμαζόνες πήραν το τρίποντο.

Νωρίτερα στο πρώτο σετ οι Αμαζόνες προηγήθηκαν 23-22 αλλά η Αγία Παρασκευή με επίθεση και δύο λάθη των γηπεδούχων (τέσσερις μπαλιές και άουτ επίθεση) έκαναν ανατροπή και πήραν το σετ 25-23.Στο 2ο σετ η Αγία Παρασκευή προηγήθηκε 23-21, αλλά με επίθεση και άσσο οι Αμαζόνες ισοφάρισαν.

Η Αγία Παρασκευή είχε σετ μπολ στο 24-23, 25-24, 26-25, αλλά οι Αμαζόνες με καλό μπλοκ έκαναν το 29-27 και ισοφάρισαν 1-1 σετ.Οι Αμαζόνες ήταν πολύ καλύτερες από τις φιλοξενούμενες στο 3ο σετ κερδίζοντας με 25-18.

Διαιτητές: Κατσούλης Β., Κουργιανίδης.

Τα σετ: 3-1 (26-28, 29-27, 25-18, 28-26).

ΑΜΑΖΟΝΕΣ (Ατσιδαύτης): Χρυσομάλλη, Βαρουδάκη, Αγραβάνη, Μάγγελ, Καραμπάγια, Αδάμ / Γκιαούρη (λ), Μερσιάδη, Παπαδέδε, Πολίτη, Κωστοπούλου.
ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ (Γρηγορακάκης): Καράβη, Τζανάκη, Μιχαλάκη, Γκιζιώτη, Βλασσερού, Καβρηγιάννη / Βασάλου (λ), Παπανικολάκη, Λάμε, Παλιατσέα.

H επίμαχη φάση στο video είναι στο 02.10.20.