22-10-2018 08:48

Νίκη-ανάσα για τον Ασκληπιό Τρικάλων

Την πρώτη του νίκη με 3-1 έκανε στο πρωτάθλημα της Α2 γυναικών ο Ασκληπιός Τρικάλων με αντίπαλο τη νεανική ομάδα του ΓΣ Δράμας, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του Β΄ομίλου της Α2.

Στο 1ο σετ οι γηπεδούχες δεν άφησαν κανένα περιθώριο στην ομάδα της Δράμας ,πήραν από την αρχή τα ηνία του αγώνα, απέδωσαν καλό βόλλευ και ήταν συνεχώς μπροστά στο σκορ 4-1, 8-3, 13-9, 20-11 για να πάρουν τελικά το σετ με 25-15.

Στο 2ο σετ η ομάδα της Δράμας πίεσε στο σερβίς , ήταν συνεχώς κοντά στο σκορ 6-5, 13-12, 15-16 ενώ η κακή υποδοχή του Ασκληπιού της έδωσε την δυνατότητα να ξεφύγει στο σκορ με 19-21, 20-23. Τα κορίτσια του Ασκληπιού δεν παράτησαν το σετ, έκαναν την ανατροπή και ισοφάρισαν σε 24-24 αλλά οι φιλοξενούμενες στις λεπτομέρειες επικράτησαν με 24-26

.Στο 3ο σετ ο Ασκληπιός δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στην Δράμα, μπήκε μπροστά στο σκορ και διατήρησε σταθερά μια διαφορά 5-7 πόντων για να πάρει το τελικά το σετ με 25-16.

Η ίδια εικόνα και στο 4ο όπου ο Ασκληπιός ειχε σταθερό προβάδισμα με 5-1, 8-2, 11-4, 18-10 για να επικρατήσει τελικά το σετ με 25-15 και να εξασφαλίσει τη νίκη με 3-1 σετ.

Τα σετ 25-15, 24-26, 25-16, 25-15

ΑΣ ΑΣΚΛΗΠΙΟΣ (Βασίλεβα): Γεωργοπούλου, Βουλγαράκη, Αθανασοπούλου, Χατζηχριστοδούλου, Σκάμπη, Κοτσίρα (λ), Λάιου, Παπαθεοδώρου, Γεωργίου, Ραντόμσκα, Τζίκα, Σούλκο, Ταρατόρα, Μουρατλάρι(λ).

ΓΣ ΔΡΑΜΑΣ (Ηλιόπουλος): Τόλιου, Ναλμπάντη, Δασκάλου, Κόσσου(λ), Κανικατσίκ, Κεραμιτσοπουλου, Σαββίδου, Δερμεντζή, Δρόσου, Στεφανίδου, Μακρή, Φωτεινόγλου(λ), Μακρή Κ, Καμπάταγη.

Στα υπόλοιπα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής είχαμε:

ΕΑ Λαρίσης - Ναύαρχος Βότσης 0-3 (16-25, 18-25, 23-25),

ΑΟ Καβάλας - ΑΣ Γιάννενα 3-0 (25-16, 25-22, 25-22),

ΓΣΓ Νίκη Αλεξανδρούπολης - ΕΟ Σταυρούπολης 3-0 (25-18, 25-19, 25-13),

.Ελπίδα Αμπελοκήπων - Ακαδημίες Πρωταθλητών Πεύκων 3-2 (25-22, 25-19, 19-25, 18-25, 15-10)

,Νέα Γενεά - Ένωση Ελασσόνας 3-0 (25-13, 25-14, 25-12)