24-02-2017 00:33

Νίκη και 4η θέση για τον Ασκληπιό

Στην επανάληψη του αγώνα που διεκόπη λόγω μπλακ άουτ, ο Ασκληπιός Τρικάλων επικράτησε με 3-0 του Καμπανιακού και ανέβηκε στην 4η θέση του Β1 ο ομίλου της Α2 γυναικών.
Ο αγώνας που διακόπηκε το προηγούμενο Σάββατο λόγω προβλήματος ηλεκτροδότησης και ενώ ο Ασκληπιός προηγούνταν με 18-14 στο 1ο σετ, επαναλήφθηκε σήμερα ξεκινώντας απ΄το μηδέν.

Το 1ο σετ ξεκίνησε καλά για τον Ασκληπιό που προηγήθηκε 6-3 με τον Καμπανιακό όμως να ροκανίζει την διαφορά φτάνοντας στο 10-10. Απ το σημείο αυτό οι δύο ομάδες πήγαν μαζί μέχρι το 13-13. Στη συνέχεια ο Καμπανιακός πήρε προβάδισμα 2 πόντων 15-17 και 16-18. Με ένα σερί 1-3 η ομάδα της Θεσ/νίκης έκανε το 17-21. Η τρομακτική αντίδραση όμως του Ασκληπιού έφερε τα πάνω κάτω όπου με ένα σερί 8-1 πήρε το σετ 25-22.

Στο 2ο σετ ο Ασκληπιός μετά το αρχικό 3-3 άρχισε να ανοίγει την διαφορά 10-7 και 19-14 για να πάρει το σετ με 25-16.

Στο ξεκίνημα του 3ου σετ έγινε πραγματική μάχη και καμιά ομάδα δεν μπόρεσε να πάρει κεφάλι στο σκορ μέχρι το 8-8. Με ένα ξέσπασμα ο Ασκληπιός κάνει το 13-8 και με ένα 7-2 στη συνέχεια κάνει το 20-10. Και ενώ φαινόταν ότι όλα έχουν τελειώσει ο Καμπανιακός με ένα δικό του σερί 2-10 κάνει το 22-20. Δεν είχε όμως συνέχεια με τον Ασκληπιό να παίρνει το σετ με 25-22.

Τα σετ: 3-0 (25-22, 25-16, 25-22)

Διαιτητές: Χλωρός- Κατσιούλης

ΑΣΚΛΗΠΙΟΣ (Παναγιάρη Σ.): Γεωργοπούλου Α. Κοτσίρα,. Βουλγαράκη Κ. Τόλλιου Ε. Γιάννη Β. Χατζηχριστοδούλου Α. Γατσά Ε. Τσιούκα Γ. Χύτα Μ.Γαωργάκη Ε. Γεωργίου Μ. Παπαθεοδώρου Ε. Αθανασοπούλου Ε., Βασιλοπούλου Δ.

Α.Σ. ΚΑΜΠΑΝΙΑΚΟΣ (Αγγουράς Κ.): Ροϊδη Μ. Τουλουπίδου Μ. Γερακούδη Κ. Γουγουλά Α. Μαργαριτοπούλου Ο. Ακριβοπούλου Α. Ρογκότη Θ. Ιωαννίδου Φ. Μητροπούλου Κ. Μητροπούλου Στ. Δογρανλή Α. Γεωργοπούλου Σ. Βαγγέλη Ε.