05-02-2017 12:06

Στον Ασκληπιό το ντέρμπι

Με νίκη άνοιξαν την αυλαία του 2ου γύρου οι γυναίκες του Ασκληπιού. Παρ΄όλο που χρειάστηκαν 5 σετ, κατάφεραν να πάρουν τη νίκη στο Θεσσαλικό ντέρμπι απέναντι στην ΕΑ Λάρισας με 3-2, φτάνοντας στην βαθμολογία την ομάδα της Λάρισας.
Στο 1ο σετ μετά το αρχικό 3-5 για την ΕΑΛ ο Ασκληπιός έφερε το παιχνίδι στα ίσια 9-9 και 12-12. Απ΄το σημείο αυτό η διαφορά άρχισε να ανοίγει για τον Ασκληπιό 16-12 και 20-15 για να πάρει το σετ με 25-20.

Στο 2ο σετ καμία ομάδα δεν μπόρεσε να πάρει διαφορά μέχρι το 11-11. Απ το σημείο αυτό η ομάδα της Λάρισας πήρε μια διαφορά στο σκορ και παρά το 17-17 κατάφερε να πάρει το σετ με 20-25.

Στο 3ο σετ μετά το αρχικό 4-4 ο Ασκληπιός μπήκε μπροστά στο σκορ 10-7 και 14-8 και με ένα σερί 11-2 πήρε το σετ 25-10.

Στο 4ο σετ ο Ασκληπιός προηγήθηκε με 8-3 με την ομάδα της Λάρισας όμως να αντιδρά και να φέρνει το παιχνίδι στα ίσια 15-15. Νέα ισοπαλία στο 19-19 και ξανά στο 23-23. Τελικά το σετ πήγε στην ΕΑ Λάρισας με 23-25.

Στο 5ο σετ μετά το αρχικό 73 για την ΕΑΛ ο Ασκληπιός φέρνει το παιχνίδι στα ίσια 5-5. Με ένα 4-0 το σκορ γίνεται 9-5 με την ομάδα της Λάρισας να φέρνει το παιχνίδι στον πόντο 11-10. Δεν είχε όμως συνέχεια και με ένα σερί 5-1 ο Ασκληπιός πήρε το σετ με 15-11 και των αγώνα με 3-2.

Τα σετ: 3-2 (25-20, 20-25, 25-10, 23-25, 15-11)

ΑΣΚΛΗΠΙΟΣ (Παναγιάρη Σ.): Γεωργοπούλου Α. Κοτσίρα Δ, Βουλγαράκη Κ, Τόλλιου Ε, Χατζηχριστοδούλου Α, Γιάννη Β, Γατσά Ε, Τσιούκα Γ. Παπαθεοδώρου Ε. Βράκα Ρ. Γεωργίου Μ. Γεωργάκη Ε. Χύτα Μ. Αθανασοπούλου Ε.

ΕΑΛ (Πνάκας Π.-Παπαστεργίου Σ.): Κουτσογιάννη Ε, Τίκα Ν, Μπατσομήτρου Ε, Μπερμπέρογλου Ε, Ριζομάρκου Ν, Έξαρχου Ε, Παπαδοπούλου Ε, Πλακιά Ν, Αλβίζου Α, Ζιώγα Φ, Γίτση Ε, Μανδραβέλη Μ.