05-12-2016 13:31

Η Νίκη πέρασε με τρίποντο από την Κατερίνη

Μεγάλη νίκη πήρε η Νίκη Αλεξανδρούπολης στην Κατερίνη για την 5η αγωνιστική του Β2 ομίλου στην Α2 γυναικών. Η ομάδα του Ανδρεάδη επικράτησε του Αρχέλαου με 3-0 και ανέβηκε στην τέταρτη θέση.
Έτσι πήρε ψυχολογία για το ντέρμπι του Έβρου απέναντι στη Νέα Βύσσα που έρχεται την επόμενη αγωνιστική. Ο Αρχέλαος θα μπορούσε να έχει άλλη τύχη αν έπαιρνε το πρώτο σετ και έμεινε στους 6 βαθμούς και την 7η θέση.

Πόντο πόντο πήγε το πρώτο μισό του πρώτου σετ, με την πρώτη ομάδα που απέκτησε προβάδισμα μεγαλύτερο των δύο πόντων, να είναι ο Αρχέλαος (14-11), ο οποίος στην συνέχεια το άνοιξε στους πέντε πόντους (18-13). Η Νίκη Αλεξανδρούπολης ροκάνισε αθόρυβα τη διαφορά και πήρε τελικά το σετ.

Η Νίκη Αλεξανδρούπολης απάντησε στο αρχικό 4-2 του Αρχέλαου,περνόντας μπροστά με 5-7 και με ένα εξάποντο σερί προηγήθηκε με 9-16 και στην συνέχεια διαχειρίστηκε με επιτυχία το προβάδισμά της.

Αμφίρροπη η εξέλιξη και του τρίτου σετ και πλήρη ισορροπία στους είκοσι πρώτους πόντους και τη φιλοξενούμενη στην συνέχεια να καταφέρνει να πρηγηθεί με τέσσερις (13-17). Σε έναν όμως τόσο αμφίρροπο αγώνα, αυτές οι μικρές διαφορές κρίνουν τη μοίρα του και έτσι η Νίκη Αλεξανδρούπολης έφτασε δίκαια στην τελική επικράτηση.

1ο σετ: 7-8, 16-12, 21-19, 26-28.
2ο σετ: 6-8, 9-16, 15-21, 18-25.
3ο σετ: 8-6, 13-16, 17-21, 22-25.

Τα σετ: 26-28, 18-25, 22-25.

ΓΑΣ ΑΡΧΕΛΑΟΣ (Τσιουπλής): Χανδόλια, Δερβένη Α.Ντίτσα, Συβρίδου, Χαρτοματζίδου, Τζιλίνη, Πεπόνη, Δερβένη Φ., Μάτιου, Τσιουτσιούλη, Καραγιώργου, Γεωργαντά, Τσιγκαροπούλου, Κυπαρίσση.

ΓΣΓ ΝΙΚΗ (Ανδρεάδης): Καλογεροπούλου, Χαρισιάδου, Σιουγγάρη, Παρισάκη, Τζήλλα, Παπάζογλου, Λογαρά, Καράμπαλη, Καρακύλλα, Λαμπρίδου, Αργύρη, Νικολαϊδου, Νικολάου, Μπουλιώνη