01-12-2015 14:05

Η Νίκη το δίποντο, τα Γιάννενα τα παράπονα

Ένα παιχνίδι διαφήμιση του βόλεϊ είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν οι φίλαθλοι που βρέθηκαν στο κλειστό της Λιμνοπούλας ανάμεσα στην γυναικεία ομάδα του Γιάννενα ΑΣ και την αντίστοιχη της Νίκης Αλεξανδρούπολης η οποία νίκησε με 3-2.
Παράπονα ωστόσο για την διαιτησία  έχουν τα Γιάννενα που αναφέρουν: «Ένα παιχνίδι που πραγματικά θα μπορούσε να παιχτεί ακόμη και χωρίς διαιτητές γιατί οι αμφισβητούμενες φάσεις ήταν τόσες λίγες και έγιναν πάρα πολλές μόνο προς την πλευρά του ΓΑΣ. Για το Δίδυμο διαιτητών Αθανασόπουλου – Πιτταροκοίλη ο σύλλογός μας no comment...
Ας δώσουν διευκρινίσεις σε όλους τους θεατές που βρέθηκαν στο συγκεκριμένο αγώνα και διαμαρτύρονταν έντονα για τις αποφάσεις τους. Το αν έπαιξαν ρόλο στην έκβαση του τελικού αποτελέσματος ας το κρίνουν αυτοί που γνωρίζουν από βόλεϊ. Εμείς κρατάμε την ήττα με 2-3 σετ».

Αγωνιστικά το παιχνίδι ξεκίνησε με 1΄ σιγή στην Μνήμη του Παναγιώτη Λάγκα πατέρα της Αθλήτριάς των Ιωαννίνων, Χριστίνας Λάγκα, η οποία παρεμπιπτόντως ήταν παρούσα στην κερκίδα και παρακολούθησε την προσπάθεια των κοριτσιών και τις στήριζε με όση δύναμη της είχε απομείνει καθώς δεν είχε περάσει ούτε ένα 24ωρο από την κηδεία του Πατέρα της.

Τα κορίτσια του ΓΑΣ σαφώς επηρεασμένα από τα τελευταία γεγονότα ξεκίνησαν μουδιασμένα στο πρώτο σετ και η ομάδα της Αλεξανδρούπολης το εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο κερδίζοντάς το με 21-25.

Στο δεύτερο σετ η ομάδα του ΓΑΣ ήταν πιο συγκεντρωμένη στο παιχνίδι της είχε καλή οργάνωση πολλές τελειωμένες επιθέσεις και σε συνδυασμό με το καλό σέρβις κατάφερε και πήρε σχετικά εύκολα το σετ με 25-19.

Στο τρίτο σετ με κεκτημένη ταχύτητα τα κορίτσια του Γιάννενα ΑΣ ξεκίνησαν δυνατά και πήραν προβάδισμα 8-1 και 11-4. Η συνέχεια δεν ήταν και η ανάλογη καθώς η ομάδα της Αλεξανδρούπολης ανέβασε απόδοση και σε συνδυασμό με τις πολλές διπλές πάσες που μας σφυρίχτηκαν πλησίασε στο σκορ και έκανε το 19-19 και 22-24. Η γηπεδούχος αντέδρασε έκανε το 24-24 αλλά τελικά το σετ πήγε στην Νίνη Αλεξανδρούπολης με 24-26 κάτω από έντονες διαμαρτυρίες τόσο από την πλευρά της κερκίδας όσο και παραγόντων του ΓΑΣ.

Στο τέταρτο σετ τα κορίτσια είχαν και πάλι το πρώτο λόγο στο παιχνίδι και μπόρεσαν με καλό μπλοκ να ανακόψουν την επιθετική δραστηριότητα της αντιπάλου ομάδας παίρνοντας και πάλι προβάδισμα 17-14. Η ομάδα της Αλεξανδρούπολης αντέδρασε και πάλι ισοφάρισε σε 19-19 αλλά τα κορίτσια του ΓΑΣ ήταν πιο ψύχραιμα στις τελικές προσπάθειες παίρνοντας το σετ με 25-21.

Στο πέμπτο και τελευταίο σετ είχαμε το απόλυτο ντέρμπι. Η κάθε ομάδα για τους δικούς της λόγους ήθελε τη νίκη. Το παιχνίδι πήγαινε πόντο πόντο με τον ΓΑΣ να κάνει το 13-11 και να έχει την ευκαιρία σε δύο αντεπιθέσεις να κάνει το 14-11 αλλά η υποδοχή δε βοήθησε με αποτέλεσμα η ομάδα της Αλεξανδρούπολης να πάρει την αλλαγή και να κάνει το 13-12. Η Λαμπρίδου πήγε στο σέρβις και έμεινε εκεί μέχρι το 15 αφού η γηπεδούχος έκανε στο πιο κρίσιμο σημείο 3 λανθασμένες εκτιμήσεις στην υποδοχή.

Tασετ: 2-3 (21-25, 25-19, 24-26, 25-21, 13-15)

ΓΙΑΝΝΕΝΑ ΑΣ(Ζαρκαλής – Λώλης): Παπάζογλου, Στεφάνου-λ, Μπιρλαντεάνου, Ασημακίδου, Κλούμπα, Ντέρου, ΣτεφάνουΣωτ., τζαλαλή, Χατζηγιαννάκου, Χαρατζόγλου, Παππά-Ζώη, Καλύβα-λ, Βαρτζιώτη.
ΓΣΓ ΝΙΚΗ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ(Δήμητσας-Γιαννακόπουλος): Καλογεροπούλου, Λυμπεροπούλου-λ, Χαρισιάδου, Δεδούση, βενέτη, Πρόκτερ, Καρακύκλα, Λαμπρίδου, Νικολαΐδου, Νικολάου, Σιδερίδου-λ.

Παράπονα ωστόσο για την διαιτησία  έχουν τα Γιάννενα που αναφέρουν: «Ένα παιχνίδι που πραγματικά θα μπορούσε να παιχτεί ακόμη και χωρίς διαιτητές γιατί οι αμφισβητούμενες φάσεις ήταν τόσες λίγες και έγιναν πάρα πολλές μόνο προς την πλευρά του ΓΑΣ. Για το Δίδυμο διαιτητών Αθανασόπουλου – Πιτταροκοίλη ο σύλλογός μας no comment…

Tα σετ: 2-3 (21-25, 25-19, 24-26, 25-21, 13-15)

ΓΙΑΝΝΕΝΑ ΑΣ(ΖαρκαλήςΛώλης): Παπάζογλου, Στεφάνου-λ, Μπιρλαντεάνου, Ασημακίδου, Κλούμπα, Ντέρου, Στεφάνου Σωτ., τζαλαλή, Χατζηγιαννάκου, Χαρατζόγλου, Παππά-Ζώη, Καλύβα-λ, Βαρτζιώτη.