22-11-2015 11:44

Κράτησε το αήττητο η Θέτιδα (photos)

Το 5/5 έκαναν οι γυναίκες της Θέτιδας στον 1ο υποόμιλο της Α2, καθώς επικράτησαν εντός έδρας με 3-2 σετ του Αιγάλεω για την 5η αγωνιστική και παρέμειναν σε τροχιά κορυφής.
Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για την Θέτιδα που κατέκτησε τα δύο πρώτα σετ με 25-19, 25-20, αποδίδοντας πολύ καλό βόλεϊ και μη επιτρέποντας στις φιλοξενούμενες να έχουν επαφή με το σκορ, αφού πήρε απόσταση ασφαλείας από το ξεκίνημα των σετ σχεδόν και το διατήρησε μέχρι το τέλος.Το τρίτο σετ ήταν πραγματικό ντέρμπι με την Θέτιδα να έχει τις ευκαιρίες να το τελειώσει αφού πέρασε μπροστά με 24-23, όμως το Αιγάλεω ήταν αυτό που έκανε την ανατροπή και το κατέκτησε με 27-25 μειώνοντας σε 2-1. Με την ψυχολογία υπέρ τους οι φιλοξενούμενες μπήκαν πιο δυνατά στο τέταρτο σετ και το κατέκτησαν με 25-17, ισοφαρίζοντας σε 2-2 και οδηγώντας το παιχνίδι στο ταϊ μπρέικ.

Εκεί η εμπειρία της Θέτιδας, η πολύ καλή λειτουργία σε όλους τους τομείς, δυσκολεύοντας το σερβίς, έδωσε την νίκη με 3-2 σετ, κατακτώντας το πέμπτο με 15-11, αν και βρέθηκε πίσω με 4-0 στο ξεκίνημα του.

Η ομάδα μας έχει ρεπό την 6η αγωνιστική και θα επανέλθει στις αγωνιστικές υποχρεώσεις στις 12/12 υποδεχόμενη τα Βριλήσσια για την 7η αγωνιστική ημέρα.

Τα σετ: 3-2 (25-19, 25-20, 24-26, 17-25, 15-11)

Διαιτητές: Αντωνόπουλος - Φραγκάκης

ΑΣΠ ΘΕΤΙΣ(Παπαθανασίου): Ζήση Χ., Φωτεινού, Λεωνίδου, Φραγκιαδάκη, Χριστοδούλου, Μελετιάδη, Καραμπαλή -λ / Κερασιώτου -λ, Ζήση Π., Τουρνάκη, Αλεξανδροπούλου, Αναγνώστου, Γαλανού, Πασπαράκη

ΑΙΓΑΛΕΩ (Αντωνιάδη - Τσικόγια): Βλάχου, Μολδοβανίδη,Μανωλίκα, Ιωάννου, Μπιτσάκου, Λαμπιτσάκη -λ, Οικονομοπούλου -λ /Αναστασιάδη Κ, Μικέλη, Γρίσπου, Αναστασιάδη Π., Παλιοθόδωρου