01-11-2015 14:27

Ολική ανατροπή για τη Θέτιδα (photos)

Νίκη με ολική ανατροπή πέτυχαν οι γυναίκες της Θέτιδας για την 3η αγωνιστική ημέρα της Α2, καθώς επικράτησαν εντός έδρας με 3-2 σετ της Αγίας Παρασκευής και διατήρησαν το αήττητο στον 1ο υποόμιλο του Α΄Ομίλου.
Η Θέτις αν και μπήκε καλά στο ξεκίνημα του πρώτου σετ, πλήρωσε τα πολλά λάθη στην υποδοχή, που είχαν ως αποτέλεσμα να μην βγαίνουν σωστά οι επιθέσεις και να μην υπάρχει ρυθμός στο παιχνίδι της. Έτσι η Αγία Παρασκευή με καλύτερη λειτουργία στους δικούς της τομείς, πήρε το πρώτο σετ με 25-23 και έχοντας την ψυχολογία υπέρ της και την Θέτιδα να μην βρίσκει ρυθμό στο κρίσιμο σημείο της ισοπαλίας (20-20) στο δεύτερο σετ, η ομάδα του Σωτήρη Αμαριανάκη με σερί 4-0, ξέφυγε με 24-20 και κατέκτησε και το δεύτερο σετ με 25-21.

Στο τρίτο σετ όμως τα πράγματα άλλαξαν, τα κορίτσια του Χρήστου Παπαθανασίου, βρήκαν ρυθμό, έβγαλαν καλές άμυνες, πίεσαν και κούρασαν την υποδοχή της Αγίας Παρασκευής, με τα πολύ καλά σερβίς και μείωσαν σε 2-1 αρχικά τα σετ κατακτώντας το τρίτο με 25-21. Στο τέταρτο σετ έχοντας την ψυχολογία υπέρ της, η Θέτιδα με πολύ καλές τις Μελετιάδη, Φραγκιαδάκη και τις Τουρνάκη, Χριστοδούλου να ανεβάζουν απόδοση συνεχώς ισοφάρισαν εύκολα, καθώς κατέκτησαν με 25-15 το σετ οδηγώντας το παιχνίδι στο ται μπρεικ.

Στο ται μπρεικ η Θέτιδα δεν έσβησε τις μηχανές, συνέχισε τα πολύ καλά σερβίς, δυσκολεύοντας την υποδοχή της Αγίας Παρασκευής και βγάζοντας πολύ καλές άμυνες έφτασε στην κατάκτηση του σετ με 15-8, παίρνοντας τη νίκη και τους δύο βαθμούς, αφήνοντας στην Αγία Παρασκευή τον έναν της ήττας.

Την επόμενη εβδομάδα υπάρχει ρεπό για τις ομάδες, ενώ στις 14 Νοεμβρίου που θα πραγματοποιηθεί η 4η αγωνιστική η Θέτιδα θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας τον Ηρακλή Κηφισιάς.

Πριν την σημερινή αναμέτρηση με την Αγία Παρασκευή η ομάδα μας ήπιε τον καφέ της στο κατάστημα Βενέτη της Βούλας.

Τα σετ: 3-2 (23-25, 21-25, 25-21, 25-15, 15-8)

ΘΕΤΙΣ (Παπαθανασίου Χρ.): Λεωνίδου, Φραγκιαδάκη, Μελετιάδη, Χριστοδούλου, Τουρνάκη, Φωτεινού/ Καραμπαλή -λ, Κερασιώτου -λ, Ζήση Χ., Ζήση Π.
ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ(Αμαριανάκης): Καλαϊτζίεβα, Θωμαΐδου, Δρούγκα, Λάιου, Κόλλια, Σύλλα/ Τικταπανίδου -λ , Πόγκα -λ, Πισιριτζή, Θεολόγου, Καβριγιάννη