22-02-2014 12:26

Παραμένει στην κορυφή ο ΑΟ Θήρας

Σ' ένα γεμάτο για μια ακόμη φορά ΔΑΠΠΟΣ το πρώτο σετ ξεκίνησε με την Μεσσαρά να έρχεται στη Σαντορίνη με οχτώ παίχτριες στη σύνθεση της αλλά χωρίς την παραμικρή υπόνοια πως έρχεται για εκδρομή στο Ηφαίστειο και το μαρτυρά το 3-1, με 25-23 στο τελευταίο σετ!

Με τρεις συνεχόμενους άσσους της Στρατάκη παγώνει το κλειστό γυμναστήριο και μπαίνει στη θέση του οδηγού με 2-5 και 3-6 με τον Α.Ο.Θ. να έχει πρόβλημα κυρίως στην υποδοχή.

Παρ' όλα αυτά με πόντους της Παπαδοπούλου και τα λάθη των παιχτριών της Μεσσαράς η ψαλίδα κλείνει και το παιχνίδι γίνεται ντέρμπι με τις δύο ομάδες να φτάνουν χέρι χέρι στα μισά του 1ου σετ (9-9,10-10, 11-11, 12-12, 13-13, 14-14, 16-16,17-17,18-18) με τον Α.Ο.Θ. να παίρνει το προβάδισμα μετά από αρκετή ώρα με 19-18 για να ξαναπεράσει μπροστά και πάλι η Μεσσαρά με 20-21.
Το πλασέ της Φραγκιαδάκη φέρνει το σκορ στο 20-22 με την Μεμετζή να καλεί ταϊμ αουτ αλλά να μην αλλάζει κάτι μέχρι το τέλος με την Μεσσαρά να παίρνει τελικά το σετ με 20-25 (0-1).

Στο δεύτερο σετ ο Α.Ο. Θήρας δεν διαπραγματεύθηκε και πολλά και με την Τζβέτκοβα στο γήπεδο για πρώτη φορά στο παιχνίδι, τα σερβίς της Μουντάκη και τα λάθη της Μεσσαράς στην υποδοχή δημιούργησε γρήγορα μια διαφορά ασφαλείας 6-2 που πολύ γρήγορα έγινε 10-2 βάζοντας τα πράγματα στη ''σωστή'' τους θέση για την ομάδα του νησιού μας την ώρα που ο κ. Ιωάννου προσπαθεί με ταϊμ άουτ να αφυπνίσει τις Κρητικιές, κάτι που φαίνεται να καταφέρνει προς στιγμήν με τις φιλοξενούμενες να πετυχαίνουν κάποιους πόντους αλλά η διαφορά να παραμένει σε επίπεδα ασφαλείας (15-7).

Μεσσαρά, η επιστροφή
Πολύ σκληρή για να πεθάνει ή αδράνεια από τις γηπεδούχες;
Αναπάντητα... φιλοσοφικά ερωτήματα θα πει κανείς την ώρα που η Μεσσαρά κλείνει τη ψαλίδα στο 16-12 και δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο δεύτερο σετ.

Με την Βουβουλή αρκετή ώρα στη γραμμή του σερβίς ο Α.Ο.Θ. ξανανοίγει τη διαφορά στο 20-13 με τους 700 θεατές του ΔΑΠΠΟΣ να έχουν την ευκαιρία να δουν για μια ακόμη φορά υψηλού επιπέδου βόλεϊ με καταπληκτικές άμυνες αλλά και όμορφες επιθετικές επινοήσεις.
Ο Α.Ο.Θ. με το σαφώς διορθωμένο μπλοκ του σ' αυτό το δεύτερο σετ πήρε τελικά το σετ με 25-17 ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Το τρίτο σετ μετά το 4-2 και το 7-5 με τον άσσο της Φραγκιαδάκη που ήταν και η πιο μικρή διαφορά στο σετ είδε τον Α.Ο. Θήρας με μπροστάρα την Μουντάκη να εκτοξεύει τη διαφορά στο 18-8 και το 22-12 για να κερδιθεί και αυτό από τις γηπεδούχες με 25-12.

Το τέταρτο σετ έφερε τον Α.Ο. Θήρας και πάλι από νωρίς στη θέση του οδηγού με τον κόσμο του ΔΑΠΠΟΣ να δημιουργεί και πάλι μια εξαιρετική ατμόσφαιρα και να πανηγυρίζει την παραμονή στη κορυφή περιμένοντας και πάλι το αποτέλεσμα της Θέτιδας η οποία υποδέχεται την Αγ. Παρασκευή στην έδρα της το Σάββατο 22/2/14 στις 19.00 στο γήπεδο της Βούλας.

'Ολα αυτά ήρθαν παρά το αρχικό 2-ο που έγινε 2-5. Οι γηπεδούχες βγήκαν για μια ακόμη φορά μπροστά παίρνοντας μια διαφορά δύο πόντων με τις φιλοξενούμενες με τις Χριστοδούλου και Αποστολάκη να κλείνουν και πάλι την ψαλίδα μετατρέποντας το σετ και πάλι σε ντέρμπι (6-6, 8-8).
Το 11-8 έφερε ταϊμ άουτ από την Μεσσαρά που φαίνεται να δούλεψε μιας και η διαφορά έκλεισε και πάλι στον έναν (13-12) για να ισοφαρίζει η Μεσσαρά σε 16-16 πριν πάρει βραχύ προβάδισμα και πάλι ο Α.Ο.Θ. με 18-16.

Κι' ύστερα ήρθαν τα καρδιακά...

Παιχνίδι στο ΔΑΠΠΟΣ χωρίς καρδιακά και δυνατά καρδιοχτύπια δεν έιναι πολλές οι φορές που δεν έχουμε δει φέτος. Έτσι λοιπόν οι αθλήτριες των δύο ομάδων δεν χάλασαν την παράδοση και πριν το τελικό 25-23 φρόντισαν να οι μεν να ''κολλήσουν'' στο 24 και οι δε από το 19 να φτάσουν έναν πόντο πριν την παράταση (23).

Πηγή: thirasport.gr