21-12-2013 20:55

Ο Εθνικός την ιστορία, ο Ολυμπιακός την... απορία

Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης κέρδισε το άγχος του και τον Ολυμπιακό, παίρνοντας μια ιστορική νίκη με 3-2 στο κατάμεστο «Μιχάλης Παρασκευόπουλος» για την 11η αγωνιστική της Volleylegue. Οι Εβρίτες έγιναν η πρώτη επαρχιακή ομάδα που κατακτά τoν άτυπο τίτλο του πρωταθλητή χειμώνα.

Παράπονα από τη διαιτησία έχει ο Ολυμπιακός, που θα μπορούσε να τελειώσει το δεύτερο σετ, αλλά δύο αμφισβητούμενες φάσεις έγειραν την πλάστιγγα στους γηπεδούχους.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε δύο φορές στο σκορ με 1-0 και 2-1 σετ αλλά και 5-2 στο τάι μπρέικ αλλά επηρεάστηκε από τις μεγάλες ατυχίες. Ο Μπόγιαν Γιορντάνοφ δεν αγωνίστηκε καθόλου, ενώ στο 3ο σετ τραυματίστηκαν και αποχώρησαν ο Μενέλαος Κοκκινάκης και ο Βασίλης Κουρνέτας. Παρόλα αυτά ο Ολυμπιακός στάθηκε καλύτερα στα πώτα τρία σετ απέναντι στον αγχωμένο και νευρικό Εθνικό.

Στο 1ο σετ ο Εθνικός μπήκε δυνατά και προηγήθηκε με 8-6 αλλά από εκεί και πέρα ο Ολυμπιακός πήρε τον έλεγχο του αγώνα καθώς με το σερβίς του χάλασε την υποδοχή των γηπεδών. Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε 10-10 και με σερί 3-0 και άσσο του Γιούρισιτς έκανε το 13-10. Η διαφορά του +3 κρατήθηκε μέχρι και το 20-17 όταν και πάλι ο Γιούρισιτς πήγε στο σερβίς και έκανε νέο σερί 5-0 κερδίζοντας το σετ με 25-20.

Ανατροπές και παράπονα

Μεγάλη μάχη έγινε στο 2ο σετ με συνεχείς εναλλαγές στο σκορ και τον Εθνικό να βελτιώνεται στο μπλοκ αλλά όχι και στην υποδοχή και έτσι ο Ολυμπιακός έκανε και πάλι το παιχνίδι του. Το 11-8 για τον Εθνικό έγινε 13-11 για τον Ολυμπιακό με τους Χριστοφιδέλη, Καλντέιρα να δίνουν τα... ρέστα τους με σερί 5-0. Το «ερυθρόλευκο» προβάδισμα κράτησε μέχρι το 16-14 αλλά τα σερβίς του Ανδρεάδη έφεραν άσσο και δύο μπλοκ από τον Παπάζογλου για το 4-0 του Εθνικού που πέρασε πάλι μπροστά 18-16. Ο Ράιτς με τον Μιγιαΐλοβιτς φάνηκαν στο παιχνίδι κάνοντας το 23-19. Ο Εθνικός έφτασε στο 24-21 και παρότι είχε τρεις ευκαιρίες δεν τελείωσε το σετ. Τα σερβίς του Κοκκινάκη χάλασαν την υποδοχή του Μιγιαΐλοβιτς, ενώ ο Μουστακίδης έριξε στον αγώνα για πρώτη φορά το Νίκο Αγγελόπουλο στη θέση του Γρηγόρη Σιδηρόπουλου. Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε 24-24 με εντυπωσιακό μπλοκ Καλντέιρα στον Ράιτς (24-24). Ο Κοκκινάκης και ο Δαλακούρσας έχασαν τα σερβίς, ενώ ο Καλντέιρα έφερε τον Ολυμπιακό σε σετ μπολ τόσο στο 26-25 όσο και στο 27-26. Ο Εθνικός απάντησε με τον Παπάζογλου και προηγήθηκε (28-27) με το άουτ του Κοκκινάκη και τους «ερυθρόλευκους» να παραπονιούνται ότι υπήρξε μπλοκ άουτ στον Δαρίδη. Ο Γιούρισιτς ισοφάρισε για τελευταία φορά για τον Ολυμπιακό καθώς ο Ράιτς με δύο επιθέσεις έκανε το 30-28 παρότι στον τελευταίο πόντο φάνηκε να χτυπάει στο τερέν του Εθνικού μετά από μπλοκ του Ολυμπιακού.

Καρδιά πρωταθλητή

Η καρδιά πρωταθλητή που έχει ο Ολυμπιακός φάνηκε στο 3ο σετ όταν μέσα σε τρεις πόντους διαφορά τραυματίστηκαν σοβαρά τόσο ο Κοκκινάκης, όσο και ο Κουρνέτας και αποχώρησαν. Στο 12-6 για τον Ολυμπιακό ο Κοκκινάκης γύρισε τον αστράγαλο του σε προσπάθεια για άμυνα και έπεσε στο τερέν σφαδάζοντας από τους πόνους. Ο Σωτηρίου πήρε τη θέση του διαγώνιου, ενώ στο 13-8 έπαθε τράβηγμα στον τετρακέφαλο και αποχώρησε δίνοντας τη θέση του στον Μαρούλη. Παρά τις απουσίες ο Ολυμπιακός όχι μόνο άντεξε αλλά έκανε και σερί 4-0 για το 19-10 «καθαρίζοντας» εύκολα το σετ για το 2-1. Οι παίκτες του Εθνικού που έμοιαζαν να είναι σε άλλο γήπεδο...

Η ισοφάριση

Στο 4ο σετ ο Εθνικός βελτίωσε το μπλοκ του και την αποτελεσματικότητα στην επίθεση απέναντι στον «πληγωμένο» Ολυμπιακό που συνέχισε χωρίς Γιορντάνοφ, Κοκκινάκη, Κουρνέτα. Οι ακρίτες πήραν προβάδισμα 7-4 και 9-6 που με σερβί 3-0 έγινε 12-6. O άσσος του Ράιτς έφερε τον Εθνικό σε θέση ισχύος με +7 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Στο 19-11 ο Μαρούλης με τα σερβίς του έδωσε την ευκαιρία στον Ολυμπιακό να μειώσει σε 19-14 αλλά δεν υπήρχε συνέχεια και ο Εθνικός με τα διαδοχικά μπλοκ του Ανδρεάδη τελείωσε το σετ 25-18 και έστειλε τον αγώνα στο τάι μπρέικ.

Η κόκκινη του τάι μπρέικ

Μεγάλη μάχη έγινε στο τάι μπρέικ με τον Ολυμπιακό να ξεφεύγει 5-2 με τα μπλοκ του Σμαραγδή αλλά ο Εθνικός απάντησε με τα σερβις του Ράιτς μειώνοντας σε 5-4. Στο 6-5 για τον Ολυμπιακό κάρφωσε ο Ράιτς και οι διαιτητές έδωσαν μπλοκ άουτ, ενώ οι «ερυθρόλευκοι» υποστήριξαν ότι η μπάλα ήταν «άουτ» και δεν βρήκε στον Σωτηρίου. Ο μάνατζερ του Ολυμπιακού Νίκος Μαντούβαλος διαμαρτυρήθηκε και είδε κίτρινη κάρτα και σε συνδυασμό με άλλη κίτρινη που είχε δει νωρίτερα ο πάγκος του Ολυμπιακού μετατράπηκε σε κόκκινη και το σκορ έγινε με... δίποντο 7-6 για τον Εθνικό. Ο Ολυμπιακός με τον άσο του Χριστοφιδέλη προηγήθηκε 10-9 αλλά ο Ράιτς έφερε το παιχνίδι στα ίσια (10-10). Οι δύο ομάδες έφτασαν στο 12-12 με την πάιπ του Χριστοφιδέλη, αλλά ακολούθησε σερί 3-0 του Εθνικού κατακτώντας τη νίκη. Συγκεκριμένα με άουτ επίθεση Σωτηρίου (13-12), επίθεση Μιγιαΐλοβιτς (14-12) και τριπλό μπλοκ Ανδρεάδη, Δαλακούρα, Αγγελόπουλου πάνω στον Σωτηρίου (15-12)

Διαιτητές: Γεωργιάδης, Ιωαννίδης

1ο σετ: 8-6, 14-16, 17-21, 17-25
2ο σετ: 8-4, 14-16, 21-18, 30-28
3ο σετ: 2-8, 10-16, 13-21, 15-25
4ο σετ: 8-5, 16-9, 21-16, 25-18
5ο σετ: 2-5, 9-10, 12-11, 15-12

Τα σετ: 3-2 (17-25, 30-28, 15-25, 25-18, 15-12)

*Οι πόντοι του Εθνικού προήλθαν από 8 άσσους, 50 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 33 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 9 άσσους, 55 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 41 λάθη αντιπάλων.

ΕΘΝΙΚΟΣ (Μουστακίδης): Ράιτς 23π (17/42 επ, 3 άσσοι, 3 μπλοκ), Μιγιαήλοβιτς 18 (15/27 επ, 3 άσσοι, 69% υπ - 53% άριστες), Σιδηρόπουλος 1 (1/2 επ), Παπάζογλου 4 (3/10 επ, 1 μπλοκ), Δαλακούρας Ανέστης 10 (8/24 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 58% υπ - 50% άριστες), Ανδρεάδης 10 (5/8 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ) / Δαρίδης (λ, 68% υπ - 47% άριστες), Δαλακούρας Κ. 2 (1/4 επ, 1 μπλοκ), Αγγελόπουλος, Γραμματικάκης 2 (2 μπλοκ),
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καζάζης): Χριστοφιδέλης 15π (12/19 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 92% υπ - 75% άριστες), Γιούρισιτς 13 (5/9 επ, 2 άσσοι, 6 μπλοκ), Καλντέιρα 26 (25/45 επ, 1 μπλοκ), Κοκκινάκης 5 (5/13 επ), Σμαραγδής 10 (5/9 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Κουρνέτας / Στεφάνου (λ, 67% υπ - 53% άριστες), Μαρούλης 2 (2 άσσοι), Παπαδόπουλος, Σωτηρίου 5 (3/10 επ, 2 άσσοι)