Το πρόγραμμα και οι διαιτητές όλων των εθνικών πρωταθλημάτων για το διάστημα 15-20 Δεκεμβρίου.
Το ντέρμπι της B εθνικής γυναικών της ΕΣΠΕΔΑ μεταξύ της Αργυρούπολης και του ΑΟΝΣ Μίλων, σημαδεύτηκε από το σοβαρό τραυματισμό της Αρτεμις Σαμπάνη στο 19-19 του 1ου σετ.
Σ ε ανοδική πορεία βρίσκεται τις τελευταίες εβδομάδες ο Πανιώνιος. Η ανδρική ομάδα του συλλόγου της Ν. Σμύρνης, συμπλήρωσε τρεις σερί νίκες με την απόλυτη συγκομιδή των εννέα πόντων και η επιτυχημένη τεχνικός των «κυανέρυθρων», Κατερίνα Οικονόμου, σχολίασε:
Το πρόγραμμα και οι διαιτητές όλων των εθνικών πρωταθλημάτων για το διάστημ 8-12 Δεκεμβρίου.
Τα αποτελέσματα στο πρωτάθλημα A2 ανδρών - Β΄όμιλος (10η αγωνιστική):
Τα αποτελέσματα και οι βαθμολογίες στους δύο υπο ομίλους του Α΄ομίλου στο πρωτάθλημα A2 ανδρών - (7η αγωνιστική):
Ο ΟΦΗ πήρε τη νίκη στο μεγάλο ντέρμπι του Α΄ομίλου (1ος υπό όμιλος) με την Ροδίων Άθλησις και απέκτησε μικρό προβάδισμα για την πρώτη θέση αλλά και τη μάχη της ανόδου που βέβαια έχει ακόμα πολύ δρόμο.
Ο ΑΟ Αιγιαλέων νίκησε εκτός έδρας με 3-0 σετ την ΕΑ Πατρών και προκρίθηκε στην 2η αγωνιστική της Α' φάσης του κυπέλλου ανδρών.
Η Ροδίων Άθλησις πέρασε νικηφόρα από το Αίγιο για τον 1ο υπό όμιλο του Α΄ομίλου της Α2 ανδρών, διατήρησε το αήττητο της και πλέον μπαίνει στην τελική ευθεία για την πρώτη ναυμαχία με τον ΟΦΗ στο Ηράκλειο που θα κρίνει πολλά για την πρώτη θέση στον όμιλο αλλά και για το αήττητο των δύο μονομάχων.
Μια μεγάλη έκπληξη «περίμενε» τον Μάκη Κολτιάκη στο κλειστό του «Στελιος Καλατζής» στη Νέα Ερυθραία όπου ο τοπικός Πανερυθραϊκός υποδέχτηκε τον ΟΦΗ για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος Α2 ανδρών και ο ακραίος του ΟΦΗ είχε του δικούς του φιλάθλους.
Στην ακριτική Ορεστιάδα, εκεί που χτυπάει η καρδιά της Ελλάδας και του ελληνικού βόλεϊ βρέθηκε ο πρόεδρος της ΕΟΠΕ Γιώργος Καραμπέτσος με το τεχνικό επιτελείο της ομοσπονδίας με επικεφαλής τον Περικλή Μπακοδήμο και τους Τάκη Καβαλιεράκη, Γιώργο Μπακοδήμο και  Παναγιώτη Λακασσά.
H κρίση στα τμήματα βόλεϊ της Ε.Α.Πατρών καλά κρατεί, τα προβλήματα δεν επιλύονται όπως είχε δεσμευτεί ο πρόεδρος Ανδρέας Πατούχας.
Το πρόγραμμα και οι διαιτητές όλων των εθνικών πρωταθλημάτων για το διάστημα 28/11 - 05/12.
Την πρώτη φετινή του νίκη πήρε ο Πανιώνιος στον Α1 όμιλο της Α2 ανδρών. Οι «κυανέρυθροι» έσπασαν το ρόδι καθώς επικράτησαν με 1-3 στα Μελίσσια, του γηπεδούχου Φοίβου, ύστερα από τρεις σερί ήττες, και η επιτυχημένη προπονήτρια του συλλόγου, Κατερίνα Οικονόμου, σχολίασε:
Με νίκες προχώρησαν ΟΦΗ και Ροδίων Αθλησις στον 1ο υπό όμιλο του Α΄ομίλου της Α2 ανδρών, ενώ στον 2ο υπό όμιλο ο ΑΣ Κέρκης νίκησε τον Απόλλων Σμύρνης στο ντέρμπι, ενώ σπουδαία νίκη πήρε και ο Πανερυθραϊκός εκτός έδρας επί της Ολυμπιάδας. Πρώτη νίκη σημείωσε και ο Πανιώνιος. Τα αποτελέσματα και οι βαθμολογίες στους δύο υπο ομίλους του Α΄ομίλου στο πρωτάθλημα A2 ανδρών - (4η αγωνιστική):
To πρόγραμμα και οι διαιτητές όλων των εθνικών πρωταθλημάτων για το διάστημα 24-26 Νοεμβρίου.
Σε απολογία για υβριστική συμπεριφορά, κάλεσε για την Τετάρτη 28 Νοεμβρίου και ώρα 10.30 ,η αθλητική δικαστής της ΕΟΠΕ την ομάδα του ΟΦΗ και τον παίκτη του Κρητικού σωματείου, Δημήτρη Κομητούδη.
Με την συμμετοχή 80 παιδιών ολοκληρώθηκε το τουρνουά μίνι βόλεϊ που διοργάνωσε με επιτυχία η Ροδίων Άθλησις, η οποία εξέδωσε δελτίο Τύπου για την συγκεκριμένη εκδήλωση όπου αναφέρει:
Το πρόγραμμα και οι διαιτητές όλων των εθνικών πρωταθλημάτων για το διάστημα 17-21 Νοεμβρίου.
Eπεισοδιακός ήταν ο αγώνας του Καλαμάτα 80 με τον Αιγιαλέων που έγινε χθες στην πρωτεύουσα της Μεσσηνίας. Η Καλαμάτα νίκησε με 3-1 σετ αλλά όπως καταγγέλει ο γενικός αρχηγός των φιλοξενουμένων Ανδρέας Αδαμόπουλος, ο πρώτος διαιτητής της αναμέτρησης (Καραγιαννόπουλος) έβγαλε τέσσερις κόκκινες κάρτες στο 3ο σετ. Ο Αδαμόπουλος χαρακτηρίζει ακατάλληλο και επικίνδυνο τον Καραγιαννόπουλο. Αναλυτικά οι δηλώσεις του:
Τα αποτελέσματα στο πρωτάθλημα A2 ανδρών - Β΄όμιλος (7η αγωνιστική):
Η δύσκολη νίκη του Ροδίων Αθλησις στο Μετς επί του Πανιωνίου με 3-2 σετ και η απώλεια βαθμού από την ομάδα του Σπύρου Γκολίτση άφησε μόνο στην κορυφή τον ΟΦΗ που επίσης είχε δύσκολο πέρασμα από την Πάτρα κόντρα στην Ολυμπιάδα που «γέμισε» τα σετ. Στον 2ο υπό όμιλο ο ΑΣ Κέρκης με διαφορά σετ πέρασε στην πρώτη θέση. Τα αποτελέσματα και οι βαθμολογίες στους δύο υπο ομίλους του Α΄ομίλου στο πρωτάθλημα A2 ανδρών - (3η αγωνιστική):
Ο γνωστός βολειμπολίστας της ΧΑΝΘ και πετυχημένος επιχειρηματίας Ηρακλής Πάντσιος,  δραστηριοποιείται στον χώρο της μόδας ετοιμάζει με τους συνεργάτες του το χειμερινό SHOW μόδας  στο Βελλίδειο της Θεσσαλονίκης, την Τετάρτη 28 Νοεμβρίου.
Το αίμα νερό δεν γίνεται και οι παίκτες της ομάδας βόλεϊ του ΟΦΗ που κατάγονται από τη Θεσσαλονίκη και είναι οπαδοί του ΠΑΟΚ δεν έχασαν την ευκαιρία να στηρίξουν την αγαπημένη τους ομάδα που αγωνίστηκε στο Ηράκλειο σε εξ αναβολής αγώνα με τον Εργοτέλης.