08-01-2022 21:36

Ανώτερος ο Ολυμπιακός με Χίπε και Σάλας λύγισε τον ΠΑΟΚ με 3-1

Ο Ολυμπιακός ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ που τον διατήρησε στη 2η θέση, ενώ ο Δικέφαλος μετά τη 2η συνεχόμενη ήττα βρέθηκε στην 5η θέση καθώς τον προσπέρασαν Άρης και ΑΕΚ.Το μόνο που κράτησε ο ΠΑΟΚ από το σημερινό ματς ήταν το πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας καθώς στο ματς του πρώτου γύρου είχε επικρατήσει με 3-0. Απο τις νικήτριες ξεχώρισαν  Χίπε με 24 και Σάλας 19 ενω ντεμούτο έκανε η Κονόμη σε θέση λίμπερο, ενω απο τον ΠΑΟΚ που είχε πολλα προβλήματα στην υποδοχή και δέχτηκε 8 άσσους, διακρίθηκαν η Κογιάρ με 25 και η Μερτέκη με 14.

Ο Κάρλο Παρίζι είδε την ομάδα του στο πρώτο σετ να δημιουργεί πολλά προβλήματα στην υποδοχή του ΠΑΟΚ που κυνηγούσε συνεχώς στο σκορ με τις ερυθρόλευκες να ξεφεύγουν με 11-8 και 14-10... Ο ΠΑΟΚ πλησίασε στον πόντο (14-13 με άσο της Μερτέκη) και παρόλο που βρέθηκε στο -3 (17-14), ισοφάρισε 19-19 με τα συνεχόμενα λάθη των γηπεδούχων. Η ισοπαλία άντεξε μέχρι το 20-20 καθώς εκεί η Κόστα πήρε την αλλαγή κι ο Ολυμπιακός με συνολικό σερί 5-0 πήρε το σετ.

Εντελώς διαφορετική εικόνα στο 2ο σετ με τον ΠΑΟΚ να έχει τον εύκολο πόντο χάρις στις Κογιάρ, Μερτέκη και με τον Ολυμπιακό να χάνει πολλά σερβίς οι ασπρόμαυρες είχαν σταθερά τον έλεγχο του αγώνα (1-4, 6-10) για να φτάσουν στο 11-17. Στο 13-18 τα σερβίς της Χριστοδούλου έφεραν την πρώτη ανατροπή (16-18) με τον Ολυμπιακό να πλησιάζει στον πόντο.

Ο Μάρκο Φενόλιο πέρασε στον αγώνα διαδοχικά Ηλιοπούλου, Κυπαρίσση με τον ΠΑΟΚ να ξεφεύγει πάλι 19-22, όμως παρόλο που ο Ολυμπιακός έχασε τρεις κόντρα επιθέσεις (ισάριθμα μπλοκ) ισοφάρισε 24-24 με άσο της Εμμανουηλίδου και έφτασε σε σετ μπολ με επίθεση της Χίπε. Η Γερμανίδα όμως κάρφωσε άουτ στην επόμενη φάση (25-25), η Κογιάρ έβαλε ξανά μπροστά τον ΠΑΟΚ (26-27) και δικό της ατομικό μπλοκ διαμόρφωσε το 27-28 για να τελειώσει το σετ με επίθεση της Μερτέκη.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε το τρίτο σετ με τις Ηλιοπούλου, Κυπαρίσση, αλλά με τον Ολυμπιακό να ξεφεύγει 9-6 (από 6-6) η Λι μπήκε γρήγορα στο γήπεδο, με τις ερυθρόλευκες να ανοίγουν τη διαφορά καθώς το 12-10 έγινε 15-10 και 18-11 χωρίς οι ασπρόμαυρες να μπορέσουν να αλλάξουν την κατάσταση και το 2-1 ήρθε με σχετική άνεση.

Κάτι ανάλογο συνέβη και στο 4ο σετ όπου ο Ολυμπιακός ξέφυγε και πάλι γρήγορα στο σκορ με 10-5, με τον ΠΑΟΚ να πλησιάζει σε 12-9, αλλά η χαμένη κόντρα της Κυπαρίσση ήταν η αρχή του τέλους με τις ερυθρόλευκες να μετατρέπουν το 13-10 σε 16-10 και λίγο αργότερα το 17-12 έγινε 21-12 για να φτάσει ο Ολυμπιακός στη νίκη.

Η γνώμη του πάγκου

Κάρλο Παρίζι (Προπονητής Ολυμπιακού):
«Δείξαμε χαρακτήρα. Σε στιγμές που ο αντίπαλος μας πίεσε, κρατήσαμε τη συγκέντρωσή μας, πρέπει να σκεφτόμαστε θετικά σε αυτά τα σημεία. Αν το καταλαβαίνουμε αυτό πάντα, μπορούμε να κάνουμε πολλά. Συγχαρητήρια στις αθλήτριές μου, γιατί θέλουν να δουλέψουν, θέλουν να αποδείξουν. Πολύ καλό αποτέλεσμα το σημερινό, συνεχίζουμε να δουλεύουμε ομαδικά».

Μάρκο Φενόλιο (Προπονητής ΠΑΟΚ): «Κάναμε ένα βήμα μπροστά σε σχέση με το παιχνίδι της Τετάρτης με την ΑΕΚ. Θέλουμε χρόνο γιατί έχουμε να αλλάξουμε πάρα πολλά πράγματα. Βελτιωθήκαμε στην υποδοχή και προσπαθήσαμε να παίξουμε περισσότερο από το κέντρο. Το πρόβλημά μας αυτή τη περίοδο είναι τα πολλά λάθη. Δεν μπορείς να παίξεις καλό βόλεϊ, ειδικά στο γυναικείο με τόσα λάθη. Στο 3ο και 4ο σετ κάναμε 10 και 12 λάθη. Είμαι όμως αισιόδοξος ότι τις επόμενες εβδομάδες θα φτάσουμε στο επιθυμητό επίπεδο».

Διαιτητές: Βουδούρης, Νικάκης, Παρατηρητής: Γεωργουλέας, Επόπτες: Ιωάννου, Παπαχατζής, Γραμματεία: Καπουράνη

1ο σετ: 8-6, 16-14, 21-20, 25-20

2ο σετ: 6-8, 11-16, 19-21, 27-29

3ο σετ: 8-6, 16-11, 21-12, 25-17

4ο σετ: 8-4, 16-10, 21-12, 25-17

Τα σετ: 25-20, 27-29, 25-17, 25-17 σε 1100'

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 8 άσσους, 60 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ προήλθαν από 2 άσσους, 52 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Κάρλο Παρίζι): Γιώτα 6 (5/9 επ., 1 άσσος), Σάλας 19 (15/34 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 48% υπ. - 32% άριστες), Μαριάνα Κόστα 12 (11/37 επ., 1 μπλοκ, 55% υπ. - 27% άριστες), Χίπε 24 (19/49 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 14 (9/18 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Χριστοδούλου 5 (1/3 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ) / Κονόμι (λ, 50% υπ. - 41% άριστες), Συριστρατίδη , Κελεσίδη.

Π.Α.Ο.Κ. (Μάρκο Φενόλιο): Τσιόγκα 9 (7/15 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Καλαντάτζε 5 (3/12 επ., 2 μπλοκ), Μερτέκη 14 (10/33 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 43% υπ. - 24% άριστες), Φιντόν 3 (2/17 επ., 1 μπλοκ, 45% υπ.-30% άριστες), Κογιάρ 25 (22/55 επ., 3 μπλοκ), Λι Ντ. 2 (2/5 επ.) / Ξανθοπούλου (λ, 71% υπ. - 43% άριστες), Ηλιοπούλου, Κυπαρίσση 7 (6/20 επ., 1 μπλοκ, 39% υπ.-22% άριστες), Τερζόγλου.