23-11-2019 19:01

Με Ασπιώτη, Παπαλεξίου ο Ολυμπιακός νίκησε σε μία ώρα τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης με 3-0

Με βασικούς τους Παπαλεξίου, Ασπιώτη και τους Κουμεντάκη, Ανδρεάδη, Ριζόπουλο να παίζουν κόντρα στην παλιά τους ομάδα ο Ολυμπιακός νίκησε εύκολα τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης με 3-0 σετ σε αγώνα που άνοιξε την αυλαία της 4η αγωνιστικής στο πρωτάθλημα της Volley League.

Μέσα σε 63 λεπτά ο Ολυμπιακός ολοκλήρωσε το έργο του και πέτυχε την τέταρτη σε ισάριθμους αγώνες οδηγώντας την κούρσα στο βαθμολογικό πίνακα.

Οπως φαίνεται και από την εξέλιξη του σκορ ο Ολυμπιακός δεν απειλήθηκε αλλά ο Εθνικός κατάφερε να γίνει ανταγωνιστικός στο 2ο και στο 3ο σετ και η νεανική ομάδα του Γιώργου Ανδραβίζου να αφήσει καλές εντυπώσεις και να κερδίσει πολύτιμες εμπειρίες για το μελλον. Ο Εθνικός μετά την 4η αγωνιστική δεν έχει ακόμα βαθμό.

Στο 1ο σετ ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά με προβάδισμα 9-4 χάρις την κυριαρχία του στο μπλοκ ενώ οι δύο άσσοι του Ανδρεάδη και γενικά το εξαιρετικό σερβίς του ανέβασν τη διαφορά στο 15-6. Ενα ακόμα σερί 4-0 είχαμε στο τελείωμα του σετ όπου ο Ολυμπιακός με τους Κουμεντάκη, Παπαλεξίου τελείωσε το σετ 25-13.

Στο 2ο σετ ο Εθνικός βελτίωσε την υποδοχή του αλλά και τα ποσοστά του στην επίθεση. Με πρωταγωνιστή τον Παπαλεξίου έγινε το 6-2. Ο Ασπιώτης και ο Κουμεντάκης έπαιζαν χωρίς αντίπαλο ανοίγοντας το σκορ στο 21-15. Ο Εθνικός πάλεψε με τους Δαλακούρα, Πιτακούδη, Χρηστουηλία και το σετ τελείωσε 25-15.

Στο 3ο σετ με τα σερβίς του Κουμεντάκη και του Στιβαχτή αλλά και η είσοδο του Ριζόπουλου που επίσης αγωνίστηκε κόντρα στην παλιά του ομάδα εκτόξευσαν το σκορ στο 14-8 και μέχρι ο τέλος ο Εθνικός ισορρόπησε και το σετ έκλεισε με επίθεση του Κουμεντάκη κόντρα στην παλιά του ομάδα.

Διαιτητές: Γεράνιος, Γεροθόδωρος, Παρατηρητής: Ράπτης, Επόπτες: Μαυρικίδου, Χατζηβασιλείου, Γραμματεία: Παπασηφάκη.