Το Αζερμπαϊτζάν προηγήθηκε με 2-0 σετ σετ και πίεσε την ελληνική ομάδα στο 3ο σετ όμως η είσοδος του Κώστα Στιβαχτή και του Μενέλαου Κοκκινάκη στη θέση του Ντίμα Φιλίποφ και του Ανδρέα Φράγκου φρεσκάρησε την υποδοχή και την ανάπτυξη και σε συνδυασμό με το αποτελεσματικό σερβίς έφεραν τα πάνω κάτω.
Είναι η 15η φορά στην ιστορία που η Ελλάδα προκρίνεται σε τελική φάση ευρωπαϊκού πρωταθλήματος και 10 χρόνια μετά την 8η θέση που είχε πάρει στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Σμύρνης.
Να σημειωθεί πως η ελληνική ομάδα έχει ακόμα δύο αγώνες που θα δώσει στις αρχές Ιανουρίου 2019 και έχουν διαδικαστικό χαρακτήρα. Ακόμα κι αν η ελληνική ομάδα χάσει με 3-0 σετ και το Αζερμπαϊτζάν νικήσει με το ίδιο σκορ θα υπάρξει βαθμολογική ισοβαθμία αλλά αλλά στο κριτήριο των σετ (κερδισμένων δια χαμένων) είναι υπέρ της ελληνικής ομάδας.
Τα σετ: 2-3 (25-20, 25-22, 22-25, 18-25, 05-15)
*Οι πόντοι του Αζερμπαϊτζάν προήλθαν από 3 άσσους, 45 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 42 λάθη αντιπάλων και της Ελλάδας προήλθαν από 7 άσσους, 60 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 33 λάθη αντιπάλων.
ΑΖΕΡΜΠΑΪΤΖΑΝ (Γιαλάλοφ): Μπαϊράμοφ 11 (8/23 επ., 3 άσσοι, 59% υπ. - 55% άριστες), Ιμπραχίμοφ 17 (14/33 επ., 3 μπλοκ, 41% υπ. - 38% άριστες), Σαμάντοφ 11 (11/30 επ.), Ομποντνίκοφ 6 (5/11 επ., 1 μπλοκ), Τσερβιάκοφ, Μπαράνοφ 7 (6/10 επ., 1 μπλοκ) / Αλαχβερντίγεφ (λ, 74% υπ. - 58% άριστες), Αμπντουλαγιέφ (λ), Χασανλί, Αγκαζάντε, Καζάτσκοφ, Βασιλένκο.
ΕΛΛΑΔΑ (Ανδρεόπουλος): Ζουπάνι 21 (19/42 επ., 2 μπλοκ), Φιλίποφ 1 (1 άσσος), Πετρέας 10 (6/10 επ., 4 μπλοκ), Πελεκούδας 2 (2/6 επ.), Φράγκος 2 (2/6 επ., 75% υπ. - 50% άριστες), Πρωτοψάλτης 19 (18/36 επ., 1 μπλοκ, 64% υπ. - 64% άριστες) / Ζήσης (λ, 67% υπ. - 47% άριστες), Ράπτης 1 (1/2 επ.), Στιβαχτής 4 (4 άσσοι), Κοκκινάκης 13 (11/18 επ., 2 άσσοι, 70% υπ. - 59% άριστες), Δαλακούρας 1 (1/3 επ., 50% υπ. - 50% άριστες).
G' όμιλος
1η αγωνιστική - 15 Αυγούστου 2018
Αζερμπαϊτζάν – Σουηδία 3-2 (23-25, 19-25, 26-24, 25-22, 15-10)
Ελλάδα - Λουξεμβούργο 3-0 (25-21, 25-21, 25-20)
2η αγωνιστική - 18 Αυγούστου 2018
Σουηδία - Ελλάδα 0-3 (20-25, 20-25, 16-25)
Λουξεμβούργο - Αζερμπαϊτζάν 2-3 (27-25, 26-24, 20-25, 20-25, 12-15)
3η αγωνιστική - 22 Αυγούστου 2018
20.00: Σουηδία - Λουξεμβούργο 3-1 (22-25, 25-14, 25-17, 25-14)
20.30: Ελλάδα - Αζερμπαϊτζάν (ΕΡΤ2) 3-0 (25-14, 25-18, 25-13)
4η αγωνιστική - 26 Αυγούστου 2018
19.00: Αζερμπαϊτζάν - Ελλάδα 2-3 (25-20, 25-22, 22-25, 18-25, 05-15)
20.00: Λουξεμβούργο - Σουηδία 3-2 (23-25, 19-25, 25-20, 25-22, 15-10)
5η αγωνιστική - 5 ή 6 Ιανουαρίου 2019
Ελλάδα - Σουηδία
Αζερμπαϊτζάν - Λουξεμβούργο
6η αγωνιστική - 9 Ιανουαρίου 2019
Λουξεμβούργο - Ελλάδα
Σουηδία - Αζερμπαϊτζάν
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ G ΟΜΙΛΟΣ | |||||
Ομάδες | Ν | Η | Β | Σετ | Πόντοι |
Ελλάδα | 4 | 0 | 11 | 12-2 | 332-258 |
Αζερμπαϊτζάν | 2 | 2 | 5 | 8-10 | 361-400 |
Σουηδία | 1 | 3 | 5 | 7-10 | 361-360 |
Λουξεμβούργο | 1 | 3 | 3 | 6-11 | 351-387 |
EΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΝΔΡΩΝ (1948-2017) |
|||||
Έτος (Έδρα) | Χρυσό | Ασημένιο | Χάλκινο | 4η θέση | Ελλάδα |
2019 | |||||
2017 (Κρακοβία - Πολωνία): | Ρωσία | Γερμανία | Σερβία | Βέλγιο | - |
2015 (Βουλγαρία - Ιταλία) | Γαλλία | Σλοβενία | Ιταλία | Βουλγαρία | - |
2013 (Πολωνία - Δανία): | Ρωσία | Ιταλία | Σερβία | Βουλγαρία | - |
2011 (Βιέννη): | Σερβία | Ιταλία | Πολωνία | Ρωσία | - |
2009 (Σμύρνη): | Πολωνία | Γαλλία | Βουλγαρία | Ρωσία | 8η |
2007 (Μόσχα): | Ισπανία | Ρωσία | Σερβία | Φινλανδία | 13η |
2005 (Ρώμη): | Ιταλία | Ρωσία | Σερβία Μαυρ. | Ισπανία | 6η |
2003 (Βερολίνο): | Ιταλία | Γαλλία | Ρωσία | Σερβία | 11η |
2001 (Οστράβα): | Γιουγκοσλαβία | Ιταλία | Ρωσία | Τσεχία | - |
1999 (Βιέννη): | Ιταλία | Ρωσία | Γιουγκοσλαβία | Τσεχία | - |
1997 (Αϊτχόβεν): | Ολλανδία | Γιουγκοσλαβία | Ιταλία | Γαλλία | 9η |
1995 (Αθήνα): | Ιταλία | Ολλανδία | Γιουγκοσλαβία | Βουλγαρία | 7η |
1993 (Τουρκού): | Ιταλία | Ολλανδία | Ρωσία | Γερμανία | - |
1991 (Βερολίνο): | Κοινοπολιτεία | Ιταλία | Ολλανδία | Γερμανία | 9η |
1989 (Στοκχόλμη): | Ιταλία | Σουηδία | Ολλανδία | ΕΣΣΔ | 10η |
1987 (Γάνδη): | ΕΣΣΔ | Γαλλία | Ελλάδα | Σουηδία | 3η |
1985 (Αμστερνταμ): | ΕΣΣΔ | Τσεχοσλοβακία | Γαλλία | Πολωνία | 7η |
1983 (Αν.Βερολίνο): | ΕΣΣΔ | Πολωνία | Βουλγαρία | Ιταλία | 9η |
1981 (Βάρνα): | ΕΣΣΔ | Πολωνία | Βουλγαρία | Τσεχοσλοβακία | - |
1979 (Παρίσι): | ΕΣΣΔ | Πολωνία | Γιουγκοσλαβία | Γαλλία | 12η |
1977 (Ελσίνκι): | ΕΣΣΔ | Πολωνία | Ρουμανία | Ουγγαρία | - |
1975 (Βελιγράδι): | ΕΣΣΔ | Πολωνία | Γιουγκοσλαβία | Ρουμανία | - |
1971 (Μιλάνο): | ΕΣΣΔ | Τσεχοσλοβακία | Ρουμανία | Αν.Γερμανία | 18η |
1967 (Κωνσταντινούπολη) | ΕΣΣΔ | Τσεχοσλοβακία | Πολωνία | Αν.Γερμανία | 20η |
1963 (Βουκουρέστι): | Ρουμανία | Ουγγαρία | ΕΣΣΔ | Βουλγαρία | - |
1958 (Πράγα): | Τσεχοσλοβακία | Ρουμανία | ΕΣΣΔ | Βουλγαρία | - |
1955 (Βουκουρέστι): | Τσεχοσλοβακία | Ρουμανία | Βουλγαρία | ΕΣΣΔ | - |
1951 (Παρίσι): | ΕΣΣΔ | Βουλγαρία | Γαλλία | Ρουμανία | - |
1950 (Σόφια): | ΕΣΣΔ | Τσεχοσλοβακία | Ουγγαρία | Βουλγαρία | - |
1948 (Ρώμη): | Τσεχοσλοβακία | Γαλλία | Ιταλία | Πορτογαλία | - |