18-04-2023 21:55

Volley League: Βήμα τίτλου ο Ολυμπιακός, λύγισε 3-1 με ανατροπή τον ΠΑΟΚ στον πρώτο τελικό

O Oλυμπιακός παρότι βρέθηκε να χάνει με 1-0 σετ νίκησε τον ΠΑΟΚ με 3-1 σετ στον 1ο τελικό και να κάνει το πρώτο βήμα για την κατάκτηση του πρωταθλήματος Volley League 2022-23.

Οι ερυθρόλευκοι από το 2ο σετ έκαναν μία από τις καλύτερες εμφανίσεις της σεζόν καθώς τους βγήκε η τακτική, κράτησαν άριστη υποδοχή και ανέβασαν την αποτελεσματικότητα τους σε επίθεση και μπλοκ περιορίζοντας τις επιθέσεις του ΠΑΟΚ.

Αντίθετα, ο Δικέφαλος με 54% αποτελεσματικότητα στην επίθεση κυριάρχησε στο 1ο σετ αλλά από εκεί και πέρα έδειξε διαφορετικά πρόσωπο, με ανεμικό σερβίς και μέτρια επίθεση.

Δεν είναι τυχαίο πως μόνο δύο παίκτες του, ο Βαν ντε Ντρις και ο Ράπτης σημείωσαν διψήφιο αριθμό στην επίθεση. Καλός ο Σκρεντάου στο σερβίς, ειδικά στο 1ο σετ που από το 20-20 έκανε σερί 5-0 και έδωσε το σετ στον ΠΑΟΚ για το 0-1.

Από τον Ολυμπιακό δεν υστέρησε κανείς ενω ο Τράβιτσα έδωσε πραγματικό ρεσιτάλ μοιράζοντας τέλεια το παιχνίδι μετά και την καλή υποδοχή που έβγαλαν οι Κουμεντάκης, Ιντάλγκο και Τζιάβρας. Εξαιρετική δουλειά έγινε και στο μπλοκ με τον Δημοσθένη Λινάρδο να σημειώνει τους 4 πόντους από μπλοκ από τους 9 που πήρε ο Ολυμπιακός (έναντι μόλις 5 του ΠΑΟΚ).

Ενδιαφέρον σημείο του αγώνα το 16-18 του 4ου σετ. Εκεί ο ΠΑΟΚ πίεσε για να οδηγήσει το ματς στο τάι μπρέικ αλλά οι δύο επιθέσεις του Ιντάλγκο και το εξαιρετικό σερβίς του Κουμεντάκη που άνοιξε τρύπες στην υποδοχή της παλιάς του ομάδας έβαλαν τον Ολυμπιακό στη θέση του οδηγού.

Με καθοριστικό σερί 3-0 ο Ολυμπιακός προσπέρασε 19-18 ενώ στο 21-21 ο Ιντάλγκο έδωσε το δικό του ρεσιτάλ από το σερβίς και με 3 προσωπικούς πόντους (από σερβίς, μπλοκ και σερβίς) και ένα τελείωμα του Στερν σε κόντρα επίθεση έγινε το 25-21 για το 3-1 σετ.

Διαιτητές: Βασιλειάδης, Γεροθόδωρος, Παρατηρητής αγώνα: Καλπακτσόγλου, Παρατηρητής διαιτησίας: Γεωργόπουλος, Τσάλεντζ ρέφερι: Βουδούρης, Επόπτες: Χατζηβασιλείου, Καπότης, Γραμματεία: Καρατζογλίδου.

1ο σετ: 5-8, 16-15, 20-21, 20-25

2ο σετ: 8-5, 16-12, 21-15, 25-17

3ο σετ: 8-5, 16-12, 21-15, 25-19

4ο σετ: 8-6, 16-18, 21-20, 25-21 *Οι πόντοι του Ολυμπιακού Σ.Φ.Π. προήλθαν: 5 άσσοι, 48 επιθέσεις, 9 μπλοκ, 33 λάθη αντιπάλων και του Π.Α.Ο.Κ. οι πόντοι προήλθαν: 2 άσσοι, 44 επιθέσεις, 5 μπλοκ, 29 λάθη αντιπάλων.

Tα σετ: 3-1 (20-25, 25-17, 25-19, 25-21) σε 110΄

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Αλμπέρτο Τζιουλιάνι): Παγιένκ 12π. (9/13επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Στερν 12 (11/26επ., 1 άσσος), Κουμεντάκης 13 (10/17επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος, 45%υπ., 41%αρ.), Τράβιτσα, Λινάρδος 7 (3/6επ., 4 μπλοκ), Ιντάλγκο 18 (15/32επ., 1 μπλοκ, 47%υπ., 26%αρ.) / Τζιάβρας (λ. - 44%υπ., 44%αρ.), Ζουπάνι.

Π.Α.Ο.Κ. (Γιόσκο Μιλενκόσκι): Γιόρνα 7π. (7/17επ., 71%υπ., 67%αρ.), Γουόλς, Βουλκίδης 8 (7/15επ., 1 μπλοκ), Ράπτης 18 (15/34επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι, 46%υπ., 36%αρ.), Σκρεντάου 7 (5/9επ., 1 μπλοκ, 1 άσσοι, 50%υπ.), Βαν ντε Ντρις 11 (10/29επ., 1 μπλοκ) / Κοκκινάκης (λ. - 39%υπ., 33%αρ.), Ηλίας, Σωτηρίου, Γάτσης, Τακουρίδης, Μπούτης 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ).

*Πριν τον αγώνα βραβεύτηκε από τον τίμ μάνατζερ του Ολυμπιακού Νίκο Μαντούβαλο ο Δημήτρης Τζιάβρας για την ανάδειξη του ως MVP Βίκος Cola της 15ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα Volley League.

ΤΕΛΙΚΟΙ ΠΛΕΪ ΟΦ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ VOLLEY LEAGUE 2022-23

1ος Τελικός VolleyLeague: 18 Απριλίου

Γυμναστήριο Μελίνα Μερκούρη, Ρέντη, 19:15 (ΕΡΤ-3): Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Π.Α.Ο.Κ. 3-1 (20-25, 25-17, 25-19, 25-21) (νίκες: 1-0)

2ος Τελικός VolleyLeague:  22 Απριλίου

Γυμναστήριο PAOK Sports Arena, Πυλαία, 21:30 (ΕΡΤ-3): Π.Α.Ο.Κ. - Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.

3ος Τελικός VolleyLeague:  25 Απριλίου

Γυμναστήριο Μελίνα Μερκούρη, Ρέντη, 19:15 (ΕΡΤ-3): Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Π.Α.Ο.Κ.

4ος Τελικός VolleyLeague (αν χρειαστεί): 28 Απριλίου

Γυμναστήριο PAOK Sports Arena, Πυλαία, 1915 (ΕΡΤ-3): Π.Α.Ο.Κ. - Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.

5ος Τελικός VolleyLeague  (αν χρειαστεί): 2 Μαΐου