11-04-2023 17:12

Volley League Γυναικών: Συνέχεια με αμφίρροπους αγώνες σε Play Off & Play Out

Οι τέσσερις πρώτες ομάδες της κανονικής περιόδου, «έσπασαν» τις έδρες των αντιπάλων τους στην πρεμιέρα των play offs, αλλά η πρόκριση στην τετράδα θα κριθεί στους αυριανούς (Μεγάλη Τετάρτη, 12/4), ενώ στα play out οι έδρες μίλησαν με τον Ηλυσιακό και τη Λαμία να απέχουν μία νίκη από την παραμονή.
Στους τρεις πρώτους χρονικά αγώνες των play off, Παναθηναϊκός, Ολυμπιακός και ΑΕΚ χρειάζονται δύο σετ για να σφραγίσουν την πρόκριση τους στην τελική τετράδα καθώς ειχαν επικρατήσει της Θέτιδας (με 3-1), του Θήρας (με 3-1) και του ΑΟ Μαρκοπούλου Revoil (με 3-0) αντίστοιχα στους πρώτους αγώνες.

Αντιθέτως στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης, ο ΠΑΟΚ ναι μεν έχει το προβάδισμα καθώς νίκησε με 3-2 στη Μίκρα τον Άρη, ωστόσο χρειάζεται και δεύτερη νίκη για να πάρει το εισιτήριο.

Υπενθυμίζουμε ότι στην Α' φάση των play off (θέσεις 1-8) οι ομάδες αγωνίζονται μεταξύ τους σε δύο αγώνες (εντός-εκτός).

Στην περίπτωση που και οι δύο διαγωνιζόμενες ομάδες έχουν από μία νίκη, στους δύο μεταξύ τους αγώνες, δημιουργείται βαθμολογία, όπως αυτή προβλέπεται στο άρθρο 17 της παρούσης (3 βαθμοί για νίκη με 3-0 ή 3-1 σετ, 2 βαθμοί για νίκη με 3-2 σετ, 1 βαθμό για ήττα με 2-3 σετ και Ο βαθμοί για ήττα με 1-3 και 0-3 σετ). Εάν με την βαθμολογία αυτή έχουν τους ίδιους βαθμούς, τότε μετά τη λήξη του 2ου αγώνα θα διεξάγεται Χρυσό Σετ (golden set-σετ ισοπαλίας) στους δεκαπέντε (15) πόντους.

Στα play out, Ηλυσιακός (3-0 τον ΖΑΟΝ) και ΑΟ Λαμίας 2013 (3-1 το Αιγάλεω) υπερασπίστηκαν το πλεονέκτημα της έδρας και έχουν μια πρώτη ευκαιρία να σφραγίσουν την παραμονή καθώς εδώ οι σειρές κρίνονται στις δύο νίκες, με τις δύο γηπεδούχες ομάδες να χρειάζονται πάση θυσία τη νίκη.

Αναλυτικά το πρόγραμμα:

Volley League Γυναικών - Play Off - Δεύτερος Αγώνας

M. Τετάρτη 12 Απριλίου 2023

Γυμναστήριο Αγίου Θωμά, 16.00: Παναθηναϊκός Α.Ο. - Α.Σ.Π. Θέτις

Διαιτητές: Βουδούρης, Ράντσιου, Παρατηρητής: Πολίτης, Επόπτες: Σταθοπούλου, Κοσμόπουλος, Γραμματεία: Μισιάκα.

Γυμναστήριο «Μ. Μερκούρη», 16.30: Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Α.Ο. Θήρας
Διαιτητές: Κυριοπούλου, Λιάκου, Παρατηρητής: Ράπτης, Επόπτες: Γεωργοπούλου, Παπαχατζής, Γραμματεία: Θεοδωρίδου.

Γυμναστήριο «Α. Κόντος», 17.00: Α.Ε.Κ. - Α.Ο. Μαρκοπούλου Revoil
Διαιτητές: Φραγκάκης, Οικονόμου Β., Παρατηρητής: Τσιμπινός, Επόπτες: Σταυράτη, Σταυρόπουλος, Γραμματεία: Καρατζογλίδου.

Γυμναστήριο PAOK Sports Arena, 19.00: Π.Α.Ο.Κ. - Α.Σ. Άρης
Διαιτητές: Αβραμίδης, Τσιούλα, Παρατηρητής αγώνα: Κουκουμάκας, Παρατηρητής διαιτησίας: Μιχελινάκης, Επόπτες: Σταυρίδου, Καπλάνης, Γραμματεία: Δεληκωστίδου.

Volley League Γυναικών - Play Out - Δεύτερος Αγώνας

Μ. Τετάρτη 12 Απριλίου 2023

Γυμναστήριο Ζηρινείου, 18.00: Ζ.Α.Ο.Ν. - Ηλυσιακός Α.Ο. (0-1 νίκες)

Διαιτητές: Μεταξά, Μαύρος, Παρατηρητής: Καπάνταης, Επόπτες: Κουρτεσιώτης, Ρηγόπουλος, Γραμματεία: Πεσίνογλου.

Γυμναστήριο «Στ. Βενέτης», 20.00: Α.Ο. Αιγάλεω - Α.Ο. Λαμίας 2013 (0-1 νίκες)
Διαιτητές: Κουτσούλας, Πρέντζας, Παρατηρητής αγώνα: Τσάκωνας, Παρατηρητής διαιτησίας: Γεωργουλέας, Επόπτες: Μουζακίτη, Κατσιάρας, Γραμματεία: Καπουράνη