09-05-2019 20:04

Ο Ολυμπιακός «σκούπισε» τον ΠΑΟΚ για το 29ο πρωτάθλημα

Το 29ο πρωτάθλημα της ιστορίας του κατέκτησε ο Ολυμπιακός. Οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν στον τρίτο τελικό της Volley League με 3-0 σετ τον ΠΑΟΚ και με 3-0 νίκες κατέκτησαν για δεύτερη συνεχόμενη σεζόν το πρωτάθλημα.

Στο κατάμεστο «Μελίνα Μερκούρη», οι παίκτες του Φερνάντο Μουνιόθ έπαιξαν με συγκέντρωση, πάθος και με διάθεση να μην δώσουν συνέχεια στους τελικούς και το κατάφεραν. Με κορυφαίο τον Ολλανδό Γέροεν Ραούβερντινκ, ο Ολυμπιακός επικράτησε του ΠΑΟΚ για 6η φορά την φετινή σεζόν. Μοναδική φετινή του ήττα από τον Δικέφαλο, στον ημιτελικό του κυπέλλου στην Ιεράπετρα.

Άξιος φιναλίστ ο κυπελλούχος ΠΑΟΚ πάλεψε για να πάρει τη νίκη που θα του έδινε ελπίδες για ανατροπή αλλά η υποδοχή του και τα ποσοστά στην επίθεση δεν ήταν υψηλά, έτσι ώστε να του δώσουν τη νίκη.

Ο ΠΑΟΚ πάλεψε για να πάρει ένα σετ που θα τον έβαζε πιο γερά στον αγώνα και από εκεί για να διεκδικήσει την πρώτη του νίκη που θα γύριζε τη σειρά των τελικών στη Θεσσαλονίκη. Ο δικέφαλος προηγήθηκε και στα τρία σετ αλλά δεν κατάφερε να αξιοποιήσει το προβάδισμα που είχε στο σκορ. Στο 1ο σετ ήταν μπροστά με 20-17 και 23-22, στο 2οσετ προηγήθηκε 17-12 και 23-22 αλλά ο Ολυμπιακός με σερί 3-0 πήρε το σετ 25-23 ενώ και στο 3ο σετ η ομάδα του Γιούρι Φιλίποφ ήταν μπροστά 10-7 και δέχτηκε σερί 6-0 από το φοβερό σερβίς του Γκάβιν Σμιτ που γύρισε τον αγώνα.

Το... δίποντο του Αλεξίεφ

Στο 1ο σετ με το σερβίς του Όκολιτς και τις κόντρες του Σαφράνοβιτς προηγήθηκε 14-11 και κράτησε το +3 μέχρι το 20-17. Ο Ραουβέρντινκ και με άσσο ο Πετρέας μείωσε 19-20 καθώς η υποδοχή του ΠΑΟΚ έκανε λάθη. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης κράτησε το προβάδισμα 23-22 με την επίθεση του Σαφράνοβιτς αλλά ο ίδιος παίκτης έχασε το σερβίς και ο Σμιτ με μπλοκ στον Μουαγκουτούτια έκανε το 24-23 για τον Ολυμπιακό. Ο Τακουρίδης ισοφάρισε αλλά με δύο πόντους του Αλεξίεφ έγινε το 26-24 εν μέσω αποθέωσης.

Το... τρίποντο του ΡάουβερντινκΙδια εικόνα και στο 2ο σετ με τους ακραίους του ΠΑΟΚ Μουαγκουτούτια και Σαφράνοβιτς να δίνουν προβάδισμα 13-9. Ο Δικέφαλος έδειχνε ικανός για την ισοφάριση αλλά και ο Ολυμπιακός είχε την αυτοπεποίθηση και τον κόσμο με το μέρος του. Παρότι ο Κλαπβάικ έκανε το +5 (20-15) ο ΠΑΟΚ λύγισε από την κακή υποδοχή του. Ο Ολυμπιακός με καλό μπλοκ – άμυνα και αποτελεσματικές κόντρα επιθέσεις από Αλεξίεφ, Σμιτ, Ραουβέρντινκ ισοφάρισε 21-21. Ο Κλαπβάικ έκανε το 23-22 αλλά ο Ολυμπιακός με τρεις φοβερές επιθέσεις του Ραουβέρντινκ έκανε το 25-23 και το 2-0 σετ.

Το ρεσιτάλ του Σμιτ

Με πρωταγωνιστή τον Κλαπβάικ ο ΠΑΟΚ μπήκε καλά και στο 3ο σετ όπου πήρε προβάδισμα 10-7. Ο Πετρέας με επίθεση και μπλοκ μείωσε στον πόντο (9-10) και ο Σμιτ με το σερβίς του πήρε 3 άσσους κάνοντας το σκορ 13-10 με συνολικό σερί 3-0. Εκεί κρίθηκε και ο αγώνας. Ο Ολυμπιακός έμεινε στη θέση του οδηγού και με το χαμένο σερβίς του Μπούτου έφτασε στο «ματς μπολ – πρωτάθλημα» για το 24-20. Ο ΠΑΟΚ μείωσε 24-23 και από την επίθεση του Σμιτ κρίθηκε η νίκη και ο τίτλος του Ολυμπιακού.

Διαιτητές: Παπαδογούλας, Κουτσούλας.

1ο σετ: 7-8, 14-16, 19-21, 26-24
2ο σετ: 6-8, 12-16, 18-21, 25-23
3ο σετ: 5-8, 16-13, 21-18, 25-23

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 6 άσσους, 45 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ προήλθαν από 6 άσσους, 44 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 14 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (26-24, 25-23, 25-23) σε 89'

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Μουνιόθ): Πετρέας 7 (2/6 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Ανδρεάδης 4 (2/4 επ., 2 μπλοκ), Σμιτ 20 (15/30 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ), Τερβαπόρτι 1 (1/2 επ.), Αλεξίεφ 13 (11/18 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 48% υπ. - 36% άριστες), Ραούβερντινκ 13 (13/18 επ., 62% υπ. - 50% άριστες) / Στεφάνου (λ, 44% υπ. - 17% άριστες), Δαρίδης (λ), Χριστοφιδέλης, Ζουπάνι 1 (1/2 επ.), Στιβαχτής.

Π.Α.Ο.Κ. (Φιλίποφ): Όκολιτς 7 (5/7 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μουαγκουτουτία 10 (10/14 επ., 61% υπ. - 48% άριστες), Φιλίποφ 3 (2/2 επ., 1 μπλοκ), Τακουρίδης 6 (4/10 επ., 2 μπλοκ), Κλάπβαϊκ 20 (15/28 επ., 5 άσσοι), Σαφράνοβιτς 10 (8/14 επ., 2 μπλοκ, 33% υπ. - 19% άριστες) / Εφραιμίδης (λ, 57% υπ. - 29% άριστες), Κωνσταντινίδης (λ), Τερζής, Γάτσης, Μπούτος.