07-01-2018 22:55

Σπουδαία νίκη του Εθνικού στην Πάτρα με Σέιφερτ-Μαντέκα

Το δεύτερο συνεχόμενο τρίποντο και μάλιστα σε ισάριθμους εκτός έδρας αγώνες πήρε ο Εθνικός Πειραιώς έχοντας μεγάλο πρωταγωνιστές τον Μάθιου Σέιφερτ αλλά και τον εορτάζοντα Γιάννη Μαντέκα .

Η ομάδα του Σάκη Ψάρρα νίκησε στην Πάτρα την Παναχαϊκή με 3-0 σετ και ανέβηκε στους 19 βαθμούς μετά την 12η αγωνιστική. Αντίθετα η Παναχαϊκή είναι η μοναδική ομάδα που συνεχίζει χωρίς νίκη και παρέμεινε καθηλωμένη στους 2 βαθμούς.

Ο Εθνικός όπως και στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος κατάφερε να επικρατήσει χάρις το μπλοκ, ενώ στο 3ο σετ επιβεβαίωσε την κυριαρχία του μέσω του σερβίς που απέφερε 5 άσσους. Εκτός από τους Σέιφερτ, Μαντέκα εξαρετική εμφάνιση έκανε ο Αμπανόζ στην πάσα και ο Σπυριούνης στην υποδοχή δικαιώνοντας την επιλογή του προπονητή του.

Η Παναχαϊκή στηρίχθηκε επιθετικά στον Νίκο Ρουμελιώτη αλλά για άλλη μία φορά ο έμπειρος διαγώνιος ήταν απελπιστικά μόνος στην επίθεση. Καθοριστικό πάντως ήταν το 1ο σετ. Η Παναχαϊκή προηγήθηκε 6-1 αλλά το σετ το πήρε η ομάδα του Πειραιά μετά από μεγάλη μάχη και έβαλε τις βάσεις για το τρίποντο και τη δεύτερη νίκη με 3-0 στο εφετινό πρωτάθλημα.

Με το σερβίς του Λιβαθηνού η Παναχαϊκή αιφνιδίασε τον Εθνικό με προβάδισμα 6-1. Οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν την υποδοχή τους και σταδιακά μείωσαν την διαφορά μέχρι που ισοφάρισαν 13-13. Στο 15-15 ο Νάιτ με επίθεση και στη συνέχεια με άσσο έδωσε προβάδισμα 17-15 στον Εθνικό. Ακολούθησαν καλές άμυνες και δύο καθοριστικές κόντρα επιθέσεις από Νάιτ και Μαντέκα που έκαναν το 20-16.

Με δύο επιθέσεις του Κωστόπουλου και δύο του Ντόντη η Παναχαϊκή μείωσε τη διαφορά στο 23-22, αλλά ο Εθνικός αξιοποίησε το προβάδισμα. Ο Νάιτ έκανε το 24-22 αλλά σε δεύτερη ευκαιρία να τελειώσει το σετ έκανε λάθος (23-24). Ο Κωστόπουλος όμως έχασε το σερβίς και ο Εθνικός έκανε το 25-23 και το 1-0 σετ.

Στο 2ο σετ μετά το 4-4 ο Εθνικός με τον εκρηκτικό Νάιτ έκανε σερί 3-0 και ξέφυγε 7-4. Είναι εντυπωσιακό πως μέρι το τέλος του σετ που κρίθηκε με 25-22 δεν υπήρχε άλλη μεταβολή καθώς η Παναχαϊκή δεν είχε πιεστικό σερβίς, ενώ οι μπλοκέρ της δε μπόρεσαν να διαβάσουν τον Αμπανόζ και έτσι η διαφορά διατηρήθηκε και έγινε το 2-0 σετ για τους πειραιώτες.

Στο 3ο σετ ήταν η σειρά του Εθνικού να ξεκινήσει με προβάδισμα 6-1 από τα σερβίς του Σέιφερτ. Ακολούθησε νέο κρεσέντο από τα 9μ., αυτή τη φορά από τον Σπυριούνη και η διαφορά άνοιξε στο +8 (11-3). Από την Παναχαϊκή προσπαθούσαν μόνο ο Οράμας με τον Ρουμελιώτη και το 17-7 έγινε με νέο σερί 3-0 από Σπυριούνη, Μαντέκα, Σέιφερτ κι εκεί ουσιαστικά τελείωσε και ο αγώνας.

Διαιτητές: Βουδούρης, Νικολόπουλος