03-01-2018 23:10

«Ροπαλιά» στον ΠΑΟΚ με Εφραιμίδη και Αρμενάκη

Ίσως την πιο σημαντική νίκη της χρονιάς πήρε ο Ηρακλής, που επικράτησε με 3-2 του ΠΑΟΚ στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της Volley League.

Πρωταγωνιστές της αναμέτρησης ήταν ο Απόστολος Αρμενάκης με 23 πόντους και κυρίως ο Δημήτρης Εφραιμίδης με 22. Ο ΠΑΟΚ έκανε πολλά λάθη, κυρίως στο τέλος του τάι μπρέικ.

Ο Ηρακλής προηγήθηκε με 2-0 σετ αλλά ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε. Στο 5ο σετ ο Ηρακλής είχε συνέχεια προβάδισμα 2-3 πόντων το οποίο και αξιοποίησε για να πάρει δύο πολύτιμους βαθμούς. Οι πρωταθλητές με το τέλος του Α΄γύρου γνώρισαν την πρώτη τους ήττα και την πρώτη εκτός έδρας αλλά παραμένουν στην 2η θέση της βαθμολογίας.

Μεγάλοι πρωταγωνιστές του Ηρακλή ήταν δύο πρώην παίκτες του ΠΑΟΚ ο Κώστας Προύσαλης και ο Δημήτρης Εφραιμίδης, εξαιρετικός ήταν ο Φέργκιουσον ενώ και οι Τζιουμάκας, Ελευθερίου πρόσφεραν τα μέγιστα. Ο ΠΑΟΚ είχε διαγώνιο τον Γκιον, ενώ στο 3ο σετ ξεκίνησε ο Σακόγλου αντί του Κουμεντάκη ο οποίος γρήγορα επανήλθε. Διαγώνιος αγωνίστηκε ο Γκιόν και στο 5ο σετ έγιναν καθοριστικά λάθη που απέτρεψαν στο να ολοκληρωθεί η ολική ανατροππή του σκορ.

O Hρακλής μπήκε δυνατά έχοντας και την θερμή υποστήριξη και των οπαδών του που θύμισαν τις ένδοξες στιγμές του παρελθόντως. Με καλή τακτική σε σερβίς και μπλοκ και κυρίως με πίστη για θετικό αποτέλεσμα οι παίκτες του Ηρακλή είχαν από την αρχή προβάδισμα ένα δύο πόντων το οποίο μεγάλωσε όταν ο Τζιουμάκας με επίθεση και στη συνέχεια με μπλοκ ανέβασε τη διαφορά στο 19-16. Ο ΠΑΟΚ απάντησε με Τακουρίδη, Κουμεντάκη αλλά το φλοτ σερβίς του Προύσαλη χάλασε την υποδοχή του δικεφάλου και ο Ηρακλής με τον Αρμενάκη έκανε το 25-20.

Ιδια εικόνα και στο 2ο σετ όπου στο 5-5 το φλοτ σερβίς του Εφραιμίδη έδωσε την ευκαιρία σε Αρμενάκη και Τζιουμάκα σε δύο αποτελεσματικές «κόντρες» κάνοντας το 8-5 εν μέσω αποθέωσης. Η διαφορά του +3 κρατήθηκε μέχρι το 15-12 καθώς ο ΠΑΟΚ δεν είχε απάντηση στην τακτική του Ηρακλή. Με δύσκολη επίθεση του Εφραιμίδη και κόντρα επίθεση του Φέργκιουσον έγινε το 17-12 κι εκεί κρίθηκε το σετ καθώς μέχρι το τέλος ο Ηρακλής διατήρησε το πολύτιμο προβάδισμα για το 25-19 και το 2-0 σετ.

Ο ΠΑΟΚ απάντησε στο 3ο σετ καθώς μετά το 5-5 έγραψε σερί 4-0 χάρις το αποτελεσματικό σερβίς του Βάλκιερς. Το σκορ έγινε 9-5 για τον δικέφαλο και κράτησε τη διαφορά του +4 μέχρι το 15-11. Ο Ηρακλής έκανε μεγάλη προσπάθεια για την ανατροπή και το τρίποντο όταν με το νεαρό Φωτειάδη, τον Φέργκιουσον και τον Αρμενάκη ισοφάρισε 17-17. Ο Γκιόν με τον Κουμεντάκη πήραν δύο καθοριστικές επιθέσεις για το 21-19, ενώ το καλό σερβίς του Κουμεντάκη σφράγησε την κατάκτηση του σετ με 25-22.

Η αντεπίθεση του ΠΑΟΚ για την ανατροπή συνεχίστηκε και στο 4ο σετ όπου αυτή τη φορά πιο άνετα δημιούργησε διαφορά +6 (14-8) που προήλεθε μετά από σερί 4-0 από το σερβίς του Τακουρίδη και τελειώματα από Γκιόν, Σαφράνοβιτς. Ο Ηρακλής μείωσε 22-20 με τον Εφραιμίδη αλλά το επιθετικό κρεσέντο του Γκιόν τελείωσε το σετ 25-21.

Οι πρωταθλητές μπήκαν καλά στο 5ο σετ με προβάδισμα 4-2 από το μπλοκ του Τακουρίδη και την επίθεση του Κουμεντάκη, αλλά ο Ηρακλής με Αρμενάκη και Εφραιμίδη ισοφάρισε 4-4. Ο Εφραιμίδης πάλι από τη θέση του σερβίς έκανε τη ζημιά στην παλιά του ομάδα καθώς της χάλασε την υποδοχή και με δύο πόντους από τον Φέργκιουσοιν και έναν από τον ίδιο τον Εφραιμίδη έγινε 7-5. Ακολούθησαν μεγάλες μάχες με τον Γκιον να μειώνει για τον ΠΑΟΚ 11-10 αλλά το χαμένο σερβίς του Σαφράνοβιτς και το λάθος του Κουμεντάκης έδωσαν αέρα +3 (13-10) για τον Ηρακλή που τελείωσε το σετ 15-11 χάρις τους πόντους του Εφραιμίδη εν μέσω αποθέωσης στη Μίκρα.

Διαιτητές: Γεωργιάδης, Βασιλειάδης.
1ο σετ: 8-6, 16-14, 21-17, 25-20
2ο σετ: 8-5, 16-12, 21-14, 25-19
3ο σετ: 5-8, 12-16, 19-21, 22-25
4ο σετ: 5-8, 13-16, 15-21, 21-25
5ο σετ: 4-5, 10-7, 12-10, 15-11

*Οι πόντοι του Ηρακλή προήλθαν από 8 άσσους, 58 επιθέσεις, 15 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ προήλθαν από 9 άσσους, 60 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (25-20, 25-19, 22-25, 21-25, 15-11) σε 133'

ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΕΤ. (Ορφανός): Προύσαλης 6 (1/1 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Τζιουμάκας 15 (11/27 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 44% υπ. - 20% άριστες), Εφραιμίδης 22 (19/32 επ., 3 άσσοι, 57% υπ. - 33% άριστες), Φέργκιουσον 10 (5/7 επ., 5 μπλοκ), Αρμενάκης 23 (19/42 επ., 4 μπλοκ), Φωτιάδης 5 (3/10 επ., 2 μπλοκ) / Μπαμπαλιούτας (λ, 69% υπ. - 50% άριστες), Μούχλιας, Ευγενίδης, Ελευθερίου.

ΠΑΟΚ (Ρίτσι): Κουμεντάκης 11 (7/22 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 44% υπ. - 24% άριστες), Τακουρίδης 17 (11/18 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ), Πελεκούδας 9 (8/13 επ., 1 μπλοκ), Βάλκιερς 5 (1/2 επ., 4 άσσοι), Σαφράνοβιτς 12 (10/25 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 58% υπ. - 38% άριστες), Γκιόν 25 (20/37 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ, 60% υπ. - 30% άριστες) / Παπαδημητρίου (λ, 67% υπ. - 30% άριστες), Κωνσταντινίδης (λ), Παντακίδης, Τερζής, Σακόγλου 3 (3/7 επ.), Σωτηρίου.