03-11-2016 00:11

Iστορική νίκη ο ΠΑΟΚ επί της Μλάντοστ με 3-2 σετ

Παρότι δεν πραγματοποίησε την καλύτερή του εμφάνιση στην Κροατία, ο ΠΑΟΚ πήρε τη νίκη με 3-2  απέναντι στην Μλάντοστ Ριμπόλα Καστέλα στον πρώτο αγώνα για τον 2ο γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ. H επιτυχία του ΠΑΟΚ στο Τσάμπιονς Λιγκ έχει και ιστορική σημασία καθώς είναι η πρώτη εκτός έδρας στη συγκεκριμένη διοργάνωση και η δεύτερη συνολικά.
Ο «δικέφαλος» είχε την ευκαιρία να… καθαρίσει την πρόκριση επικρατώντας με 3-1, αλλά ακόμα και η νίκη στο τάι μπρέικ, τον καθιστά φαβορί.

Ο Σαφράνοβιτς με 22 πόντους ήταν ο πρωταγωνιστής για τον ΠΑΟΚ με τους Σακόγλου και Σωτηρίου να έχουν χαμηλά ποσοστά στην επίθεση.
Ο Ντίρλιτς με 20 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ της κροατικής ομάδας. Να σημειωθεί πως ο ΠΑΟΚ έχει τραυματίες τους Γκόμεζ, Ανδρεάδη και ανέτοιμο τον Ντάντε που κάνει ατομική προετοιμασία στη Θεσσαλονίκη. Η ρεβάνς θα γίνει την Κυριακή 6/10 στις 18.00 στο PAOK Sports Arena και ο ΠΑΟΚ για να προκριθεί θέλει νίκη με οποιοδήποτε σκορ, ενώ σε περίπτωση ήττας με 3-2 η πρόκριση θα κριθεί στο «χρυσό σετ» των 15 πόντων.

Στο 1ο σετ ο ΠΑΟΚ επέβαλε το ρυθμό του και είχε διαφορά ασφαλείας στο σκορ με 3-5 πόντους, ενώ το ίδιο έκανε η Μλάντοστ στο 2ο σετ.

Μεγάλη κόντρα έγινε στο 3ο σετ όπου μετά το 2ο τεχνικό τάιμ άουτ όπου ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 26-24 όπου η Μλάντοστ έφερε το ματς στα ίσια και ισοφάρισε 22-22. Μάλιστα είχε και σετ μπολ στο 24-23 αλλά ο ΠΑΟΚ με σερί 3-0 ύστερα από δύο ωραίες επιθέσεις του Σακόγλου και ένα άουτ των γηπεδούχων πήρε το σετ 26-24 και έκανε το 2-1.

Στο 4ο σετ ο ΠΑΟΚ είχε δύο ευκαιρίες να τελειώσει τον αγώνα όταν προηγήθηκε 25-24 (με πλασέ του Πέτκοβιτς) και 26-25 (με τον Σαφράνοβιτς) αλλά δεν εκμεταλεύτηκε το προβάδισμα. Η Μλάντοστ προηγήθηκε 27-26, 28-27 και 29-28. Εκεί ο Σακόγλου ισοφάρισε 29-29 αλλά ο ίδιος παίκτης έχασε το σερβίς και στην επόμενη φάση δεν τελείωσε την επίθεση και η Μλάντοστ έκανε το 31-29 οδηγώντας την αναμέτρηση στο τάι μπρέικ. Νωρίτερα οι Κροάτες είχαν προηγηθει 23-22 και 24-23.

Μεγάλη μάχη έγινε στο 5ο σετ με τον ΠΑΟΚ να έχει προβάδισμα 5-2, η Μλάντοστ ισοφάρισε 6-6 και προηγήθηκε 10-8, αλλά οι πρωταθλητές Ελλάδας με πρώτο σερί 3-0 πέρασαν μπροστά 11-10 και στο 12-12 έκαναν ακόμα ένα σερί 3-0 και πήραν τη νίκη. Στο 12-12 με λάθος τω γηπεδούχων και επίθεση του Σμαραγδή έγινε το 14-12 και ο αγώνας τελείωσε με επίθεση του Σωτηρίου από δύσκολη θέση και ύστερα από άμυνα του Σαφράνοβιτς.

Διαιτητές: Μαρκέλι (Σερβία), Σιμονόφσκα (Αλβανία)

1ο σετ: 4-8, 9-16, 14-21, 20-25
2ο σετ: 8-5, 16-11, 21-14, 25-19
3ο σετ: 5-8, 12-16, 19-21, 24-26
4ο σετ: 8-6, 16-12, 21-19, 31-29
5ο σετ: 2-5, 9-10, 11-12, 12-15

*Οι πόντοι της Μλαντόστ προήλθαν από 9 άσσους, 56 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 36 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ προήλθαν από 4 άσσους, 63 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 37 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (20-25, 25-19, 24-26, 31-29, 12-15) σε 145'

ΜΛΑΝΤΟΣΤ ΚΑΣΤΕΛΑ (Ράντσιτς): Γκιλιάνοβιτς 17 (11/33 επ, 4 άσσοι, 2 μπλοκ, 62% υπ - 46% άριστες), Ντίρλιτς 20 (15/47 επ, 5 μπλοκ), Κορσίνι 9 (5/18 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Κόσιτς 12 (10/16 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Πολτσόπεκ 3 (2/3 επ, 1 άσσος), Λιάφτοφ 15 (13/39 επ, 2 άσσοι, 64% υπ - 36% άριστες) / Πέρφαν (λ, 68% υπ - 44% άριστες), Βίσιτς, Τόμιτς, Γκλάουρντιτς
ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης): Πέτκοβιτς 5 (2/3 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Σακόγλου 13 (11/44 επ, 2 μπλοκ), Σωτηρίου 15 (15/41 επ, 69% υπ - 44% άριστες), Σμαραγδής 11 (8/11 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Τακουρίδης 8 (8/12 επ), Σαφράνοβιτς 22 (17/38 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ, 50% υπ - 38% άριστες) / Γκαράς (λ, 55% υπ - 30% άριστες), Κωνσταντινίδης (λ), Τερζής, Παντακίδης 2 (1/2 επ, 1 μπλοκ), Παπαδόπουλος 1 (1/5 επ)