20-01-2022 00:18

Τις εντυπώσεις ο Απολλώνιος, την πρόκριση η Λαμία με 1-3

Αν και δυσκολεύτηκε αρκετά από τον ψυχωμένο Απολλώνιο στο Κερατσίνι που αγωνίζεται στην Α2 , η Λαμία πήρε δραματική πρόκριση για τα προημιτελικά του Κυπέλλου γυναικών επικρατώντας με 1-3 σετ. Η ομάδα του Ηλία Αγγέλη στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα ήταν πιο ψύχραιμη, είχε περισσότερο υπομονή, έκανε λιγότερα λάθη και βρήκε λύσεις απο τις Περέϊρα 25, Καστίγιο 18, Κούμπουρα 18, είχε επίσης καλή οργάνωση απο την Κουντουρά και βοήθησε σε κρίσμια σημεία η υποδοχή που έβγαλε η εξαιρετική λίμπερο Κακουράτου.

Η ομάδα της Κάταλιν Κις, πρωτοπόρος στον Α' όμιλο της Α' Ζώνης της Α2 γυναικών έκανε μεγάλη εμφάνιση, κοίταξε στα μάτια τον μεγάλος της αντίπαλο και με πίεση κυρίως στο σερβίς και δυνατή επίθεση, έφτασε στα όρια της την ομάδα της Λαμίας. Εξωπραγματική εμφάνιση απο τη Ρωσίδα Ριπνάγια που πήρε 24 πόντους και πολύ κοντά η ψυχωμένη Σιδεράτου με 15, η εξαιρετική πασέρ Λάβδα, η αποτελεσματική Ευθυμιάδου που ειχε 11 και η μαχητική Δίκη.

Μαλιστα η ομάδα του Απολλώνιου που δεν το έβαλε κάτω αν ήταν πίσω με 1-2 και παραλίγο να στείλει το παιχνίδι στο τάι μπρέικ, ωστόσο οι φιλοξενούμενες στο φινάλε του τέταρτου σετ ήταν πιο ψύχραιμες και έφτασαν στη νίκη-πρόκριση.

Αγωνιστικά στο πρώτο σετ η Λαμία ξέφυγε με 17-22, ο Απολλώνιος με αιχμή την απίθανη Ριπνάγια πέρασε στην αντεπίθεση, και με σερί 7-2 ισοφάρισε σε 24-24. Τελικά οι φιλοξενούμενες αξιοποίησαν τα λάθη των γηπεδούχων στο φινάλε, και επικράτησαν με 24-26. Στο δεύτερο η Λαμία έκανε περιπατο με 16-25, στο τρίτο ο Απολλώνιος ήταν κυρίαρχος πήρε διαφορά απο την αρχή που την κράτησε μέχρι το τέλος και με 25-20 και μείωσε σε 1-2.

Μεγαλο θρίλερ είχαμε στο τέταρτο σετ όπου ο Απολλώνιος βρεθηκε μα ανάσα απο το 2-2, είχε προβάδισμα με  23-20, αλλα έχασε τρια σετ μπόλ με 24-22, 24-23 και 25-24  απο το άγχος, και  η Λαμία έκανε την ανατροπή και με 25-27 απο καρφί της Κούμπουρα απέδρασε με το πολύτιμο 1-3.

H γνώμη του πάγκου

Ηλίας Αγγέλης (Λαμία): « Δεν ήταν μια καλή εμφάνιση για μας. Μετά το 0-2 χαλαρώσαμε. Θεωρώ ότι τέτοια παιχνίδια πρέπει να μας γίνουν μάθημα, καθώς ένα ματς λήγει στο 3-0. Κρατάμε την ουσία που είναι η πρόκριση έστω και δύσκολα. Συγχαρητήρια στον Απολλώνιο για την εμφάνιση του και εύχομαι να πετύχει τους στόχους του».

Κάταλιν Κις (Απολλώνιος) : «Κάναμε ένα από τα καλύτερα φετινά μας παιχνίδια. Είμαι πολύ περήφανη για την προσπάθεια των παικτριών μου, παίξαμε ομαδικά, είχαμε ψυχή, πάθος και φτάσαμε σε πολύ καλό αγωνιστικό επίπεδο. Μπορούσαμε να πάμε το ματς στο τάι μπρέικ αλλά χάσαμε στις λεπτομέρειες το τέταρτο σετ.»

Διαιτητές: Οικονόμου Β., Κυργιαλάνη, Παρατηρητής: Ρίγκος, Επόπτες: Σαμοθράκης, Ανδρέου, Γραμματεία: Καπουράνη.

1ο σετ: 8-7, 14-16, 16-21, 24-26
2ο σετ: 4-8, 9-16, 13-21, 16-25
3ο σετ: 8-4, 16-14, 21-18, 25-20
4ο σετ: 8-6, 15-16, 21-19, 25-27

*Οι πόντοι του Απολλώνιου προήλθαν από 11 άσσους, 54 επιθέσεις, 4 μπλοκ και της Λαμίας προήλθαν από 9 άσσους, 57 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (24-26, 16-25, 25-20, 25-27) σε 101'