1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer
22-03-2019 10:49

Πανελλήνιο εφήβων: Έτοιμος ο Ηρακλής να υπερασπίσει τον τίτλο του, κόντρα σε Ολυμπιακό, Παναθηναϊκό, Πήγασο

Στο κλειστό της Μίκρας θα ξεκινήσει σήμερα Παρασκευή απόγευμα, η τελική φάση του Πανελλήνιου πρωταθλήματος εφήβων.

Ο Ηρακλής, κάτοχος του περσινού τίτλου και πολυνίκης του θεσμού (8), ο Ολυμπιακός των τριών τίτλων στη διοργάνωση και ο Παναθηναϊκός με τον Πήγασο Πολίχνης των δύο τροπαίων είναι οι τέσσερις ομάδες που θα αναμετρηθούν στο κλειστό της Μίκρας για τον τίτλο του πρωταθλητή Ελλάδας στους έφηβους για το 2019.

Ο Ηρακλής Θεσσαλονίκης των 41 σερί νικών, έχει τις περισσότερες κατακτήσεις σε επίπεδο εφήβων (8), εκ των οποίων τα 4 συνεχόμενα (2007 Ζάκυνθο, 2008, Άγιο Δημήτριο, 2009 Μίκρα, 2010 Νέα Ερυθραία). Τον πρώτο του τίτλο τον πανηγύρισε το 1997 στο Ρέντη και μετά από μία πενταετία κατέκτησε δύο συνεχόμενα (2002 Μίκρα, 2003 Δραπετσώνα).

Ο Ολυμπιακός ακολουθεί με 3 τρόπαια και το τελευταίο ήταν το 2006 στην Αργυρούπολη (1968 στην Αθήνα και το 1971 στη Λάρισα οι δύο προηγούμενες). 

Ο Παναθηναϊκός έχει δύο πρωταθλήματα Ελλάδας στους έφηβους και το τελευταίο ήταν το μακρινό 1982 στα Τρίκαλα. Το τριφύλλι κατέκτησε τη πρώτη διοργάνωση πανελλήνιου πρωταθλήματος το 1965 που διεξήχθη στον Πειραιά.

Ο Πήγασος Πολίχνης έχει και αυτός δύο τρόπαια στη διοργάνωση και μάλιστα συνεχόμενα. Συγκεκριμένα, τον παρθενικό του τίτλο τον κατέκτησε το 2016 στη Ναύπακτο και την επόμενη χρονιά στην Καρδίτσα.

Η προκήρυξη του Πανελλήνιου πρωταθλήματος εφήβων ΕΔΩ.

*Η κεντρική φωτογραφία είναι από την διοργάνωση του 2018, με νικητή τον Ηρακλή.

Το πρόγραμμα και οι διαιτητές (Μίκρας 1)

Παρασκευή 22 Μαρτίου - 1η αγωνιστική

17.00: Ηρακλής Πετ. 2015 - Ολυμπιακός ΣΦΠ, Διαιτητές: Δεληκωστίδης, Αβραμίδης.
19.00: Παναθηναϊκός ΑΟ - Πήγασος Πολίχνης, Διαιτητές: Γεωργιάδης, Παπακοσμάς.

Σάββατο 23 Μαρτίου - 2η αγωνιστική

18.00: Παναθηναϊκός ΑΟ - Ηρακλής Πετ. 2015, Διαιτητές: Βασιλειάδης, Σταυριανίδης.
20.00: Πήγασος Πολίχνης - Ολυμπιακός ΣΦΠ, Διαιτητές: Δεληκωστίδης, Τσιούλα.

Κυριακή 24 Μαρτίου - 3η αγωνιστική

13.30: Ολυμπιακός ΣΦΠ - Παναθηναϊκός ΑΟ, Διαιτητές: Βασιλειάδης, Δημητρίου.
15.30: Ηρακλής Πετ. 2015 - Πήγασος Πολίχνης, Διαιτητές: Γεωργιάδης, Μαυρίδης.


ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ 2015




ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ ΕΤΟΣ ΓΕΝΝΗΣΗΣ ΘΕΣΗ
Μιχαήλ-Άγγελος Στεφανίδης 2000  Πασαδόρος
Γιάννης Κωστακόγλου 2000  Λίμπερο
Ανδρέας Κονιόρδος 2000  Κεντρικός
Γιώργος Νικολουδάκης 2001  Ακραίος
Μιχάλης Χιζάρης 2002  Ακραίος
Παναγιώτης Βαρβεσιώτης 2000  Ακραίος
Λευτέρης Νικολαΐδης 1999  Ακραίος
Κωνσταντίνος Καλαϊτζίδης 2000  Ακραίος
Δημήτρης Μούχλιας  2001 Διαγώνιος
Θανάσης Κεσεσίδης 2001 Κεντρικός
Γιάννης Καραμάνης 2002  Λίμπερο
Βάιος Μαδίτσης 2000  Πασαδόρος
Γιάννης Καλλιανίδης  2001 Ακραίος
Ηλίας Λιούτας 2001  Κεντρικός
Προπονητής: Λάμπης Μπαμπαλιούτας
Βοηθός προπονητή: Στέφανος Νανάς
Έφορος: Βασίλης Κονιόρδος



ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο.



ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ ΕΤΟΣ ΓΕΝΝΗΣΗΣ ΘΕΣΗ
Βασίλης Τάσης 2002 Ακραίος
Φίλιππος Αυλωνίτης 1999 Κεντρικός
Άγγελος Σταμπούλογλου 1999 Πασαδόρος
Πέτρος Αποστόλου 2002 Πασαδόρος
Νίκος Κουτσομύτης 2002 Ακραίος/Λίμπερο
Σπύρος Πίντζος 2002 Λίμπερο
Δημήτρης Παλαιολόγος 2000 Διαγώνιος
Παναγιώτης Φιλιππακόπουλος 2002 Κεντρικός
Βασίλης Σερεμέτης 2003 Ακραίος/Διαγώνιος
Κωνσταντίνος Λαμπαδάρης 2002 Πασαδόρος
Χαράλαμπος Ανδρεόπουλος 2001 Ακραίος
Αλέξανδρος Ράπτης 2000 Ακραίος
Γιώργος Πολυχρονόπουλος 2000 Κεντρικός
Καμίλ Στρασέβσκι 2000 Κεντρικός
Προπονητής: Δημήτρης Μαρκάκης
Βοηθός προπονητή: Νίκος Μπουσμπούκης



ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π.




ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ ΕΤΟΣ ΓΕΝΝΗΣΗΣ ΘΕΣΗ
Δημήτρης Ζωγραφάκης 2001 Πασαδόρος
Πέτρος Μαγγανάς 2000 Ακραίος
Στάθης Γεωργόπουλος 2001 Λίμπερο
Τζούλιο Μπεζάνι 2000 Κεντρικός
Απόστολος Στράτος 2002 Ακραίος
Γιώργος Νάρτας 2000 Διαγώνιος
Μάριος Σαπουτζής 2004 Ακραίος
Δημήτρης Μπαραμπάτης 2002 Κεντρικός
Κωνσταντίνος Μάρτος 2002 Πασαδόρος
Αλέξανδρος Σγουρός 2003 Κεντρικός
Γρηγόρης Κανελλής 2001 Κεντρικός
Μιχάλης Αθανασίου 2001 Διαγώνιος
Κωνσταντίνος Μαζωνάκης 2002 Λίμπερο
Προπονητής: Αντώνης Βουρδέλης
Βοηθός προπονητή: Σπύρος Κυριακάκης



ΠΗΓΑΣΟΣ ΠΟΛΙΧΝΗΣ



ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ ΕΤΟΣ ΓΕΝΝΗΣΗΣ ΘΕΣΗ
Αγκίμ Κοτζάι 2000 Πασαδόρος
Παναγιώτης Δημητρακούδης 1999 Ακραίος
Δήμος Ανδριανίδης 1999 Διαγώνιος
Νίκος Μάγγος 2003 Πασαδόρος
Κωνσταντίνος Μπαρδούκας 2002 Ακραίος
Τάσος Σιαμπλίδης 2004 Διαγώνιος
Γιάννης Πάτρας 2000 Κεντρικός
Βαγγέλης Παυλίδης 2001 Λίμπερο
Πασχάλης Στεφανίδης 2005 Ακραίος
Παύλος Παυλίδης 2001 Κεντρικός
Στέφανος Μακρογιάννης 1999 Ακραίος
Γιώργος Μπαλούκας 2005 Λίμπερο
Δημήτρης Τζιάβρας 1999 Λίμπερο
Νίκος Σδραυκάκης 2001 Ακραίος
Κωνσταντίνος Σωτηρίου 2003 Κεντρικός
Κωνσταντίνος Κωνσταντινίδης 2001 Κεντρικός
Κωνσταντίνος Αλεξούδης 1999 Κεντρικός
Θεοδόσης Παπαδημητρίου 2002 Ακραίος
Προπονητής: Άγγελος Αγγελής
Βοηθός προπονητή: Αντρέι Κράβαρικ

 

Η ΧΡΥΣΗ ΒΙΒΛΟΣ ΤΟΥ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΕΦΗΒΩΝ

ΧΡΥΣΗ ΒΙΒΛΟΣ ΕΦΗΒΩΝ
ΕΤΟΣ (ΠΟΛΗ) ΟΜΑΔΑ
2019 (Θεσσαλονίκη) 
2018 (Νεάπολη) Ηρακλής Πετοσφαίριση 2015
2017 (Καρδίτσα) Πήγασος Πολίχνης
2016 (Ναύπακτος) Πήγασος Πολίχνης 
2015 (Καρπενήσι) Α.Ο.Ν.Σ.Μίλων
2014 (Κόνιτσα) Α.Γ.Σ.Ιωαννίνων 
2013 (Αλεξανδρούπολη) Μ.Γ.Σ.Εθνικός Αλεξ/πολης 
2012 (Αργυρούπολη, Αττική) Εθνικός Αλεξ/πολης
2011 (Αλεξανδρούπολη) Μ.Γ.Σ.Εθνικός Αλ.
2010 (Ν. Ερυθραία Αττικής) Γ.Σ.Ηρακλής
2009 (Μίκρα) Γ.Σ.Ηρακλής  
2008 (Αγ. Δημήτριος Αττικής) Γ.Σ.Ηρακλής
2007 (Ζάκυνθος) Γ.Σ.Ηρακλής
2006 (Αργυρούπολη Αττικής) Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.
2005 (Νάουσα) Ζαφειράκης Νάουσας 
2004 (Σκύδρα) Μακεδονικός Νεάπολης
2003 (Δραπετσώνα) Γ.Σ.Ηρακλής
2002 (Μίκρα) Γ.Σ.Ηρακλής
2001 (Δραπετσώνα) Αρης Νίκαιας
2000 (Μετς, Αθήνα) Αρης Νίκαιας
1999 (Γουδή/Αθήνα) Αρης Νίκαιας
1998 (Γουδή, Αθήνα) Ορφέας Ηλιούπολης
1997 (Ρέντης) Γ.Σ.Ηρακλής
1996 (Ρέντης) ΑΟ Ορεστιάδας
1995 (Ορεστιάδα) ΑΟ Ορεστιάδας
1994 (Παιανία/Αθήνα) Φιλία Ηλιούπολης 
1993 (Χαλκίδα) ΑΟ Ορεστιάδας
1992 (Φλώρινα) ΑΟ Ορεστιάδας 
1991 (Πάτρα) Α.Ο.Ορεστιάδας 
1990 (Ξάνθη) Αρης Α.Σ.
1989 (Χανιά) Πανελλήνιος Γ.Σ.
1988 (Ορεστιάδα) ΑΟ Ορεστιάδας
1987 (Σέρρες) Εθνικός Αλεξανδρούπολης
1986 (Καρδίτσα) Πανελλήνιος
1985 (Θεσσαλονίκη) Αρης
1984 (Αθήνα) Δημόκριτος
1983 (Βόλος) ΠΑΟΚ
1982 (Τρίκαλα) Παναθηναϊκός
1981 (Λάρισα) Αρης
1980 (Λάρισα) Ιωνικός Νέας Φιλαδέλφειας
1979  
1978 (Θεσσαλονίκη) Νηρέας
1977  
1976 (Λάρισα) Εθνικός Αλεξανδρούπολης
1975  
1974  
1973  
1972  
1971 (Λάρισα) Ολυμπιακός
1970 (Θεσσαλονίκη) Ιωνικός Νέας Φιλαδέλφειας
1969  
1968 (Αθήνα) Ολυμπιακός
1967  
1966 (Θεσσαλονίκη) Αρης
1965 (Πειραιάς): Παναθηναϊκός Α.Ο.

Σχετικά άρθρα

  • Πετρέας, Μουνιόθ: «Χαρούμενοι που αντέξαμε στην πίεση του Παναθηναϊκού»
     Ο αρχηγός του Ολυμπιακού, Γιώργος Πετρέας, και ο προπονητής της ομάδας του Πειραιά, Φερνάντο Μουνιόθ, βρέθηκαν στην συνέντευξη Τύπου που έγινε μετά την ολοκλήρωση του ντέρμπι "αιωνίων" στον Αγ. Θωμά και υποστήριξαν οτι η νίκη του Ολυμπιακού ήταν δίκαιη και οτι οι "ερυθρόλευκοι" άντεξαν στην πίεση της έδρας των "πρασίνων".
  • Ανδρεόπουλος, Πελεκούδας: «Χάσαμε στις λεπτομέρειες»
    Ο κεντρικός του Παναθηναίκού, Παναγιώτης Πελεκούδας και ο προπονητής της ομάδας, Δημήτρης Ανδρεόπουλος, μίλησαν στη συνέντευξη Τύπου μετά την λήξη του ντέρμπι και υποστήριξαν οτι οι "πράσινοι" έφτασαν κοντά στη νίκη κατα του Ολυμπιακού αλλα έχασαν τελικά στις λεπτομέρειες.
  • «Μάχη» βαθμών και γοήτρου για Ηρακλή και ΠΑΟΚ στη Μίκρα
    To ντέρμπι της Θεσσαλονίκης μεταξύ του Ηρακλή και του ΠΑΟΚ που θα γίνει στη Μίκρα ξεχωρίζει στην 7η αγωνιστική της Volley League Μίκρας 17.30 (Μίκρα, 15/12, 17.30, Livestreaming volleyleague.gr, Διαιτητές: Μυλωνάκης, Γεωργιάδης).
  • Ντέρμπι «αιωνίων» στον Άγιο Θωμά για την κορυφή της Volley League
    Το παραδοσιακό ντέρμπι μεταξύ του Παναθηναϊκού και του Ολυμπιακού ξεχωριζει στην 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Volley League (Άγιος Θωμάς, 7η αγωνιστική, 15/12, 16.45, ΕΡΤ Sports HD, Διαιτητές: Κουτσούλας, Θεμελής).
  • Η κακοκαιρία ανέβαλε το Πανναξιακός-Παναθηναϊκός
    Η αναμέτρηση Πανναξιακός - Παναθηναϊκός θα διεξαχθεί τελικά την Κυριακή 15/12 και ώρα 19.00, καθώς λόγω απαγόρευσης απόπλου από το λιμάνι του Πειραιά δεν μπόρεσαν να ταξιδέψουν οι διαιτητές του αγώνα.

Find us on Facebook

ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ