28-11-2021 00:11

Ο Ολυμπιακός στην κορυφή μέσω Νέας Σμύρνης, 3-0 το Μίλωνα

Στην κορυφή του πρωταθλήματος, με 14 βαθμούς, ανέβηκε η ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού!  Οι Πειραιώτες έχοντας την υποστήριξη 400 περίπου οπαδών του, επικράτησε με 3-0 σετ (21-25, 17-25, 19-25) του Μίλωνα στην Νέα Σμύρνη, για την 5η αγωνιστική της Volley League και πέρασε μόνος στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Οι πρωταθλητές Ελλάδας, που αγωνίστηκαν για άλλη μία φορά χωρίς τους Μιγιαήλοβιτς και Τζιάβρα, πραγματοποίησαν εξαιρετική εμφάνιση κόντρα στον Μίλωνα, κυρίαρχησαν απόλυτα σε όλη τη διάρκεια του ματς και διεύρυναν, το νικηφόρο τους σερί.

Πρώτος σκόρερ για τους «ερυθρόλευκους» ήταν ο Πέριτς, ο οποίος μέτρησε 16 πόντους στο ματς και ακολούθησαν Έγκλεσκαλνς με 13 ενω απο τον γηπεδούχο Μίλωνα ξεχώρισαν  Καϊσλασάλο και Χανδρινός απο 11 πόντους ο καθένας.

O Ολυμπιακός «μπήκε» στο ματς με τον Μίλωνα με προβάδισμα 5-1, μετά από άσσο του Έγκλεσκαλνς, ενώ στη συνέχεια, προηγήθηκε με 8-3. Στην εξέλιξη του σετ, πήρε σταθερά προβάδισμα τριών-τεσσάρων πόντων και με δύο φοβερά μονά μπλοκ από Στιβαχτή και Δαλακούρα, έφτασε στο 17-13 επί των γηπεδούχων. Με έξυπνο πλασέ του Δαλακούρα και άουτ του Μίλωνα, οι Πειραιώτες προηγήθηκαν με 19-14, ενώ με πόντο του Έγλεσκαλνς, έφτασαν στο 20-16.

Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό και με τον Δαλακούρα σε άλλη μία εξαιρετική επιθετική προσπάθεια, ανέβασαν το κοντέρ στο 21-18, ενώ στη συνέχεια, με δυνατό καρφί του Πέριτς, έκαναν το 23-20 κόντρα στον Μίλωνα, φτάνοντας μια... ανάσα από την κατάκτηση του πρώτου σετ. Με τον έβδομο προσωπικό πόντο του Πέριτς, οι Πειραιώτες έφτασαν στο σετ μπολ (21-24) και στην επόμενη φάση, με μπλοκ άουτ του Παγένκ, έκανε το 25-21 και συνάμα, το 1-0 επί των γηπεδούχων στην Νέα Σμύρνη!

Στο δεύτερο σετ, η ομάδα του Δημήτρη Καζάζη ξεκίνησε με ωραίο καρφί του Έγκλεσκαλνς (0-1), στη συνέχεια κάρφωσε ψηλά με τον Πέριτς (1-2) και έπειτα, με δύο σερί πόντους του Σέρβου, προηγήθηκε με +5 (1-6) του Μίλωνα. Ο Ολυμπιακός διατήρησε τον έλεγχο και με δύο διαδοχικούς πόντους του Δαλακούρα και μπλοκ του Έγκλεσκαλνς, πήρε τη μεγαλύτερή του διαφορά (+7) επί του αντιπάλου, κάνοντας το 11-4.

Διαφορά, την οποία κράτησε και στη συνέχεια, αφού ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 14-7, 16-9 και 17-10, ενώ την «εκτόξευσε» στο +9, για το 20-11 επί του Μίλωνα! Με μπλοκ άουτ του Εφραιμίδη, άσσο του Παγένκ και άσσο του Κασαμπαλή, οι Πειραιώτες έφτασαν στο σετ μπολ (15-24) και στη συνέχεια, κατέκτησαν και το δεύτερο σετ επί των γηπεδούχων με 25-17 (0-2).

Στο τρίτο σετ, οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν με 7-4 και 8-5 του Μίλωνα, με πλασέ του Δαλακούρα έφτασαν στο 9-6, ενώ με μπλοκ του Κασαμπαλή ανέβασαν τη διαφορά στο +4 (6-10). Με πάιπ του Πέριτς, οι φιλοξενούμενοι κράτησαν το προβάδισμα των τεσσάρων πόντων (7-11), όπως έκανε και με τον Έγκλεσκαλνς (10-14), ενώ με άσσο του Ζουπάνη, έφτασε για πρώτη φορά στο σετ στο +5 (10-15) επί των γηπεδούχων. O Ολυμπιακός προηγήθηκε με έξι πόντους του Μίλωνα, αφού με άσσο του Παγένκ έκανε το 20-14, ενώ στην εξέλιξη του σετ, δεν δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα και πανηγύρισε ένα ακόμη θετικό αποτέλεσμα στο πρωτάθλημα...

Διαιτητές: Ιωαννίδης, Βελώνης, Παρατηρητής: Γεωργουλέας, Επόπτες: Ιωάννου, Βαρατάσης, Γραμματεία: Καλιγέρη. Διαιτητής Video Challenge: Μυλωνάκης.

1ο σετ: 3-8, 13-16, 18-21, 21-25

2ο σετ: 3-8, 9-16, 14-21, 17-25

3ο σετ: 5-8, 11-16, 15-21, 19-25

*Οι πόντοι του Α.Ο.Ν.Σ.Μίλων προήλθαν: 2 άσσοι, 29 επιθέσεις, 11 μπλοκ, 15 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού Σ.Φ.Π. προήλθαν: 7 άσσοι, 38 επιθέσεις, 10 μπλοκ, 20 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (21-25, 17-25, 19-25) σε 80΄.

Α.Ο.Ν.Σ.ΜΙΛΩΝ (Σάκης Ψάρρας): Χανδρινός Σπύρος 11π. (6/17επ., 4 μπλοκ, 1 άσσος, 50%υπ., 31%αρ.), Μπράιαν Γκουστάβο Οσκαρ 2 (1/6επ., 1 μπλοκ), Ούρτσεβιτς, Σπυριούνης 5 (5/19επ., 72%υπ., 33%αρ.), Καϊσλασάλο 14 (11/25επ., 3 μπλοκ), Ματσέι 5 (3/4επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος) / Χανδρινός Άρης (55%υπ., 45%αρ.), Μούχλιας 3 (1/3επ., 2 μπλοκ), Δρογκάρης, Δορδοκίδης 1 (1/1επ.), Βελούδης (λ), Δημόπουλος 1 (1/4επ.).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Δημήτρης Καζάζης): Παγένκ 9 (6/11επ., 2 μπλοκ, 1 άασος), Στιβαχτής, Ανδρεάδης 1 (1 μπλοκ), Εγκλεσκαλνς 15 (10/25επ., 4 μπλοκ, 1 άσσος), Δαλακούρας 8 (6/11επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 50%υπ., 40%αρ.), Πέριτς 16 (14/23επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 57%υπ., 48%αρ.) / Ζήσης (λ.- 73%υπ., 45%αρ.), Κασαμπαλής 3 (2 άσσοι, 1 μπλοκ), Ζουπάνη 1 (1 άσσοι), Παπαδόπουλος Ηρακλής, Εφραιμίδης 2 (2/5επ.).