02-03-2019 22:41

Σε 68 λεπτά ο ΠΑΟΚ πέρασε από την Αλεξανδρούπολη

Σε 68 λεπτά ο ΠΑΟΚ νίκησε στην Αλεξανδρούπολη τον Εθνικό με 3-0 σετ και έκανε ένα ακόμα βήμα για την 2η θέση της κανονικής περιόδου. Κορυφαίος ήταν ο Φιλίποβ που έβγαλε τέσσερις συμπαίκτες του με διψήφιο αριθμό πόντων. Πολύ καλή εμφάνιση στο μπλοκ και στο σερβίς και από τον Γιάννη Τακουρίδη.

Οπως είπε και ο Σάκης Ψάρρας έμεινε ευχαριστημένος και η ομάδα του μπαίνει στην τελική ευθεία για τα ματς με Κηφισιά και Ολυμπιακό.

Ο Εθνικός ήταν ανταγωνιστικός μόνο στο 1ο σετ αλλά δε μπόρεσε να διασπάσει την υποδοχή του δικεφάλου και έτσι είχε παθητικό ρόλο και στα τρία σετ. Η ομάδα του Εβρου μοιράζεται την 8η θέση με την ΑΕΚ που έχει 13 βαθμούς.

Με το μπλοκ του Μπενγκολέα ο Εθνικός μπήκε στον αγώνα με προβάδισμα 4-2 αλλά ο ΠΑΟΚ απάντησε με σερί 4-0 από το σερβίς του Σαφράνοβιτς και προσπέρασε 6-4. Με δύο προσωπικούς πόντους του Κλαπβάικ ο ΠΑΟΚ ξέφυγε 15-10. Ο Εθνικός ροκάνισε τη διαφορά και με τον Γκμίτροβιτς στο σερβίς και τον Μπενγκολέα μπροστά μείωσε σε 17-16. Ο Οκολιτς έδωσε λύσεις για το 18-21 και εκεί έγινε το καλύτερο σερί για τον Εθνικό. Με τον Ριζόπουλο στο σερβίς και τους Γκμίτροβιτς, Μπενγκολέα να είναι αποτελεσματικοί στην κόντρα επίθεση έκανε σερί 4-0 για το 22-21. Το λάθος των γπηεδούχων και η επίθεση του Σαφράνοβιτς έκαναν το 23-22 για τον ΠΑΟΚ. Ο Μπενγκολέα ισοφάρισε 23-23 και ο θαυμάσιος σήμερα Τακουρίδης με πρώτο χρόνο αλλά και μπλοκ στον Γκμίτροβιτς τελείωσε το σετ 25-23 για το 1-0 σετ.

Από εκεί και πέρα τα πράγματα έγιναν πιο ξεκάθαρα καθώς ο ΠΑΟΚ είχε πάντα το προβάδισμα με διαφορά ασφαλείας. Στο 2ο σετ με μπλοκ από Τακουρίδη, Φιλίποβ έκανε σερί 3-0 για το 11-8 ενώ με τον άσσο του Μουγκουτούτια έγινε το 19-14. Ο Αμερικανός ακραίος του ΠΑΟΚ έκλεισε το σετ με επίθεση στο 25-20.

Στο 3ο σετ ο Εθνικός έκανε την τελευταία του αντίδραση. Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 10-7 με τον Μουαγκουτούτια αλλά ο Εθνικός με δύο άσσους από τον Μπενγκολέα και συνολικό σερί 4-0 προσπέρασε 13-12. Τα πάντα κρίθηκαν στο 14-14 όταν ο Κλαπβάικ πήρε την αλλαγή και ο Μουγκουτούτια με συνολικό σερί 7-0 από το σερβίς έφυγε στο 21-14 ανοίγοντας το δρόμο για τη νίκη. Διαιτητές: Ιωαννίδης, Τσεπκινλής

1ο σετ: 5-8, 12-16, 18-21, 23-25

2ο σετ: 6-8, 13-16, 17-21, 20-25

3ο σετ: 5-8, 14-16, 14-21, 16-25

*Οι πόντοι του Εθνικού Αλεξανδρούπολης προήλθαν: 8 άσσοι, 32 επιθέσεις, 6 μπλοκ, 13 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ προήλθαν: 5 άσσοι, 38 επιθέσεις, 12 μπλοκ, 20 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (23-25, 20-25, 16-25) σε 68΄.

ΜΓΣ ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Σάκης Μουστακίδης): Μπενγκολέα 10επ., (6/19, 2 μπλοκ, 2 άσσοι, 44%υπο., 38%αρ.), Γκμίτροβιτς 20 (17/30, 3 άσσοι), Τουράνιανιν 2 (1/5, 1 μπλοκ), Βλαχόπουλος, 1 (1/1επ.), Στίγγας 5 (3/7, 2 μπλοκ), Ριζόπουλος 7 (4/9, 3 άσσοι, 52%υπ., 43%αρ.) / Κοντοστάθης (λ. - 52%υπ., 30%αρ.), Νικολακάκης.

ΠΑΟΚ (Σάκης Ψάρρας): Οκολιτς 10π. (8/10επ., 2 μπλοκ), Μουαγκουτούτια 13 (11/16, 2 άσσοι, 48%υπ., 14%αρ.), Φιλίποβ 2 (1/2επ., 1 μπλοκ), Τακουρίδης 12 (5/8, 6 μπλοκ, 1 άσσος), Κλαπβάικ 11 (8/16, 2 μπλοκ, 1 άσσος), Σαφράνοβιτς 7 (5/14, 1 μπλοκ, 1 άσσος) / Εφραιμίδης (λ. - 67%υπ., 29%αρ.), Κωνσταντινίδης, Γάτσης.