Ο κλοιός σφίγγει όλο και πιο πολύ για τον Ηρακλή ο οποίος ελπίζει μόνο σε ένα θαύμα για να αγωνιστεί και στο πρωτάθλημα που αρχίζει στις 24 Οκτωβρίου.
Οι παράγοντες και οι νομικοί του Ηρακλή κάνουν αγώνα δρόμου για να έρθουν σε συμφωνίες με τους περίπου 15 αθλητές που υπάρχουν από το παρελθόν, ύψους περίπου 500.000 Ευρώ αλλά μέχρι στιγμής αυτό δεν έχει επιτευχθεί κυρίως γιατί η νέα διοίκηση δε μπορεί να προσφέρει τόσο μεγάλες εγγυήσεις πέρα από τα περίπου 50.000 Ευρώ που εισπράτει ετησίως μέσω ΕΣΑΠ από τις χορηγίες.
ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
Α΄φάση
Νοκ άουτ αγώνες
Σάββατο 10 Οκτωβρίου 2015
Γυμναστήριο Ορεστιάδας 19.00: Α.Ο.Ορεστιάδας - Μ.Γ.Σ.Εθνικός Αλεξανδρούπολης
Γυμναστήριο Βόχας 19.00: Γ.Α.Σ.Παμβοχαϊκός - Παναθηναϊκός Α.Ο.
Κυριακή 11 Οκτωβρίου 2015
Γυμναστήριο PAOK Sports Arena 19.00: ΠΑΟΚ - Α.Σ.Άρης
Αναβολή
Ηρακλής Πετοσφαίριση - Γ.Σ.Λαμία
Όμιλος Πάτρας
Παρασκευή 9 Οκτωβρίου 2015
Γυμναστήριο Τόφαλος 18.00: Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Κηφισιά
Γυμναστήριο Τόφαλος 20.30: Παναχαϊκή Πετοσφαίριση 2013 - Α.Ο.Φοίνικας Σύρου
Σάββατο 10 Οκτωβρίου 2015
Γυμναστήριο Τόφαλος 18.00: Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Α.Ο.Φοίνικας Σύρου
Γυμναστήριο Τόφαλος 20.30: Παναχαική Πετοσφαίριση 2013 - Κηφισιά
Κυριακή 11 Οκτωβρίου 2015
Γυμναστήριο Τόφαλος 11.00: Κηφισιά - Α.Ο.Φοίνικας Σύρου
Γυμναστήριο Τόφαλος 18.00: Παναχαϊκή Πετοσφαίριση - Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.
Το σύστημα διεξαγωγής του League Cup «Νίκος Σαμαράς» 2015-16
Η διοργάνωση του League Cup «Νίκος Σαμαράς» 2015-16 θα γίνει με μεικτό σύστημα νοκ άουτ αγώνων αλλά και όμιλο.
Α΄φάση
Tο τριήμερο 10-12 Οκτωβρίου θα γίνει στην Πάτρα όμιλος με την συμμετοχή της Παναχαικής Πετοσφαίρισης 2013, του Ολυμπιακού, της Κηφισιάς και του Α.Ο.Φοίνικα Σύρου.
Οι δύο πρώτες ομάδες της βαθμολογίας θα παίξουν μεταξύ τους στη Β΄ φάση του ομίλου που θα γίνει 17 ή 18 Οκτωβρίου και η ομάδα που θα προκριθεί θα περάσει στο φάιναλ-4 μαζί με τον Α.Ο.Φοίνικα ο οποίος θα προκριθεί ως διοργανωτής του φάιναλ-4 που θα γίνει 30-31 Ιανουαρίου 2016.
Οι υπόλοιπες ομάδες θα παίξουν σε νοκ άουτ αγώνες. Τα ζευγάρια:
Α. Α.Ο.Ορεστιάδας – Μ.Γ.Σ.Εθνικός Αλεξανδρούπολης
Β. ΠΑΟΚ – Α.Σ.Άρης
Γ. Ηρακλής – Γ.Σ.Λαμία
Δ. Παμβοχαικός – Παναθηναϊκός
Β΄φάση
Στη Β΄φάση των νοκ ουτ αγώνων ο νικητής του ζευγαριού Α θα παίξει με το νικητή του ζευγαριού Β στην έδρα του ΠΑΟΚ ή του Άρη και ο νικητής θα προκριθεί στο φάιναλ-4 της Σύρου. Ο νικητής του ζευγαριού Γ θα παίξει με το νικητή του ζευγαριού Δ στην έδρα του Ηρακλή ή της Λαμίας και ο νικητής θα προκριθεί στο φάιναλ-4 της Σύρου.