18-04-2018 21:29

Έμεινε στη Volley League o Εθνικός

Ανακούφιση στην Αλεξανδρούπολη καθώς ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης νίκησε με 3-0 τη Νίκη Αιγινίου και με 7 βαθμούς στην ειδική βαθμολογία  εξασφάλισε την παραμονή στην Volley League Πάμε Στοίχημα.

Σε περίπτωση ισοβαθμίας με την ομάδα του Αιγινίου έχει πλεονέκτημα. Η δεύτερη θέση παραμονής όπως και η τελική κατάταξη θα κριθεί στα δύο ματς των πλέι άουτ που απομένουν και συγκεκριμένα από τους αγώνες Νίκη Αιγινίου - Παναθηναϊκός και Παναθηναϊκός - Εθνικός Αλεξανδρούπολης.

Ο Εθνικός είχε υπεροχή στην επίθεση με 61% έναντι 38% της Νίκης και είχε προβάδισμα στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα. Στο 1ο σετ ο Εθνικός ξέφυγε 17-11 αλλά η Νίκη απάντησε με σερί 6-0 και μείωσε 17-16. Στο 2ο σετ η Νίκη πέρασε μπροστά 6-3 αλλά ο Εθνικός ισοφάρισε 10-10 και στο 20-20 δύο άσσοι του Κασαμπαλή έκαναν την διαφορά. Μεγάλη μάχη έγινε στο 3ο σετ. Οι δύο ομάδες έφτασαν πόντο πόντο μέχρι το 23-23 αλλά με επιθέσεις των Μεχία, Βελίτσκοβιτς ο Εθνικός πήρε το σετ 25-23 και έκανε το 3-0 που πανηγυρίστηκε έξαλλα από τους ακρίτες.

Στο 1ο σετ ο Εθνικός ξέφυγε 17-11 αλλά η Νίκη με το σερβίς του Παπαδόπουλου, επιθέσεις του ιδίου και του Στρούγκαρ απάντησε με σερί 6-0 και μείωσε 17-16.Ο Βελίτσκοβιτς έκανε το 18-16, το +2 διατηρήθηκε και ο Βελίτσκοβιτς με έναν άσσο και μία επίθεση έκανε το 24-20. Μείωσε ο Παπαδόπουλος 24-21 και ο Ριζόπουλος έκλεισε το σετ 25-21.

Στο 2ο σετ η Νίκη πέρασε μπροστά 6-3 αλλά ο Εθνικός ισοφάρισε 10-10. Ακολούθησε μάχη πόντο πόντο μέχρι το 20-20. Δύο άσσοι του Κασαμπαλή έκαναν την διαφορά. Ο Εθνικός και με το χαμένο σερβίς του Παπαδόπουλου ξέφυγε 23-20. Ο Στρούγκαρ μείωσε 23-21 αλλά Μεχία και Βελίτσκοβιτς έκλεισαν το σετ 25-21 και έκαναν το 2-0 σετ.Μεγάλη μάχη έγινε στο 3ο σετ. Οι δύο ομάδες έφτασαν πόντο πόντο μέχρι το 23-23. Νωρίτερα ο Χριστόφας είχε δώσει αέρα τριών πόντων 20-17 αλλά Παπαδόπουλος και το λάθος των γηπεδούχων έφεραν το ματς και πάλι στα ίσια. Με επιθέσεις των Μεχία, Βελίτσκοβιτς ο Εθνικός πήρε το σετ 25-23 και έκανε το 3-0 που πανηγυρίστηκε έξαλλα από τους ακρίτες.

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Βουδούρης.

1ο σετ: 8-3, 16-10, 21-19, 25-22

2ο σετ: 8-7, 16-15, 21-20, 25-21

3ο σετ: 6-8, 16-14, 21-18, 25-23

*Οι πόντοι του Εθνικού Αλεξανδρούπολης προήλθαν: 6 άσσοι, 46 επιθέσεις, 12 μπλοκ, 21 λάθη αντιπάλων και της Νίκης Αιγινίου προήλθαν: 6 άσσοι, 29 επιθέσεις, 5 μπλοκ, 32 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-22, 25-21, 25-23) σε 90΄.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Μουστακίδης): Παγιάν 8π. (8/20επ.), Κασαμπαλής 6 (1/3, 2 μπλοκ, 3 άσσοι), Βελίτσκοβιτς 16 (15/22, 1 άσσος, 58%υπ., 38%αρ.), Μέχια 13 (8/11, 4 μπλοκ, 1 άσσος), Χριστόφας 13 (8/10, 4 μπλοκ, 1 άσσος), Ριζόπουλος 8 (6/10, 2 μπλοκ, 86%υπ., 57%αρ.) / Κοντοστάθης (λ. - 76%υπ., 40%αρ.).

ΜΑΣ ΝΙΚΗ ΑΙΓΙΝΙΟΥ (Οικονομίδης): Δημητριάδης 5π. (4/5επ., 1 μπλοκ), Μαυροβουνιώτης 11 (8/23, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 60%υπ., 27%αρ.), Ντίνας 4 (3/5, 1 μπλοκ), Κιχάδα 2 (2/6), Στρούγκαρ 11 (8/26, 2 μπλοκ, 1 άσσος), Παπαδόπουλος 7 (4/12, 3 άσσοι, 50%υπ., 38%αρ.) / Ραΐκοβιτς λ. (47%υπ., 35%αρ.), Παπαλεξίου, Μήλης, Ρεμπούτσιας.