04-12-2021 22:09

Επέστρεψε στις νίκες ο Παναθηναϊκός με Βαν Ντε Ντρις και Ράπτη, 3-0 το Μίλωνα

Επιστροφή στις νίκες για τον Παναθηναϊκό στο πρωτάθλημα της Volley League. Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου με υπεροχή σε μπλοκ και με επίθεση που άγγιξε το 54% αποτελεσματικότητα νίκησε το Μίλωνα με 3-0 σετ και έφτασε τους 15 βαθμούς διατηρώντας την 2η θέση στη βαθμολογία μπροστά από τον ΠΑΟΚ που έπιασε τους 13. Κορυφαίοι απο τους "πρασινους" οι  Βαν Ντε Ντρις με 14 και Ράπτης με 13 ενω σπο τον Μίλωνα οι Μούχλιας και Καϊσλασάλο με 8.

Ο Παναθηναϊκός πήρε εύκολα τα δύο πρώτα σετ αλλά από το 3ο σετ ο Μίλωνας μπήκε στον αγώνα και απείλησε με την απόδοση του. Μάλιστα η ομάδα της Νέας Σμύρνης στη μεγαλύτερη διάρκεια του 3ου σετ είχε προβάδισμα αλλά ο Παναθηναϊκός με ένα ντεμαράζ στο φινάλε έκλεισε τον αγώνα στα τρία σετ και απέφυγε τις περιπέτειες όπως την περσινή σεζόν.

O Παναθηναϊκός μετά το 7-7 του 1ου σετ πήρε δύο κόντρα επιθέσεις με Ανδρεόπουλο και Στάλεκαρ και με ένα λάθος του Μίλωνα ξέφυγε 10-7. Η διαφορά άνοιξε στο 16-11 με την επίθεση του Βαν ντε Ντρις και στη συνέχεια με όπλο το μπλοκ οι γηπεδούχοι έκαναν επίδειξη δύναμης και το σετ έκλεισε άνετα 25-16 με τον Βέλγο διαγώνιο να κάνει επίθεση.

Ιδια εικόνα και στο 2ο σετ μόνο που εκεί ο Παναθηναϊκός έκανε το μίνι σερί του στο 6-6 όταν ο Στάλεκαρ σκέπασε το μπλοκ της ομάδας του και έδωσε διαφορά με 14-9 και συνολικό σερί 4-0. Απάντηση δεν είχε ο Μίλωνας και όταν ο Ράπτης πήγε στο σερβίς τελείωσε το σετ με 25-18 κάνοντας άνετα το 2-0.

Στο 3ο σετ ο Μίλωνας με τον Μούχλια και τα λάθη του Παναθηναϊκού πήρε διαφορά 6-3 και αργότερα 9-6, αλλά ο Ανδρεόπουλος με ωραίο σερβίς χάλασε την υποδοχή του Μίλωνα και με συνολικό σερί 4-0 έδωσαν προβάδισμα στον Παναθηναϊκό με 10-9. Ακολούθησε ράλι πόντο πόντο με τον Ανδρεόπουλο να κάνει το 20-19 αλλά το Μίλωνα να απαντάει με σερί 3-0 και να βγαίνει μπροστά 22-20.

Ο Ανδρεόπουλος και ο Ράπτης απάντησαν με δικό τους σερί 3-0 για το 23-22 για το τριφύλλι. Ο Ματσιέι ισοφάρισε 23-23 αλλά Ράπτης και Ρανγκέλ με επιθέσεις λύτρωσαν τον Παναθηναϊκό για το 25-23 και το 3-0 σετ.

Διαιτητές: Βουδούρης, Μαρκάτης, Παρατηρητής: Γεωργουλέας, Επόπτες: Ιωάννου, Μαλλιάρα, Γραμματεία: Εμμανοηλίδη.

1ο σετ: 8-7, 16-10, 21-15, 25-17

2ο σετ: 8-6, 16-11, 21-15, 25-18

3ο σετ: 6-8, 15-16, 20-21, 25-23

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού Α.Ο. προήλθαν: 1 άσσος, 41 επιθέσεις, 12 μπλοκ, 21 λάθη αντιπάλων και του Α.Ο.Ν.Σ.Μίλων οι πόντοι προήλθαν: 1 άσσος, 32 επιθέσεις, 8 μπλοκ, 17 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-17, 25-18, 25-23)  σε 79 λεπτά.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Γιάκομπσεν 1 (1 μπλοκ), Ρανγκέλ 9 (6/10επ., 3 μπλοκ), Ανδρεόπουλος Χαράλαμπος 8 (8/14επ., 71%υπ., 14%αρ.), Ράπτης 13 (11/21επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 63%υπ., 26%%αρ.), Βαν ντε Ντρις 14 (13/25επ., 1 μπλοκ), Στάλεκαρ 9 (3/6επ., 6 μπλοκ) / Γκαράς (λ. - 68%υπ., 47%αρ.), Ρουσσόπουλος, Μπάσης.

Α.Ο.Ν.Σ.ΜΙΛΩΝ (Σάκης Ψάρρας): Χανδρινός Σπύρος 5π. (5/14επ., 33%υπ., 6%αρ.), Μπράιαν 6 (3/9επ., 3 μπλοκ), Ούρτσεβιτς 1 (1/1επ.), Σπυριούνης 3 (1/8επ., 2 μοπλοκ, 56%υπ., 22%αρ.), Καϊσλασάλο 8 (8/26επ.), Ματσιέι 7 (5/7επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος)Π / Χανδρινός Άρης (λ. - 69%υπ., 38%αρ.), Μούχλιας 8 (7/16επ., 1 μπλοκ, 33%υπ., 13%αρ.), Δρογκάρης, Δορδοκίδης, Λάππας 2 (1/3επ., 1 μπλοκ), Βελούδης (λ), Τσαρκάτογλου 1 (1/1επ.), Δημόπουλος.