13-04-2019 23:49

Ο Κέρκης Σάμου 3-1 τη Ροδίων Άθλησις και παίζει κόντρα στον ΟΦΗ για το εισιτήριο στη Volley League

Ο Κέρκης Σάμου ήταν ο νικητής στον δεύτερο ημιτελικό του τουρνουά ανόδου του Α' ομίλου της Α2 Ανδρών που διεξάγεται στο «Στ. Καλαϊτζής» στην Νέα Ερυθραία.

Η ομάδα του Αντώνη Παπαδόπουλου αν και βρέθηκε πίσω στα σετ από τους Ροδίτες, κατάφερε να κάνει την ανατροπή και να πάρει τη νίκη που της δίνει τη δυνατότητα να διεκδικήσει την άνοδο στη Volley League ανδρών κόντρα στον ΟΦΗ (14/4, 18.00).

Η Ροδίων ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και με όπλο το σερβίς πήρε το πρώτο σετ. Από το δεύτερο σετ και μετά ο Κέρκης ανέβασε την απόδοσή του και με κορυφαίους τους Αλεξίου, Χατζηνικολάου και Αγγελή πήρε κεφάλι στο σκορ με 2-1 σετ. Η ομάδα του Αλέξανδρου Καμπερίδη είχε το προβάδισμα στο τέταρτο σετ μέχρι το 23-21. Σε εκείνο το σημείο, ο Αγγελής πήγε στο σερβίς για την Σάμο και με σερί 4-0 πήρε το σετ με 25-23 και την πρόκριση για τον τελικό κόντρα στον ΟΦΗ.

Διαιτητές: Ονόπας, Πικραμένος.

Τα σετ: 1-3 (25-17, 20-25, 18-25, 23-25)

ΡΟΔΙΩΝ ΑΘΛΗΣΙΣ (Καμπερίδης): Ηλίας, Σακόγλου, Σαρικεΐσογλου, Παππάς, Ποτολίδης, Προδρομίδης / Αρβανίτης (λ), Μακρής.
ΑΣ ΚΕΡΚΗΣ (Παπαδόπουλος): Γεωργίου, Αγγελής, Παπακυριακού, Αδαμόπουλος, Αλεξίου, Χατζηνικολάου / Πολυχρονιάδης (λ), Κατσακούλας, Κοντοκώστας.

Το πρόγραμμα και οι διαιτητές (Στ. Καλαϊτζής - Νέα Ερυθραία):

Σάββατο 13 Απριλίου

ΟΦΗ - ΔΑΣ Δραπετσώνας 3-0 (25-18, 25-23, 25-17)Διαιτητές: Κουτσούλας, Μενεσλής, Επόπτες: Σταθοπούλου, Αρβανίτης, Γραμματεία: Καλογιάννη.

Ροδίων Άθλησις - ΑΣ Κέρκης 1-3 (25-17, 20-25, 18-25, 23-25)
Διαιτητές: Ονόπας, Πικραμένος, Επόπτες: Βαρατάσης, Αλεβετσοβίτης, Γραμματεία: Παπασηφάκη.

Κυριακή 14 Απριλίου

16.00: ΔΑΣ Δραπετσώνας - Ροδίων Άθλησις Διαιτητές: Μουλά Ειρ., Παπαχατζής, Επόπτες: Αρβανίτης, Χατζηβασιλείου, Γραμματεία: Ταλαρού.
18.00: ΟΦΗ - ΑΣ ΚέρκηςΔιαιτητές: Γεροθόδωρος, Νικολόπουλος, Επόπτες: Γεωργιάδης, Νικάκης, Γραμματεία: Παπασηφάκη.