12-03-2018 21:00

Με Πανταλέων και Καρντόσο ο Παναθηναϊκός 3-0 τον Ηρακλή Χαλκίδας

Παίζοντας με πάθος και ένταση από το πρώτο σερβίς της αναμέτρησης, ο Παναθηναϊκός νίκησε με 3-0 σετ τον Ηρακλή Χαλκίδας στο κλειστό της Κανήθου για την 20η αγωνιστική της Volley League «Πάμε Στοίχημα». Την τρίτη τους συνεχόμενη νίκη πανηγύρισαν οι «πράσινοι» στην προσπάθεια τους για παραμονή στην κατηγορία. Αντίθετα, ο Ηρακλής Χαλκίδας γνώρισε την έκτη συνεχόμενη ήττα του.

Πρώτος σκόρερ του Παναθηναϊκού ο Καρντόσο με 14 πόντους, με τους Τζόνσον και Πανταλέων να ακολουθούν με 13 και 11 πόντους αντίστοιχα. Ο Μότα ήταν ο άτυχος της αναμέτρησης, καθώς στο ξεκίνημα του πρώτου σετ αντιμετώπισε πρόβλημα τραυματισμού και αντικαταστάθηκε από τον Κολτσιάκη. Κορυφαίος για τους γηπεδούχους ο Γκόμεζ με 20 πόντους.

Ο Παναθηναϊκός έχοντας στο πλευρό του τους οπαδούς του είχε ρυθμό στον αγώνα και το προβάδισμα στο σκορ και των τριών σετ. Αυτή τη φορά δεν χρειάστηκαν αλλαγές καθώς Καρντόσο και Μπαντατζίμ έκαναν καλή εμφάνιση και κυριάρχησαν στην επίθεση μαζί με τον διαγώνιο Τζόνσον. Γενικά ο Παναθηναϊκός είχε πολλές λύσεις στην επίθεση και από τη στιγμή που ο Ηρακλής έχασε την ποιότητα στην υποδοχή του δούλεψε πολύ μπλοκ - άμυνα. Οι πράσινοι έχουν να δώσουν ακόμα αγώνες με τον Φοίνικα Σύρου στο γυμναστήριο του Πανελληνίου στην Κυψέλη και με τον Ολυμπιακό στο Μελίνα Μερκούρη στο Ρέντη.

Ο Ηρακλής μετά την ήττα του μπήκε σε περιπέτειες ακόμα και για την παραμονή του στην 8αδα. Η ομάδα της Χαλκίδας μετράει έξι συνεχόμενες ήττες στο πρωτάθλημα και έμεινε καθηλωμένη στους 27 βαθμούς αλλά με πλεονέκτημα στην τετραπλή ισοβαθμία με Παμβοχαϊκό, Εθνικό Πειραιώς και Νίκη Αιγινίου. Ο Ηρακλής Χαλκίδας έχει ακόμα να δώσει αγώνες με τον Εθνικό στην Αλεξανδρούπολη και με τη Νίκη Αιγινίου στην Χαλκίδα. Ηρωική μορφή του σημερινού αγώνα ήταν ο Θοδωρής Τσαδήμας ο οποίος ήταν κορυφαίος του Ηρακλή Χαλκίδας παρότι αγωνίστηκε με υψηλό πυρετό.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Νικολόπουλος.

1ο σετ: 8-6, 13-16, 16-21, 22-25
2ο σετ: 6-8, 14-16, 18-21, 20-25
3ο σετ: 2-8, 12-16, 17-21, 23-25

*Οι πόντοι του Ηρακλή Χαλκίδας προήλθαν από 4 άσσους, 35 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 7 άσσους, 42 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (22-25, 20-25, 23-25) σε 83'

ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γκολίτσης): Χαραλαμπίδης 4 (3/5 επ., 1 άσσος), Δεληπρίμης 6 (5/11 επ., 1 μπλοκ, 55% υπ. - 26% άριστες), Γκόμεζ 20 (19/35 επ., 1 άσσος), Μότα, Γκελίνσκι 1 (άσσος), Πεντράο 8 (4/12 επ., 4 μπλοκ) / Τσαδήμας (λ, 45% υπ. - 27% άριστες), Μιχαλόπουλος (λ), Κολτσιάκης 7 (4/16 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 50% υπ. - 50% άριστες), Αναστασόπουλος (67% υπ. - 67% άριστες).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Τζόνσον 13 (12/26 επ., 1 άσσος), Σιλμπενάγκελ 6 (4/7 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Δρογκάρης 2 (1/1 επ., 1 άσσος), Καρντόσο 14 (11/23 επ., 3 άσσοι, 71% υπ. - 29% άριστες), Μπατατζίμ 9 (8/14 επ., 1 άσσος, 63% υπ. - 25% άριστες), Πανταλέων 11 (6/10 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ) / Γκούζντα (λ, 50% υπ. - 31% άριστες), Μπέλος, Ανδρεόπουλος (80% υπ. - 20% άριστες).

Ηρακλής Χαλκίδας - Παναθηναϊκός 0-3