24-02-2018 22:37

Ο Ηρακλής Χαλκίδας απείλησε το αήττητο του Ολυμπιακού

O Ηρακλής Χαλκίδας έφτασε μία ανάσα από τη μεγαλύτερη έκπληξη του εφετινού πρωταθλήματος αλλά ο Ολυμπιακός με το χαμένο σερβίς του Γκόμεζ και το λάθος του Δελιπρίμη πήρε το τάι μπρέικ 16-14 και μαζί και τη νίκη με 3-2 σετ διατηρώντας το αήττητο του στο εφετινό πρωτάθλημα.

Ο Ηρακλής έπαιξε ελεύθερα και η εμφάνιση του δεν είχε καμία σχέση με τον αγώνα κυπέλλου την περασμένη Τετάρτη και πάλι στο Ρέντη. Ο προπονητής του Ολυμπιακού Φερνάντο Μουνόθ επιχείρησε να κάνει αλλαγές και να δοκιμάσει νέα σχήματα. Ξεκίνησε με διαγώνιο τον Ζουπάνι αλλά στο 5ο σετ επιστράτευσε τον Οϊβάνεν, ενώ ξεκίνησε με πασαδόρο τον Στιβαχτή και παρόλο που πήρε το πρώτο σετ έβαλε τον Ντρίζγκα. Μεγάλη εμφάνιση από τον Ηρακλή έκανε ο Πεντράο που μάλιστα πήρε και 6 άσσους ενώ από τον Ολυμπιακός ο Αλεξίεφ είχε σταθερή παρουσία σε πέντε σετ.

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά με το σερβίς του Αλεξίεφ και προβάδισμα 4-1. Με σερί 3-0 από το σερβίς του Μπέμε ο Ολυμπιακός ξεφυγε 14-8 και κράτησε τη διαφορά μέχρι το τέλος του σετ το οποίο ολοκληρώθηκε με 25-20 χάρις το χαμένο σερβίς του Τσολάκου.

Ανεβάζοντας την υποδοχή του στο 44% o Hρακλής μπήκε στον αγώνα. Στο 12-12 ο Γκόμεζ με τρεις προσωπικούς του πόντους έδωσε προβάδισμα στον Ηρακλή με 15-12 το οποίο η ομάδα του Σπύρου Γκόλιτση διατήρησε έως το τέλος και το σετ τελείωσε με 25-20 από το χαμένο σερβίς του Μπέμε.

Στο 6-6 του 3ου σετ ο Ζουπάνης πήρε άσσο και επίθεση και Αλεξίεφ μπλοκ ανεβάζοντας το σκορ σε 9-6. Στο 15-12 ο Ηρακλής απάντησε με δικό του σερί 3-0 χάρις τα μπλοκ των Πεντράο, Χαραλαμπίδη και την επίθεση του Γκόμεζ (15-15). Ο Αλεξίεφ ήταν και πάλι ο παίκτης που έκανε τη διαφορά για τον Ολυμπιακό. Στο 17-16 «πυροβόλησε» την υποδοχή του Ηρακλή και με δύο δικές του κόντρες και ένα μπλοκ του Ντρίζγκα ο Ολυμπιακός έκανε συνολικό σερί 6-0 για ο 23-16. Το σετ τελείωσε με άσσο του Πετρέα για το 25-17 και το 2-1.

Ο Ηρακλής ήταν αποφασισμένος να πάρει κάτι από αυτόν τον αγώνα και το απέδειξε στο 4ο σετ. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 12-10 αλλά ο Πεντράο έφερε τα πάνω κάτω. Με το σερβίς του διέλυσε την υποδοχή του Ολυμπιακού και με σερί 5-0 έβαλε στη θέση του οδηγού τον Ηρακλή Χαλκίδας (12=15). Η διαφορά κρατήθηκε μέχρι το τέλος καθώς ο Ηρακλής είχε ισορρόπησε τον αγώνα και με τον Χαραλαμπίδη να κάνει το 25-23 οδήγησε τον αγώνα στο τάι μπρεικ.

Στο 5ο σετ ο Ολυμπιαός προηγήθηκε 6-4 με τον άσσο του Οϊβάνεν και την επίθεση του Αλεξίεφ αλλά ο Ηρακλής έμεινε κοντά. Με σερί 3-0 από τον εκπληκτικό Πεντράο ο Ηρακλής πέρασε μπροστά 10-8 και 13-12 με τον Γκόμεζ. Η επίθεση του ψύχραιμου Αλεξίεφ και ο άσσος του Οιβάνεν έφερε τον Ολυμπιακός σε ματς μπολ 14-13. Ο Γκόμεζ με μπλοκ ισοφάρισε 14-14 αλλά στη συνέχεια ο Βενεζουελάνος διαγώνιος και άλλοτε παίκτης του Ολυμπιακού έχασε το σερβίς (15-14) και ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη με το λάθος στην επίθεση του Νίκου Δελιπρίμη και επίσης πρώην παίκτης της ομάδας του Πειραιά που στάθηκε μοιραίος για τον Ηρακλη (16-14).

Διαιτητές: Μουλά Λ - Νικολόπουλος

1ο σετ: 8-5, 16-11, 21-15, 25-20
2ο σετ: 4-8, 13-16, 16-21, 20-25
3ο σετ: 8-6, 16-15, 21-16, 25-17
4ο σετ: 8-7, 13-16, 17-21, 23-25
5ο σετ: 5-4, 8-10, 11-12, 16-14

* Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 9 άσσους, 55 επιθέσεις, 18 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Ηρακλή Χαλκίδας προήλθαν από 7 άσσους, 56 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 3-2 (25-20, 20-25, 25-17, 23-25, 16-14) σε 120'

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μουνόθ): Ζουπάνης 17 (15/24 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Στιβαχτής, Μπέμε 15 (10/16 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Ανδρεάδης 8 (4/6 επ, 4 μπλοκ), Αλεξίεφ 18 (11/23 επ, 1 άσσος, 6 μπλοκ, 22% υπ -17% άριστες), Ραουβέρντινκ 11 (10/28 επ, 1 μπλοκ) / Δαρίδης (λ, 48% υπ -35% άριστες), Στεφάνου (λ), Ρουμελιωτάκης 1 (1/1 επ), Οϊβάνεν 6 (3/6 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Πετρέας 1 (άσσος), Τσέλιος

ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γκολίτσης): Χαραλαμπίδης 12 (7/11 επ, 5 μπλοκ), Δαληπρίμης 6 (6/28 επ, 29% υπ -23% άριστες), Γκόμεζ 22 (18/40 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Μότα 15 (14/31 επ, 1 μπλοκ, 48% υπ -31% άριστες), Γκελίνσκι 4 (4/4 επ), Πεντράο 14 (6/15 επ, 6 άσσοι, 2 μπλοκ) / Τσαδήμας (λ, 48% υπ - 38% άριστες), Κολτσιάκης 1 (1/2 επ), Τσολάκος.